Екип от Токуда спаси мъж с масивен инсулт чрез успешна тромбектомия
За втори път мултидисциплинарен екип от болница „Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда“ извърши успешно механично премахване на съсирек от мозъка на мъж, получил масивен инсулт. Интервенцията се осъществява три часа и половина след началото на инсулта и светкавичната реакция на медиците от спешната помощ и екипът от невролози, неврохирурзи, кардиолози, рентгенолози и анестезиолози е в основата на положителния резултат.
Мъжът е на бягаща пътечка във фитнеса, когато изведнъж получава замайване, губи говора си и веднага след това и съзнание. Спешните медици установяват, че вероятно става дума за инсулт и го транспортират до „Токуда“.
Оказва се, че става дума за внезапно масивно запушване на средна мозъчна артерия. При него загубата на мозъчни клетки е изключително бърза. Специалистите уточняват, че само за минута умират около 2 000 000 неврона. Единствено светкавичната реакция на медиците е пасила живота на мъжа.
Изследванията показват, че се е запушил най-големия мозъчен съд, който снабдява две трети от мозъчната хемисфера. Екипът решава да извади механично съсирека (тромбектомия). Те комбинират тромбектомията с метода, при който тромбът се стопява с медикаменти и така мозъчното кръвообръщение се възстановява бързо.
Специалистите премахват тромба чрез вътресъдова минималноинвазивна интервенция. За нея се използва специална аспирационна система, която се въвежда в мозъчните артерии чрез микроводачи и микрокатетри от бедрената артерия до мястото на запушването. Така съсирекът се вади механично, а кръвобращението в мозъка се възстановява веднага.
Мъжът вече ходи нормално, комуникативен и активен е и вече е изписан.
Това е втората успешна тромбектомия в „Токуда“. Медиците напомнят, че исхемичните мозъчни инсулти са изключително тежък проблем, при това не само медицински, но и социален, а разходите при инвалидизация надхвърлят многократно разходите при най-модерното и скъпо лечение.
tokudabolnica.bg
-
Уролозите в Токуда направиха първата лапароскопска пиелопластика на дете у нас
-
Отстраниха едновременно тумор в бъбрека и далака на 70-годишен мъж
-
Екип от „Токуда“ извърши лапароскопска операция на жена с рак на яйчника и премахна изцяло матката, яйчниците и големия оментум
-
Нов метод за лечение на хемороидална болест ще демонстрира италиански професор в Токуда Болница
НОВИНАТА е свързана към
- д-р Румен Лазаров
- Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Витоша, гр. София
- Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда, гр. София
- Д-р Нели Койчева Колева-Стойчева
- Доц. д-р Васил Бориславов Трайков
- д-р Румен Петков Събов
- Д-р Диана Йовкова Лекова - Никова
- д-р Калоян Давидов
- Д-р Стефанка Петрова Бранкова
- Д-р Веселина Иванова Кендерова
Коментари към Екип от Токуда спаси мъж с масивен инсулт чрез успешна тромбектомия