Екип от УНГ отделението в УМАБЛ - Бургас спаси дете със заседнал две седмици зъб в трахеята

Специалистите по УНГ от Университетската болница в Бургас доц. Даниел Петков и д-р Ивайло Тилев извършват спешна операция на момче на 11 години, което в продължение на близо две седмици живее със зъб, заседнал между трахеята и десния бронх.
Случаят
Момчето има разклатен зъб. Майката Елка Далчева разказва, че преди 14 дни, синът й се събужда, но без зъба. Логично решават, че го е глътнал, но и вярват, че ще излезе по естествен начин. В следващите дни нищо не се променя. Детето следва нормалния си ритъм на живот – ходи на училище и на плуване. Не се оплаква, че нещо го боли. В един момент ситуацията се променя. Детето започва да вдига температура. Изписват антибиотик, но състоянието му не се променя и температурата не спада. Личният лекар назначава изследване с рентген.
Снимката показва ясно зъба, който е заседнал между трахеята и десния бронх. Именно той е причината за инфекцията и високата температура.
Детето е прието в Клиниката по УНГ на Университетската болница – Бургас.
Операцията
Екипът от специалисти действат бързо, защото са наясно, че зъбчето може да запуши дихателните пътища и да стане причина за фатален край.
Самата интервенция е изпитание за специалистите. Тя е трудна и изисква цялото им внимание, висок професионализъм и дори майсторство. Детето е интубирано и екипът няколко пъти изважда и поставя наново тръбата, защото зъбът се хваща изключително трудно.
Доц. Даниел Петков и колегата му д-р Ивайло Илиев оперират повече от 40 минути. Доц. Петков коментира, че самото изваждане на зъба крие сериозни рискове, защото той е бил по-голям, а освен това е трябвало да се извади бързо, но и да се работи много внимателно.
Екипът определя случаят като рядък. На първо място защото детето живее по този начин 14 дни и няма никаква симптоматика. Самият зъб е бил много по-голям от обичайното.
След интервенцията детето е настанено в реанимацията. Възстановява се и се чувства добре. Майката благодари на специалистите, които спасяват живота на сина й. Елка Далчева казва, че хората от Бургас трябва да ценят това, че градът разполага с подобни професионалисти, на които винаги могат да разчитат.
За доц. Даниел Петков
Отоларингологът доц. Даниел Петков оглавява Клиниката по УНГ – болести в УМБАЛ – Бургас. През октомври 2022 г. отделението по УНГ премина към най-високо ниво и получи статут на клиника. Така се разширява възможността за обучението на студенти и специализанти, но и за научна дейност. От две години насам в Клиниката се извършват кохлеарни имплантации като тя е единственият затова център за Югоизточна България.
Д-р Даниел Петков е един от най-добрите специалисти в областта на отоларингологията. Затова и в Клиниката се лекуват хора от цялата страна. През 2016-а именно той въвежда метода за отпушване на слъзни канали с лазер за първи път у нас.
-
Второ детско отделение на УМБАЛ - Бургас вече разполага с двуканална инфузионна помпа
-
В УМБАЛ -Бургас осъществиха една от най-сложните операции в съдовата хирургия и поставиха аорто-бифеморален байпас
-
Спасяват 19-годишен младеж с прерязана до костта ръка
-
УМБАЛ-Бургас пусна в експлоатация собствена инсталация за производство на кислород
Продукти свързани с НОВИНАТА
НЕЙЧЪРС ЕЙД ВИТАМИН D3 таблетки 400 IU * 90
ПРОМОПАСТА ЗА ЗЪБИ ЕЛГИДИУМ ДЕТСКА С ВКУС НА СВЕЖА ЯГОДА 3-6 години 50 мл
ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ВИТИС ГИНГИВАЛ ЗА ЧУВСТВИТЕЛНИ ВЕНЦИ
ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ЕЛГИДИУМ ЗА ДЕЦА 7 - 12 ГОДИНИ
АЙУАЙТ ДАРК СТЕЙНС КОМПЛЕКТ ИЗБЕЛВАЩИ ШИНИ С АКТИВЕН ВЪГЛЕН * 10
ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ОРАЛ - Б FROZEN D12 3757
НОВИНАТА е свързана към
- Смърт на дете след упойка: Можеше ли трагедията да бъде предотвратена
- Как да облекчим болката в зъба у дома
- Защо не се пуши след вадене на зъб?
- Природни средства срещу зъбен камък
- д-р Георги Йорданов Атанасов
- Кога може да се пие алкохол след вадене на зъб?
- д-р Катя Карамфилова Симеонова-Цачева
- Натурални средства срещу кървене на венците
- д-р Венцислав Цветанов Илински
- д-р Веселин Дойков
Коментари към Екип от УНГ отделението в УМАБЛ - Бургас спаси дете със заседнал две седмици зъб в трахеята