В УМБАЛ Бургас спасяват от ампутация крака на мъж като използват биоактивно стъкло

Специалистите от отделението по ортопедия в Университетската болница Бургас спасяват от ампутация крака на Милчо Андреев като прилагат иновативен метод на лечение.
Случаят
Милчо Андреев е на 60 години. При инцидент преди малко повече от 12 месеца чупи десния си крак. Оперират го. За съжаление мъжът е с няколко придружаващи заболявания, в следствие на което имунитетът му е отслабен. След операцията така и не успява да се възстанови напълно. Постепенно състоянието на Милчо се влошава. Мъжът разказва, че кракът му е постоянно в рани, при това гнойни. Претърпява още няколко операции, изписват му антибиотици, но се оказва, че нищо не е в състояние да помогне. Раните на крака не зарастват, а всичко това е придружено не просто с неразположение, а със силни болки.
Причината е, че мъжът развива тежка инфекция, която засяга тъканите и костта на пострадалия крак, която постепенно започва да се стопява. Състоянието се нарича псевдоартроза или незараснала фрактура.
Така Милчо Андреев стига до Университетската болница Бургас и отделението по ортопедия.
Иновативната операция
След като се запознават със случая, извършват необходимите изследвания и анализират ситуацията ортопедите вземат решение да извършат интервенцията като приложат иновативен метод. Аргументите на д-р Стоян Христов и неговият екип са, че това е единственият начин кракът да бъде спасен от иначе неизбежната ампутация.
Иновацията, която се прилага в България от края на 2022 г., е свързана с използването на биостъкло, което замества дефектни участъци в човешката кост. Както пояснява началникът на отделението д-р Христов ортопедите възлагат големи надежди на този нов материал. „Той наподобява костната структура и може да бъде прилагат успешно при големи операции за лечение на дефекти на костите, на фрактури, които зарастват трудно, на различни инфекции, сред които на при инфектирани изкуствени стави“, казва д-р Стоян Христов.
Състоянието на 60-годишния Милчо отговаря точно на случаите, в които иновативната терапия може да бъде приложена.
Така ортопедите д-р Димитър Балабанов, д-р Даниел Желев и д-р Краю Краевски под ръководството на д-р Стоян Христов извършват операцията.
На мястото на стопената кост те имплантират биостъклото, което представлява биосъвместим материал, в чийто състав има силиций, калций и фосфор. След като отстраняват инфектираните тъкани, лекарите поставят в образувалата се кухина материала и така я запълват.
Биостъклото стимулира процеса на възстановяване на костите. Благодарение на състава си то не позволява на инфекцията да се развие отново, има антисептично действие.
Достойнствата на иновативния материал са, че структурата, която създава, замества дефектите в костите и реално успява да изгради липсващата кост. Освен всичко останало биостъклото овладява напълно възпалението, което месеци наред мъчи Милчо и води до тежките проблеми.
От болницата съобщават, че мъжът се чувства отлично, на крака и ще бъде изписан в следващите дни.
-
Екипът на проф. Кинов от ИСУЛ спаси крака на 39-годишен мъж чрез иновативна операция
-
Британски учени създадоха устройство, което проследява емоционалното състояние в реално време
-
Системата VIPER CAR-T може да направи лечението на рак по-ефективно и по-безопасно
-
Инициатива за иновативни лекарства ще ускори достъпа на пациентите до по-ефективни терапии
Коментари към В УМБАЛ Бургас спасяват от ампутация крака на мъж като използват биоактивно стъкло