Жените от Индия и Пакистан страдат от агресивна форма на рак на гърдата в по-ранна възраст

Изследователи от института „Rutgers“ установиха, че индийските и пакистанските жени са диагностицирани с агресивна форма на рак на гърдата на по-ранна възраст през живота си.
Южноазиатската етническа група в САЩ оглавява черната статистика заради най-бързо увеличаващия се брой на жени с рак на гърдата, като същевременно осведомеността за заболяването сред населението е много ниска.
Изследването е публикувано в международното списание за онкологични заболявания „International Journal of Cancer“ и разглежда характеристиките на рака на гърдата при индийки и пакистанки в САЩ, използвайки данни от Програмата за наблюдение и епидемиология към Националния институт по онкологични заболявания на САЩ. В екипа са обединени усилията на експерти от Училището по обществено здраве „Rutgers“ и Института за ракови заболявания „Rutgers“ в Ню Джърси. Те проследяват броя на заболелите жени от индийски и пакистански произход в периода 1990-2014 г. Специалистите проучват как точно протича ракът, какво лечение е провеждано и каква е степента на преживяемост между 2000 и 2016 г. при 4 900 индийки и пакистанки и други 482 250 англоамериканки (американки с европейски или северноафрикански произход).
При сравнителния анализ те откриват, че ракът на гърдата засяга много по-рядко индийките и пакистанките, отколкото англоамериканките. Но през годините тенденцията претърпява промяна и случаите сред тях започват да нарастват.
Закъсняло диагностициране в по-напреднал стадий на заболяването
При жените с индийски и пакистански произход заболяването се отключва в по-ранна възраст и се открива, когато е в по-напреднал стадий. Те по-често са подложени на частична или тотална мастектомия от англоамериканките. Според експертите при тях рискът от фатален изход от заболяването е по-малък, но уточняват, че здравният им статус е проследяван за по-кратък период от време.
Яайа Сатагопан е водещ автор и директор на Центъра за количествен анализ на здравето на южназиатските жени към училище „Rutgers“. Тя споделя: „Резултатите от проучването ни оформят няколко хипотези във връзка с рисковите фактори, които определят хода на болестта и нейната етиология.“
Фактори, които застрашават здравето на индийките и пакистанките
Предишни изследвания върху раковите заболявания при жени от Индия и Пакистан насочиха вниманието на учените към няколко социално-културни фактора, които е възможно да доведат до ненавременна здравна грижа при пациентки с рак на гърдата. Важно е да се спомене, че при тях много по-рядко се провеждат ехографски или мамографски прегледи на млечни жлези, като причините за това са разнородни: липса на подкрепа от семейството, невъзможност за пътуване до съответното здравно заведение, срам, схващане, че болестта е наказание за допуснати грехове или прегрешения, по-малко от 10 години пребиваване в САЩ, езикова бариера и недоверие в здравната система.
Според проф. Елиса Бандера, един от мениджърите по Програмата за превенция и контрол на раковите заболявания към училище „Rutgers“, различията между етническите групи са достатъчно показателни, за да наложат провеждането на допълнителни изследвания. Тя смята, че така експертите по-лесно биха начертали пътища за взаимодействие на индийските и пакистанските жени със здравните институции, което пък ще доведе до по-редовни прегледи, ограничаване на риска и подобряване на преживяемостта сред тях.
Екипът препоръчва изработването на стратегия, която да гарантира, че индийките и пакистанките ще получат нужното внимание от страна на здравните власти и специалистите.
Анита Кини, директор на Центъра за равен достъп до грижи за пациенти с онкологични заболявания в Училището по обществено здраве „Rutgers“ и на Института за ракови заболявания „Rutgers“ в Ню Джърси подчертава, че е изключително важно индийските и пакистанските жени да имат достъп до скрининг програми, които позволяват ранното диагностициране и навременно лечение.
Училище по обществено здраве „Rutgers“ Ню Джърси подготвя студенти, които да упражняват в бъдеще лекарската професия или да се отдадат на научна дейност. В учебното заведение се провеждат изследвания, насочени към осигуряването на равен достъп до здравни грижи и услуги. Институтът за ракови заболявания „Rutgers“ в Ню Джърси предлага едни от най-иновативните подходи за лечение на рак, включително трансплантация на стволови клетки, протонна терапия, CAR T имунотерапия и други сложни хирургични процедури. |
newswise.com/ Rutgers University-New Brunswick, "International Journal of Cancer"
Снимка: freepik.com
-
В Англия одобриха лекарство, забавящо растежа на рак на гърдата
-
Ракът на гърдата може да бъде победен с лекарства, които предизвикват клетките да се самоунищожават
-
Жена от Великобритания оцелява след почти 30 години борба с рака
-
Химиотерапията може да събуди латентните ракови клетки, причинявайки рецидив при пациенти с рак на гърдата
Продукти свързани с НОВИНАТА
ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ 952
НОВИНАТА е свързана към
- Рак на гърдата
- В Англия одобриха лекарство, забавящо растежа на рак на гърдата
- Препоръчителна диета за болни от рак на гърдата
- Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
- Мамография - какво трябва да знаем
- CA 15-3 туморен маркер
- Ръката на Буда
- Лигнани - фитоестрогени с невероятни ползи за здравето
- KI-67 протеин тест
- Лумпектомия
Коментари към Жените от Индия и Пакистан страдат от агресивна форма на рак на гърдата в по-ранна възраст