Заетостта на интензивните легла и заболеваемостта на медицинския персонал са основните критерии за мерки срещу COVID-19
Основните критерии за предприемане на конкретни мерки срещу COVID-19 са заетостта на леглата за интензивно лечение в болниците в страната и заболеваемостта сред медицинските служители в тях. Това става ясно от националния оперативен план за справяне с пандемията от COVID-19, който беше представен от премиера Кирил Петков и министрите на здравеопазването и образованието Асена Сербезова и Николай Денков на 13 януари 2022 г.
Планът влиза в сила веднага особено като се има предвид увеличаващият се брой на заразените в страната и настъпването на петата COVID вълна.
Новият план за справяне с пандемията от COVID-19
В хода на задаващата се нова пета вълна и на непрекъснато увеличаващия се брой на заразените с COVID-19 правителството представи план за справяне с пандемията, показващ новия модел за управление на кризата.
Това стана в бързи темпове и само ден след като управляващите съобщиха, че обсъждат документа. Бързината е провокирана от петат COVID вълна, от факта, че 40% от положителните проби са за варианта "Омикрон" и растящия брой на заразените както и от желанието на властта да ограничи разпространението на вируса.
<<<Управляващите обсъждат нов план за справяне с COVID-19
Премиерът Кирил Петков подчерта, че планът, който са изготвили, създава условия за добро управление на рисковете, но и за повече възможности да се прогнозира, което от своя страна ще улесни гражданите и бизнеса , защото ще бъдат в състояние да планират.
Представяйки модела за управление на кризата министър-председателят беше категоричен, че безспорно здравето продължава да е основна грижа, но този път като приоритет са изведени още образованието и помощта за бизнесите, които са в най-тежко състояние.
Съществена промяна в плана са критериите, по които се определя какви мерки ще бъдат прилагани. До момента противоепидемичните мерки зависеха от заболеваемостта на 100 000 души в различните области. Сега това са заетостта на леглата за интензивно лечение и заболеваемостта сред медицинския персонал.
Математическият модел ще позволи въз основата на тази и допълнителна информация да се направи прогноза за натовареността на лечебните заведения за три, пет или десет дни напред.
Мерките ще бъдат въвеждани по области като този път страна е разделена на общо шест клъстера. Картата с тях ще бъде представяна всеки ден. Така хората ще видят какво е състоянието и в момента и прогноза за очакващото ги, което от своя страна води до възможността да се планира, заяви премиерът Петков, според когото това е от огромно значение, за да не се стига до напрежение.
Кирил Петков представи и четирите етапа на управление на кризата, при които ще има различни мерки.
Етапите
-
Първи етап – 50% заетост на леглата за интензивно лечение
По време на него се прилагат всички познати до момента мерки, свързани с предпазването на населението и недопускане разпространение на заразата, сред които са стриктната хигиена, спазването на дистанция и носенето на маски.
Обучението е присъствено. Учениците и учителите се тестват веднъж седмично за COVID-19 с изключение на ваксинираните и преболедували.
Работодателите имат ангажимента да предприемат действия, с които да намалят риска от заразяване с COVID-19 на работното място. Зеленият сертификат се въвежда за държавната, общинска администрация и други ведомства.
Осигурява се непрекъснатост на работния процес за критичните структури.
-
Втори етап – 60% заети интензивни легла
Заниманията по интереси в училищата се преустановяват. Те могат да продължат само ако не се смесват ученици от различни паралелки.
Наблюдава се дали е спазен срокът и зелените сертификати са валидни.
Препоръката към работодателите е 50% от персонала им да премине на дистанционна работа.
Трети етап – 70%
Това е времето, когато започват да се прилагат първите меки мерки
Присъственото обучение ще бъда за 50% от паралелките и ще се осъществява на ротационен принцип за учениците от 5 до 12 клас.
Всички деца от 1 до 4 клас продължават обучението си в клас.
Въвеждат се ограничения до 50% от площта и броя на хората в обектите и дейностите. Работното време е до 22 часа.
Задължително се въвежда работа от дистанция за 50% от персонала. Остава изискването на зелен сертификат.
Лечебните заведения отделят почти пълния си леглови капацитет за лечение на хората с COVID-19.
-
Четвърти етап – заетост на интензивните легла 80%
Това е най-тежкият и критичен етап, при който ще бъде наложен локдаун. При него работят само магазините за хранителни стоки, аптеки и дрогерии, банки, пощи и куриерски услуги.
Прекратява се присъственото обучение в училищата.
Министър Асена Сербезова подчерта колко е важно да се проследи какъв е ефектът от предприетите мерки върху различните сфери от живота. Затова е нужно да има и координация и постоянно взаимодействие между всички министерства.
В плана е отредено специално място и на организацията на извънболничната, болничната и спешната помощ, както и на медицинската помощ за деца.
Във всяка от областите временните мерки и дейности в болниците се въвеждат със заповед на директора на РЗИ.
Директорите на РЗИ организират, координират и контролират дейностите и мерките срещу COVID-19.
Медийната стратегия
Здравният министър оповести, че ведомството променя напълно начина за информираност на обществото за разпространението на COVID-19, за ползата от ваксинацията и за стимулирането и мотивирането на българите да си поставят ваксина.
Проф. Асена Сербезова беше категорична, че трябва да бъде преодоляно съществуващото недоверие, а диалогът да се подобри. Тя информира още, че здравното министерство разработва кампания за ползите от ваксините, които са единственото средство на науката, доказало своята ефективност да се справя с тежкото протичане на болестта и с преодоляването на пандемията.
- Връщат маските в лечебните и социалните заведения в няколко области в страната
- От 11 януари 2022 г. изолацията се намалява от 14 на 10 дни, а карантината от 10 на 7 дни
- Омикрон настъпва – 55% от секвенираните проби отчитат новия вариант на COVID-19
- 11 януари 2022 г.: 6761 нови случая на COVID-19, увеличава се броят на хоспитализираните-861 души
НОВИНАТА е свързана към
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Връщат маските в лечебните и социалните заведения в няколко области в страната
- Омикрон и Делта са двойна заплаха, която увеличава рекордно броя на заразените, алармира СЗО
- Вотът на недоверие към кабинета "Борисов 2" не мина и този път, Москов - доволен
- От 1 януари 2021-а минималната работна заплата става 650 лв.
- Кабинетът „Борисов“ определи реда за компенсиране на работещите във временно затворените заради COVID-19 икономически дейности
- Правителството прие нова стратегия за хората с увреждания
- Правителството одобри проекта за нов регистър за хората с увреждания
- 5 януари 2022 г.: Висок ръст на установените нови случаи на COVID-19 – 6252 за последното денонощие
- 804 000 000 лв. отпуска ЕС на България за справяне с последиците от COVID-19 през 2021 г.
Коментари към Заетостта на интензивните легла и заболеваемостта на медицинския персонал са основните критерии за мерки срещу COVID-19