Правителството одобри разделянето на основен и допълнителен пакет здравни услуги

Правителството одобри промените в Закона за социалното осигуряване, които регламентират разделянето на основен и допълнителен пакет медицински услуги.
Проектът е съобразен с решението на Конституционния съд, което гласи, че трябва да се узакони обособяването на видовете медицинска помощ, заплащана от бюджета на НЗОК.
В основния пакет попадат дейностите, които трябва да се извършват, без да се отлагат във времето. Допълнителният пакет ще включва лечението на диагностицирани заболявания или състояния, които не са свързани с непосредствена заплаха за живота или трайно увреждане на здравето, при които медицинските дейности могат да се планират във времето, без опасност от влошаване на състоянието.
Зам.-министърът на здравеопазването д-р Адам Персенски заяви, че обособяването на здравните услуги на два пакета ще доведе до по-правилно изразходване на парите в бюджета на НЗОК.
Той е на мнение, че ако всичко, което Министерство на здравеопазването е разписало в нормативните документи се изпълни, то това ще доведе до по-адекватно лечение на тежките и социалнозначими заболявания. Персенски добави също, че в периода на лечение на пациента никъде няма да се иска доплащане за това, което НЗОК покрива.
Зам.-министърът посочи, че източването на Касата може да бъде спряно с приемането на Националната здравна карта и въвеждането на пръстовия идентификатор. Той увери и че мерките, които Здравното министерство е предприело, няма да затруднят достъпа на пациентите до медицинска помощ.
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Доналд Тръмп предприе стъпки за драстично намаляване на цените на лекарствата
- Принудата не е грижа: Завръщане на принудителното настаняване в психиатрични болници в САЩ
- Трахеотомия
- Семейни помощи за новородени и деца до 1 година
- Здравноосигурените могат да видят своето здравно досие с ПИК от НАП
- Ако човек си глътне езика и действаме бързо, можем да спасим живота му
- Кухненски мерки
- Как да помогнем при емоционална криза
- Физикална терапия и рехабилитация, финансирана от НЗОК
- Безплатни лекарства за децата до 7 години от 1 юли 2025 г.
Коментари към Правителството одобри разделянето на основен и допълнителен пакет здравни услуги