Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
В специално изявление на 23 декември 2021 г. министър-председателят Кирил Петков обяви мерките, с които най-уязвимите групи в обществото ще бъдат стимулирани да си поставят ваксина срещу COVID-19.
Програмата започва да се прилага от януари 2022 г. и ще продължи до юни. Според нея всеки пенсионер, който реши да се ваксинира срещу COVID-19 или вече го е направил, но с три дози, ще получи еднократно така наречената COVID добавка в размер на 75 лв.
Решението
Възможността да бъде намалена смъртността в страната, натискът върху болниците да не е толкова силен и да бъдат максимално защитени най-възрастните, е основен приоритет на българското правителство, обяви министър-председателят Кирил Петков.
Данните показват, че „Омикрон“ ще започне да се разпространява у нас през януари и затова решението е да бъдат предложени икономически стимули на най-възрастните.
„Надеждите ни са, че ако до началото на февруари се ваксинират допълнително 300 000 души над 65 години, това ще намали сериозно натискът върху болниците при следващата COVID вълна“, заяви премиерът Петков, който определи стимулът като позитивен.
Тук е мястото да припомним, че само преди седмица по време на форума Pfwers Summit Кирил Петков призова българите да се ваксинират, а нивото на имунизация да се вдигне. "Това е общо дело и споделена отговорност", каза пред форума той.
Кампанията на правителството
Кампанията цели да бъдат опровергани ширещите се митове и невярна информация сред обществото, защото те са в основата на недоверието и страха на хората.
Кирил Петков подчерта, че усилията им са насочени към опровержението на информацията, която не е вярна, например, че ваксинацията влияе на бременността или че става дума за нова технология.
Тези и подобни митове доведоха реално до факта България да продължава да бъде страната с най-ниско ваксинационно покритие в Европа.
Ако процесът се запази, страната ни е изправена пред реалната опасност да се превърне в COVID дестинация, което означава, че след всяка вълна ще се налага ограничение за бизнеса, а децата отново ще учат онлайн, каза премиерът.
Кирил Петков съобщи още, че водят разговори с личните лекари. Идеята е те да разговарят с пациентите си и да им съобщят, че статистиката показва ясно, че ваксината срещу COVID-19 е една от най-малко рисковите.
Над 3,5 милиарда души в света са имунизирани и това са достатъчно убедителни данни, че най-добрият и работещ начин на защита са ваксините.
Министър-председателят се обърна към хората с думите, че става дума за доброволна мярка.
„Всеки е отговорен за собственото си здраве и има право на решение, но има и обществена отговорност. От индивидуалните решения на всеки един от нас зависи дали през следващия месец болниците отново ще са препълнени, дали от бюджета ще бъдат похарчени огромни суми за лечение, дали хората с други заболявания ще имат достъп до болниците, дали децата ни ще учат свободно, дали близките ни ще бъдат здрави“, заяви Кирил Петков и призова най-накрая „да запретнем ръкави и да направим България не страната с най-ниска ваксинация, а нормална европейска държава с поне средни нива на имунизация на хората срещу COVID-19“.
Ще се превърне ли България в COVID гето
По време на среща с премиера Кирил Петков известната специалистка по вирусология проф. Радка Аргирова заяви, че страната ни може да се превърне в COVID гето заради ниските нива на ваксинация.
В държавите, където ваксинацията е висока, настоящата масова психоза ще затихне през април или май 2022 г. и това ще стане с намаляването силата на вируса SARS-CoV-2. При нас обаче това няма как да се случи заради малкия брой ваксинирани, каза проф. Аргирова и подчерта, че вероятно ще се превърнем в място, където вирусът се разпространява ендемично. Това от своя страна ще окаже влияние не само върху здравето на хората, но и върху икономиката, защото никой няма да пожелае нито да прави бизнес у нас, нито да идва на екскурзия или почивка.
Между другото, само преди месец еврокомисарят Тиери Бретон изрази притеснение, че България може да се превърне в огнище на нов вариант на COVID-19 точно заради ниската ваксинация.
Проф. Аргирова сподели, че СЗО има идея страните, които са с ниско ваксинално покритие да бъдат отделени в обща червена зона. С тях ще се работи по друг начин. Нещата са много сериозни, подчерта специалистката и за пореден път заяви, че хората с хронични заболявания нямат основание да се притесняват или страхуват от ваксините. Те са важни за тях, защото ги предпазват от тежко протичане на болестта и сериозни усложнения.
По време на разговора, който се предава онлайн, премиерът беше категоричен, че „България трябва да каже, че не иска да е гетото на Европа“.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
НОВИНАТА е свързана към
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
Коментари към Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.