Миокардитът в резултат на COVID-19 не е толкова често срещано явление
Миокардитът вследствие на COVID-19 се среща много по-рядко, отколкото се твърдеше, смятат Ричард Вандер Хайди, доктор по медицина и професор към Медицинското училище в Ню Орлийнс към Университета на Луизиана, и Марк Халушка, доктор по медицина и професор по патология към Медицинското училище на университета „Johns Hopkins.“ Заключенията им са публикувани в списание „Cardiovascular Pathology.“
Данните за пациентите с миокардит, заразени с COVID-19, варират в широк диапазон – от 60% при хората на средна възраст и възрастните, до 14% - при физически активните.
Д-р Вандер Хайди отбелязва: „Макар всички да знаем, че коронавирусът засяга сърцето и кръвоносните съдове, e трудно да се посочи колко често се случва това, тъй като представителната извадка от направените аутопсии е твърде малка.“
Случаите на миокардит при починалите с COVID-19 пациенти варират между 1,4 и 7,2%
Авторите на проучването събират данни от 277 аутопсии, с цел да анализират евентуалните сърдечносъдови нарушения, настъпили в резултат на COVID-19. Починалите са от общо 9 страни по света, като анализът от аутопсиите на сърцата им е публикуван в 22 различни официални документа. Заключението на експертите е, че случаите на миокардит при починалите с COVID-19 хора са между 1,4 и 7,2%.
Според д-р Халушка „миокардитът не е толкова често срещано усложнение от COVID-19, колкото се е смятало. Откритието ни би било от полза за клиничните специалисти и начина, по който разчитат кръвните резултати.“
Д-р Вандер Хайди смята, че благодарение на събраната информация от толкова голям брой аутопсии, екипът е успял да определи с по-голяма точност спектъра от хистологични находки. Дори случаите на миокардит да са само 1,4%, това означава, че стотици хиляди хора по света с тежка форма на COVID-19 ще страдат от него. Малкият брой пациенти с миокардит не означава, че заразените със SARS-CoV-2 нямат сърдечносъдови проблеми, а че те са по-скоро резултат от други стресори, като например активиране на еднотелните клетки, цитокинова буря или електролитен дисбаланс.
Авторите създават специален документ, който да попълват патоанатомите след аутопсия на починал с коронавирус, за да продължи проследяването на резултатите и разширяването на базата данни.
„Аутопсията е изключително важна, ако искаме да разберем какво се случва със сърцето на пациент, починал с COVID-19“, завършва д-р Халушка.
newswise.com/ Louisiana State University Health Sciences Center - New Orleans, "Cardiovascular Pathology"
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- За какъв период от време човек, инфектиран с варианта Омикрон, може да разпространява вируса
Коментари към Миокардитът в резултат на COVID-19 не е толкова често срещано явление