Извънредната епидемична обстановка приключва на 31 март 2022 г.
Идва краят на извънредната епидемична обстановка. Две години след обявяването й като опит да се противодейства на пандемията от COVID-19, тя ще бъде отменена. Очакванията са ако това се случи, от 1 април 2022 г. животът до се върне в познатото си русло. Дали това ще се случи в действителност и ще дойде ли наистина краят на извънредното положение, предстои да разберем.
Решението на правителството
Още на 26 март 2022 г. Министерският съвет съобщи, че срокът на извънредната епидемична обстановка няма да бъде удължаван след 31 март.
Аргументите на управляващите са, че в момента ситуацията се следи и се управлява по напълно предвидим начин, а това позволява да бъде отменена извънредната обстановка, продължила две години.
Отпадането на извънредната епидемична обстановка означава, че от 1 април 2022 г. всички рестрикции, произтичащи от нея, отпадат. Сред тях са спазването на физическа дистанция, ограничението на броя хора, които могат да бъдат в различните обекти и институции на закрито, изискването към работодателите присъствено да работи до 50% от персонала. И още с решението се слага край на дистанционното обучение и на забраната за свиждания в болниците и заведенията за социални услуги.
От МС уточняват, че предстои да бъдат разгледани и предложенията за промени в законодателството. Целта е да се подобри управлението на COVID ситуацията, което означава на първо място да бъде гарантирано, че хората с COVID-19 ще бъдат лекувани адекватно, но и да има възможност при нужда да се въвеждат мерки в различните райони на страната.
Предпазните маски
Сред мерките, които отпадат, в правителственото съобщение присъстваше и възможността вече да не е необходимо носенето на маски в обществения транспорт и на закрито.
Това предложение на кабинета „Петков“ вероятно няма да бъде прието. Според председателя на здравната комисия в Народното събрание доц. Антон Тонев ще се наложи да бъдем с маски както в градския транспорт, така и на закрито. Според него въпреки спадането на заболеваемостта в страната, COVID-19 все още е тук и е рано да смятаме, че се справили с него.
Подобно е становището и заместник-председателя на Комисията по здравеопазване д-р Александър Симидчиев.
В интервю за БНТ депутатът заяви, че все още има райони, които не са дори в жълтата зона, а процентът на положителните тестове продължава да е висок. Маските трябва да бъдат препоръчителни или задължителни в районите, където е висока заболеваемостта. Това предпазно средство няма да бъде нужно, когато по-голямата част от българите са преболедували COVID-19, ваксинационното покритие е по-голямо, а рисковете са по-малки.
Процесите на заразяване се контролират ефективно само чрез поставянето на ваксини, но в същото време ваксинацията у нас е практически спряла. Това е резултат от липсата на кампания, но и защото хората са решили, че краят на пандемията е дошъл, а това не е така, коментира д-р Симидчиев. За пореден път депутатът припомни, че нивото на ваксинация е в основата на доброто справяне с пандемията. И сега в много европейски държави отчитат висок процент на заразени, но тъй като броят на ваксинираните е също висок – между 70% и 90%, здравните системи не са натоварени.
Д-р Симидчиев коментира, че след 31 март 2022-а отговорност за управлението на пандемията трябва носи единствено Министерството на здравеопазването и главният здравен инспектор.
Промените в Закона за здравето
Промените в Закона за здравето, предложени от управляващата коалиция, които предстои да бъдат разгледани в парламента, са свързани с възможността пандемията да бъде управлявана и без да се обявява извънредна епидемична ситуация.
Сред предложенията са възможността здравният министър да въвежда със своя заповед противоепидемични мерки в страната или в определени области. Такива правомощия ще имат още и регионалните здравни инспекции.
Според предложенията здравният министър може да извърши реорганизация на болниците във всяка област ако в нея се увеличи заболеваемостта.
Да бъде осъществяван здравен контрол на всички, които влизат в страната, е другото предложение.
В проекта се уточнява, че мерките, които ще бъдат налагани, не трябва да водят до забрана на хората да пътуват или до спирането на работата на институции, фирми и предприятия.
Не на последно място управляващите предлагат промени и в бюджета на НЗОК, според които три месеца след края на извънредната обстановка болниците, които поддържат готовност за лечение на пациенти с COVID-19, ще бъдат субсидирани. За същия период медиците, работещи в неблагоприятни условия, ще получават допълнително заплащане.
Здравните експерти за продължаване на извънредната обстановка
Главният здравен инспектор е убеден, че извънредната обстановка не трябва да бъде отменяна, защото това крие сериозни рискове. В интервю за Нова телевизия доц. Ангел Кунчев коментира, че неговото предложение е тя да се удължи до 15 май 2022 г. Не защото у нас ситуацията е тежка, а в контекста на нарастващите случаи в останалите страни.
Подобно е мнението и на проф. Радка Аргирова, която подчертава, че краят на извънредната обстановка, ще означава още и край на възможностите за безплатно тестване за COVID-19.
От Фондация „Астра форум“ и групата „Науката в кризата“ също са против обявяването на край на извънредната обстановка. В позиция до медиите те настояват тя бъде удължена.
„Удължаването на извънредната епидемична обстановка е задължителна предпоставка за продължаването на успешната борба с COVID-19 в страната. Усилията на правителството и здравните власти трябва да продължат със същия интензитет и ресурс, за да се намалят ефектите на пандемията върху здравето, обществения и социалния живот на българите“, пишат от „Астра форум“.
Сред основните аргументи са на първо място фактът, че разпространението на COVID-19 в света продължава, а това изисква да бъдат прилагани основните мерки, сред които са носенето на маска на закрито и на открито при струпване на много хора, спазване на физическа дистанция и на хигиена и контрол.
От жизнено значение е да се подобри информираността на българите затова, че ваксинацията е основна противоепидемична мярка.
>>>Ваксинацията срещу COVID-19 – тука има, тука няма
Процесът у нас трябва да се ускори, но ако извънредната обстановка бъде отменена, създадените повече от 300 временни кабинета за имунизация ще спрат работа. Удължаването от своя страна ще позволи извършването на дейностите по ваксинацията срещу COVID-19.
- Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
- Здравният министър ще разрешава износа на защитни средства, реши МС
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Програмата „Майчино и детско здраве 2021 – 2030 г.“ – започваме с неяснота и предположения
Продукти свързани с НОВИНАТА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
НОВИНАТА е свързана към
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- За какъв период от време човек, инфектиран с варианта Омикрон, може да разпространява вируса
Коментари към Извънредната епидемична обстановка приключва на 31 март 2022 г.