България е в извънредна епидемична обстановка до 14 юни 2020 г.
След заседание, проведено във вечерните часове на 13 май 2020-а правителството реши да замени извънредното положение с извънредна епидемична обстановка. Така от 14 май 2020-а България е в извънредна епидемична обстановка, което на практика означава същото, което започна на 13 март.
Основният аргумент за продължаването на извънредното положение, но с ново име, е докладът на главния здравен инспектор. Министър Ананиев обясни, че прилаганите до момента мерки трябва да бъдат продължени.
Причината е, че пандемията от COVID-19 представлява „тежка извънредна ситуация, свързана с общественото здраве и запазване живота на хората“.
Според министър Ананиев другите мотиви за решението са все още неясният произход на причинителя на заболяването, липсата на лечение и разработена профилактика и не на последно място големият брой заразени медицински служители и опасността от затваряне на здравни заведения.
В първия час на 14 май 2020-а бяха публикувани четири заповеди на здравния министър, които уреждат извънредната епидемична обстановка, която ще бъде в сила до 14 юни 2020-а.
На практика продължават да действат същите правила и ограничения, валидни от два месеца.
Остават препоръките към работодателите да организират работа от вкъщи, особено за служителите си над 60 години.
Влизащите в страната подлежат на карантина, продължават да са затворени учебните заведения и моловете, повече от десет души не могат да се събират на едно място.
Остава изискването хората до 60 години да не пазаруват в часовете от 8,30 до 10,30.
Продължава да се обмисля възможността за отварянето на детските градини и ясли.
Новото е възможността отново да се правят трансплантации и отварянето на паркове и градини за всички.
gov.bg
Продукти свързани с НОВИНАТА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ V3 - 3 РЕСПИРАТОРНИ ПАТОГЕНА FLUORECARE
НовНОВИНАТА е свързана към
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Коронавирус COVID-19
- Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
- Вирусът, децата и COVID-19 – в Делта месеците
- Дезинфектантите срещу разпространение на COVID-19 могат да бъдат опасни
- Армия в бяло - Очи, молещи за въздух - Свилена Панова, Италия
- На училище след извънредно положение: съвети за деца и родители
- Пандемията от COVID-19 - най-голямото предизвикателство след Втората световна война
- Защо в някои страни ръстът на смъртност по време на пандемия е по-висок
- Сингапур спира да плаща медицинските разноски на неваксинирани пациенти с COVID-19
Коментари към България е в извънредна епидемична обстановка до 14 юни 2020 г.