Мултисистемен възпалителен синдром при деца с коронавирус
От началото на коронавирусната пандемия начинът, по който протича инфекцията при децата буди интереса на учените. Повечето боледуват леко и дори без симптоми, но в някои редки случаи животът на малките пациенти е сериозно застрашен. Експерти от Йейл смятат, че причина е мултиорганният възпалителен синдром в резултат на коронавируса.
Изследването на екипа е публикувано в списание „Immunity“.
Всеизвестен е фактът, че повечето деца боледуват от COVID-19 много по-леко и често без да им бъде поставена диагноза от специалист. 1 на 1000 деца няма този късмет и развива мултиорганен възпалителен отговор (MIS-C)*, обикновено 4 до 6 седмици след потвърдено наличие на SARS-CoV-2 - вирусът причинител на инфекцията. Състоянието е придружено от симптоми като треска, стомашни болки с повръщане и/ или диария и обрив. В най-тежките случаи се наблюдават сърдечносъдови и неврологични нарушения. Ако се диагностицира навреме, то е напълно лечимо, като се предписват имуносупресори (например стероиди). Пренебрегването на симптомите е много опасно и може да доведе до фатален край.
Кери Лукас, асистент по имунна биология в Йейлския университет и автор на новото проучване, споделя: „Аз и колегите ми се питаме защо се случва това при положение, че в децата не се открива коронавирус или пък не се развива антивирусна реакция? И защо настъпва само при тях?“
Твърде високи нива на алармини
Лукас и екипът й вземат кръвни проби от деца с потвърден мултисистемен възпалителен синдром и от възрастни с тежки симптоми на коронавирусна инфекция. Контролните групи също са две и включват здрави деца и здрави възрастни доброволци. Учените установяват, че в някои аспекти имунната система на малките пациенти с мултиорганна възпалителна реакция се различава значително от тази на останалите участници в изследването.
При тях се наблюдават високи нива на алармини – молекули, които изграждат част от вродената имунна система. Благодарение на нея пък тялото ни успява бързо да се мобилизира и да реагира адекватно на развиваща се инфекция. Според по-стари проучвания вродената имунна система на децата вероятно е по-силна от тази на възрастните, което би могло да обясни и защо невръстните пациенти често се справят с болестта по-лесно от останалите.
Лукас допълва: „Вродената имунна система може да бъде по-активна в деца, заразени с коронавирус. Но, за съжаление, има случаи, макар и редки, когато тя става свръхактивна и води до влошаване синдрома на мултиорганно възпаление (MIS-C).“
Риск от автоимунни заболявания при деца с MIS-C
При децата с MIS-C се отчитат и по-ярко изразени адаптивни имунни отговори, чрез които те преборват специфични патогени, какъвто е коронавирусът, и с чиято помощ се изгражда имунната памет. При тежко протичащите инфекции въпросните имунни реакции обаче не служат за защита, а започват да атакуват заразените тъкани и така отключват автоимунни заболявания.
Кери Лукас смята, че първоначалният имунен отговор в редките случаи на мултисистемен възпалителен синдром при деца с коронавирус предизвиква поетапни увреждания на здрави тъкани, което от своя страна ги прави по-податливи на атаките от автоантитела.
Благодарение на характерните особености на имунната система на тези деца експертите биха могли лесно да поставят правилната диагноза и да назначат навременно лечение, предпазвайки ги от животозастрашаващо автоимунно заболяване.
* Lucas Carrie, Anjali Ramaswamy, David A. Hafler et. "Immune dysregulation and autoreactivity correlate with disease severity in SARS-CoV-2-associated multisystem inflammatory syndrome in children". Yale University. Immunity. 2021
- "Immune dysregulation and autoreactivity correlate with disease severity in SARS-CoV-2-associated multisystem inflammatory syndrome in children": https://www.cell.com/immunity/fulltext/S1074-7613(21)00165-5
- "Rare COVID-19 response in children explained": https://www.sciencedaily.com/releases/2021/05/210517124706.htm
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
Продукти свързани с НОВИНАТА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
ЧАЙЛДХОУМ ДИЗАЙНЕРСКИ ДЕТСКИ КУФАР С КОЛЕЛА РАЗЛИЧНИ ЦВЕТОВЕ
Безплатна доставка за България!LOL SURPRISE ДУШ ГЕЛ И ШАМПОАН 200 мл
НОВИНАТА е свързана към
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- Функции и задачи на Детска педагогическа стая
- Процедура за действие при наличие на дете в риск
- д-р Стефан Тодоров Банов
- д-р Тюркер Нешедов Шевкедов
- д-р Петя Василева Петришка
- д-р Станимила Милчева Петрова
- д-р Тони Цветанов Григоров
- Кафяви водорасли
Коментари към Мултисистемен възпалителен синдром при деца с коронавирус
Коментарът е изтрит по следната причина:
Същият е направен от неопределен субект, съдържанието му е необосновано, като има обиден и клеветнически характер, уронващ авторитета на трети лица.