Игрова технология подпомага лечението на деца с когнитивни увреждания в Африка
Изследователи от Държавния университет в Мичиган използват специално разработена игрова технология в помощ на деца от Африка, боледуващи от малария и ХИВ. Първият по рода си проект, известен като Brain Powered Games (BPG), осигурява както рехабилитация, така и компютърна оценка на когнитивното увреждане след прекарано животозастрашаващо заболяване.
Според Националните институти по здравеопазване на САЩ всяка година се отчитат повече от 575 000 случая на церебрална малария, като повечето от тях се срещат при деца от Субсахарска Африка. Оцелелите често имат нарушения на мозъчната функция, включително неврологични и когнитивни дефицити, поведенчески проблеми и епилепсия, които могат да доведат до дългосрочни неврокогнитивни увреждания.
Много са методите за лечение, които са въведени в подкрепа на засегнатите деца, вариращи от лекарства, отпускани по лекарско предписание, до образователни флаш карти, които да насърчат когнитивното развитие, но много от предлаганите продукти се оказват неефективни, докато новият проект става ясно, че е по-подходящ и служи като инструмент за компютърна когнитивна рехабилитационна терапия.
„BPG е поредица от игри, с които децата, освен че се забавляват, упражняват различни познавателни функции – памет, съсредоточаване на вниманието и фини двигателни умения“, споделя Брайън Уин, професор и директор на лабораторията „Игри за забавление и учене“ към Колежа по комуникационни изкуства и науки.
Софтуерът на проекта има вградена технология за проследяване на растежа на децата във времето, което го прави първият, предоставящ качествена оценка на когнитивното развитие на засегнатите младежи. Колекцията от дигитални игри, разработена през 2013 г. в Мичиганския университет, в момента подпомага деца в Уганда, Малави и други страни в Африка, като проектът е получил подкрепа от Националните институти по здравеопазване на САЩ.
Клинично изпитване, публикувано в Global Mental Health, предоставя доказателства, че BPG Africa е ефективен за подобряване на работната памет на деца в Уганда, живеещи с ХИВ.
Според Брайън Уин проектът спомага и за изграждането на умения, които биха могли да се използват в други аспекти от живота.
msutoday.msu.edu
НОВИНАТА е свързана към
- Професията и финансовото състояние влияят на риска от когнитивно увреждане
- Какво представляват когнитивните изкривявания и как те засягат живота ни
- Какво представлява Схема терапията
- Поляризирано (черно-бяло) мислене – защо е опасно и как можем да се справим с него
- Ефектът на присъединяване към мнозинството като когнитивно изкривяване
- Как и защо лъжем себе си: когнитивен дисонанс
- Ефектът на пеперудата: Защо хората с ОКР се чувстват виновни за всичко
- КПТ техники: Третиране на мислите като предположения
- Ранното пенсиониране може да ускори когнитивния спад
- Основни убеждения на личността: могат да ви направят щастливец или да ви съсипят
Коментари към Игрова технология подпомага лечението на деца с когнитивни увреждания в Африка