Изследователи идентифицираха за първи път клетъчни типове от плацента в първия триместър
Учени представят в ново проучване първи подробни описания на клетките на плода и на майката каквито са през 1-вия триместър на бременността. Според изследователите по тях може да се установят различни усложнения по време на износването на бебето.
Състояния като прееклампсия и преждевременно раждане често възникват през второто или третото тримесечие и затова повечето проучвания са насочени към тези етапи на бременността. Но за да се лекуват и предотвратяват подобни усложнения, учените трябва да разберат не само какво се обърква, но и кога.
По тази причина изследователи от Рокфелер анализирали клетки от плацентарни и децидуални (ендометриални) тъкани, което им позволило да разгледат клетъчните характеристики на фетуса и майката. В своите проби те идентифицирали 20 отделни клетъчни типа – 9 от плацентата и 11 от децидуа (лигавицата на бременната матка). „Това е първият клетъчен атлас на ранната човешка плацента“, твърди Хеман Суряванши, първи автор на изследването. Специалистите използвали нов метод при идентифицирането на различните клетъчни типове. Чрез него те определили кои гени били експресирани от всяка от тези клетки. Учените приложили техника за секвениране на едноклетъчната РНК на базата на микрофлуиди, за да анализират повече от 14 000 индивидуални плацентарни клетки и почти 7000 отделни децидуални клетки, всички от тъкан от първия триместър.
Сега изследователите имат профил за многобройните хиляди гени, изразени от всеки от 20-те клетъчни типа. Атласът може да се превърне в полезен инструмент за бъдещи изследователи. Например учен, който се интересува от епителните клетки на ендометриума от първия триместър, може да ги използва, за да види кои гени експресират тези клетки, както и силата на изразяване на всеки ген.
Необходимостта от подобен инструмент е повече от голяма, тъй като плацентата е изключително важен, но все още недобре проучен орган. Тя е от съществено значение за живота, функционира като белите дробове, бъбреците, имунната система, черния дроб, но структурата и дейността й все още са мистерия за изследователите. Част от неразгаданото е и взаимодействието между плода и майката през първите три месеца. Отговорът може да се крие в клетъчната комуникация между плацентата и стената на децидуа, която отпада, когато няма имплантация. При наличието на бременност има драматични промени в клетъчната композиция и на молекулярно ниво. За първи път учените разполагат с висока резолюция на тези изменения.
Тъй като атласът е „каталог“ на нормалните тъкани и клетъчни типове от първия триместър, той потенциално би могъл да служи като шаблон за откриване на аномалии на клетъчно и генетично ниво при проблемна бременност.
Изследването е публикувано в Science Advances.
Редактор: Ирина Тенева
Източник: medicalxpress.com
Снимка: medlib.bu.edu
Коментари към Изследователи идентифицираха за първи път клетъчни типове от плацента в първия триместър