Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Индия въвежда бонус "меден месец", за да забави демографския растеж

Индия въвежда бонус "меден месец", за да забави демографския растеж

от 06 май 2011г., обновено на 28 ное 2012г.
Индия въвежда бонус "меден месец", за да забави демографския растеж - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност
  Държави като Япония, Канада и Австралия предлагат на младите семейства парични помощи, за да ги насърчат да създават деца. Един от регионите в Индия обаче е въвел специален бонус "меден месец" с точно обратната цел: да отложи раждането на първите бебета.

  Схемата, разработена от властите на окръг от щата Махаращра (Централна Западна Индия), преследва две цели: да забави растежа на населението и да подобри здравето на жените.

  Раджия Саяд се е омъжила за Шакил през 2007 г., когато е била на 20 години. Семейството живее при родителите на съпруга в село Шендурджан на 250 километра от Мумбай, столица на щата. Жилището е скромно, а доходите - нередовни: Раджия не работи, а Шакил е музикант и през сватбения сезон печели от 200 до 2500 рупии (3 до 38 евро) месечно. Баща му, продавач на зеленчук, изкарва по 3000 рупии.

  Двойката се е включила в програмата малко след сключването на брака. "Не искахме дете веднага, не бяхме толкова добре с парите. Физически не бях във форма и не исках това да се отрази на детето", разказа Раджия Саяд пред АФП. Полагат й се 5000 рупии, ако не роди дете в течение на две години след бракосъчетанието. И още 2500, ако не забременее през третата.

  Участието в програмата е доброволно. Двойката трябва да докаже, че има брак и че не е принуждавана да се включи. Освен това, младоженците трябва всяко тримесечие да посещават специални курсове, например за семейно планиране. Презервативите и хапчетата антибебе са безплатни, абортите - разрешени.

  Индия - втората най-населена държава в света след Китай, е нараснала за 10 години със 181 милиона жители и според последното преброяване населението й достига през 2011 г. 1,81 милиарда души.

  Семейството все още е стожер на индийското общество, по-специално в селските райони, където виждат в децата бъдещ източник на приходи - страната почти не познава социалните помощи.

  В края на 70-те години на миналия век Санджай Ганди, син на тогавашната министър-председателка Индира Ганди, обяви програма за принудително стерилизиране на мъжете с две и повече деца, която бе посрещната с бурни протести. Оттогава не е лансиран друг подобен проект от национален мащаб.

  Новото начинание е насочено и към подобряване на женското здраве.

  Четири от всеки десет млади булки в щата Махаращра не са навършили 18 години - законната брачна възраст, показват данни на медицинските власти в Пуна, голям град от региона. Според д-р Пракаш Доке, програмите, насърчаващи отлагането на бременността, са от основно значение за здравето на младите жени. Смъртността сред родилките и новородените е далеч по-висока, ако майката е под 18-20 години, посочва лекарят.

  Специфичната смъртност при раждане и по време на бременност в Индия е достигала през 2008 г. 254 случая на 100 000 раждания (при 10 смъртни случая във Франция например), установи проучване, чиито данни помести през 2010 г. медицинското сп. "Лансет". Трудно е обаче да промениш навиците на хората, изтъква Ратнамала Джаганат Шелар, акушерка от региона.

  "Тъстът и тъщата изобщо не се сещат, че снаха им още е твърде крехко момиче, че тялото й още не е развито добре. Такива програми хич не са им по вкуса. Те искат дете", заявява Шелар.

  Въпреки това близо 4300 млади семейства, решили да нарушат обичая, са взели участие в програмата Бонус "меден месец", действаща от 2007 г. Около 1200 двойки са я следвали докрай, а 150 са се отказали преди края на предвидения срок.

  Подобни програми замислят и в още три окръга от Махаращра, както и в съседни щати. Колкото до Раджия и Шакил, те искат някой ден да имат деца. "Момче и момиче", пожелават си те. Но в подходящ момент. "Щом имаш дете, трябва да можеш да се грижиш за него, нали?" заявява младата жена.

Още по темата:
  • Доматеният грип, открит в Индия, се оказва причиненото от вируса коксаки А16 заболяване ръка-крак-уста Доматеният грип, открит в Индия, се оказва причиненото от вируса коксаки А16 заболяване ръка-крак-уста
  • Сексуален тормоз и изнасилвания на жени в индийските затвори Сексуален тормоз и изнасилвания на жени в индийските затвори
  • Индия предлага забрана за производство и внос на електронните цигари Индия предлага забрана за производство и внос на електронните цигари
  • Непозната болест в Индия: 32 са жертвите до момента Непозната болест в Индия: 32 са жертвите до момента
2.7/5 6 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

СЪРДЕЧНАТА СУТРА - ОШО
18.00лв. / 9.20 €

СЪРДЕЧНАТА СУТРА - ОШО

РАДЖА ЙОГА - СВАМИ ВИВЕКАНАНДА
12.00лв. / 6.14 €

РАДЖА ЙОГА - СВАМИ ВИВЕКАНАНДА

ФИТО БОЯ ЗА КОСА 1 ЧЕРНО
36.00лв. / 18.41 €

ФИТО БОЯ ЗА КОСА 1 ЧЕРНО

ПАДМАСАМБХАВА КРАТКА БИОГРАФИЯ НА СКЪПОЦЕННИЯ УЧИТЕЛ - ЙЕШЕ ЦОГЯЛ - ШАМБАЛА
13.00лв. / 6.65 €

ПАДМАСАМБХАВА КРАТКА БИОГРАФИЯ НА СКЪПОЦЕННИЯ УЧИТЕЛ - ЙЕШЕ ЦОГЯЛ - ШАМБАЛА

УЧИТЕЛЯТ, КАКТО ГО ВИДЯХ АЗ - СЕСТРА НИВЕДИТА - ШАМБАЛА
15.00лв. / 7.67 €

УЧИТЕЛЯТ, КАКТО ГО ВИДЯХ АЗ - СЕСТРА НИВЕДИТА - ШАМБАЛА

Коментари към Индия въвежда бонус "меден месец", за да забави демографския растеж

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Индия въвежда бонус "меден месец", за да забави демографския растеж
    www.framar.bg 
    на 06 September 2025 в 01:57
    Коментирайте "Индия въвежда бонус "меден месец", за да забави демографския растеж"

НОВИНАТА е свързана към

  • От детеубийца в спасител – обрат в ролята на акушерката в Индия
  • 26 съвета за здраво тяло
  • Символ на вечната любов: 8 тайни за Тадж Махал
  • Доматеният грип, открит в Индия, се оказва причиненото от вируса коксаки А16 заболяване ръка-крак-уста
  • Сексуален тормоз и изнасилвания на жени в индийските затвори
  • Място на дравидианската (индийската) раса в историята на човешката еволюция
  • Великият Гама – борба / кеч
  • Делфините в Индия – личности, които не принадлежат към човешката раса
  • Индия планира да забрани сурогатното майчинство
  • Индийският храм Кайласа – най-голямата монолитна структура в света
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Отменят задължителните ваксинации в американския щат ФлоридаОтменят задължителните ваксинации в американския щат Флорида

Отменят задължителните ваксинации в американския щат Флорида

от 05 сеп 2025г.Прочети повече
Огнище на eбола в Конго взе 15 жертвиОгнище на eбола в Конго взе 15 жертви

Огнище на eбола в Конго взе 15 жертви

от 05 сеп 2025г.Прочети повече
Рядка оперативна техника по време на бременност води до успешно ражданеРядка оперативна техника по време на бременност води до успешно раждане

Рядка оперативна техника по време на бременност води до успешно раждане

от 05 сеп 2025г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Добра майка ли съм - проучване на momfident.io

преди 8 дни, 10 часа и 20 мин.

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 51 дни, 12 часа и 39 мин.
Всички

АНКЕТА

На каква възраст е вашият личен лекар?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛУИ ДЮ ПРЕ MIDNIGHT DESERT ПАРФЮМНА ВОДА ЗА МЪЖЕ 90 мл

ЛУИ ДЮ ПРЕ GOLDEN SAFRAN ПАРФЮМНА ВОДА ЗА МЪЖЕ 90 мл

АВАНОР таблетки 40 мг * 30 ТЕВА

ЦИСТОМИЦИН гранули за перорален разтвор в саше 3 г * 1

ЦИСТОМИЦИН гранули за перорален разтвор в саше 3 г * 2

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАГНЕРОТ таблетки 500 мг * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 05 сеп 2025г. в 16:27:26

ХИДРОФЕРОЛ меки капсули 0.266 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 05 сеп 2025г. в 16:27:04

ХИДРОФЕРОЛ меки капсули 0.266 мг * 10

Коментар на: Моника от 05 сеп 2025г. в 16:22:29

ДЕФЕНДИЛ ИМУНОГЛЮКАН P4H сироп 120 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 05 сеп 2025г. в 16:20:49

МАГНЕРОТ таблетки 500 мг * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: Моника от 05 сеп 2025г. в 16:18:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival