Индия отделя милиарди от бюджета си за проучвания върху новия коронавирус
Индия е една от страните, които пострада най-тежко от COVID-19 пандемията. Това бе причината през 2021 г. да се отделят повече средства в сравнение с предходни години за вирусологични изследвания и биобезопасност. Правителството обеща да подпомогне създаването на 4 нови национални вирусологични института, 9 специализирани лаборатории за анализ на опасни и силно заразни патогени и една организация, която да обединява и координира проучванията и контрола над инфекциите сред хората и животните.
Бъдещите проекти бяха оповестени в индийския парламент на 01.02.2021 г. Те са част от политиката по насърчаване дейността на Министерството на здравните проучвания, което тази година ще получи 365 милиона долара от държавния бюджет, или с 5,6 милиона повече от миналата.
Национален институт по вирусология в Пуна, Индия
Учените посрещнаха новината с надежда, особено експертите от вирусологичните институти, пред които ще се разкрият нови възможности за по-задълбочено изследване на патогени в цялата страна. В момента Индия има само един институт, който е специализиран в това направление – Националният институт по вирусология в град Пуна. Анант Бхан, учен от областта на световното здраве към университета „Yenepoya“ в Мангалор, признава, че често се стига до големи забавяния, тъй като институтът няма капацитета да покрие нуждите на цялата страна.
В началото на пандемията Националният институт по вирусология бе единствената институция в Индия, упълномощена да потвърждава положителните случаи на коронавируса SARS-CoV-2. Поради тази причина пробите на първите трима заразени – студенти от южния щат Керала, завърнали се от Ухан, прекосяват почти цялата страна, докато стигнат лабораторията в Пуна. Според Бхан „новите центрове биха спестили време за транспортиране, установяване и реакция при нововъзникнало огнище на инфекция.“
Ръст в броя на вирусите, предавани от животни на хора, в Индия
Вирусологът Шахид Джамийл от университета „Ashoka“ край Делхи също одобрява решението да се създаде една основна организация, която да координира проучванията, свързани с инфекциите сред хората и животните. През последните години се забелязва ръст в броя на вирусите, предавани от животни на хора в Индия, което се дължи най-вече на агресивната човешка намеса и обезлесяването. През 2021 г. в няколко индийски щати избухват епидемии от птичи грип, а денга (заразна тропическа болест, предавана от комари), чикунгуня и малария засягат страната всяка година.
Експертът Джамийл е резервиран относно успеха на инициативата, защото трябва да се координират усилията на няколко министерства, които до този момент са подценявали и заобикаляли проблеми, свързани с животновъдството в страната, разширяването на научната дейност върху инфекциозните болести и общественото здраве, обезлесяването и климатичните промени. Според него „все още не е ясно дали ще се привлекат нужните специалисти от различни области или просто ще бъде създадена поредната структура.“
Други инициативи на индийския парламент
По време на своята реч финансовият министър Нирмала Ситхараман съобщи, че през следващите 5 години в Националната изследователска фондация ще бъдат налети общо 500 милиарда рупии. Автономната институция от своя страна ще осигури финансиране за проучвания в университети, които до този момент са разчитали само на скромния бюджет, осигурен от Департамента по науки и технологии и Департамента по биотехнологии.
Шитенипату Ражендран, геолог от Националния институт за иновативни проучвания в Бангалор, предупреждава: „Идеята за една не толкова бюрократична и напълно автономна институция сама по себе си е много добра. Системата за финансиране в науката досега винаги е била неадекватна, защото отпусканите средства или са закъснявали твърде много, или са били недостатъчно. Важно е новият орган да гарантира финансиране на сложни и задълбочени проекти, за да не се превърне в поредната фиктивна организация, която не постига реални резултати.“
Министърът Ситхараман увери още, че ще бъдат заделени други 40 милиарда индийски рупии за провеждането на океанска мисия и за проекти, свързани с изследване и съхранение на биоразнообразието.
nature.com/articles/d41586-021-00298-3
Снимка: freepik.com
- Защо не искам да попълня декларация за съгласие за провеждане на антигенен тест в училище
- 1086 нови случая на COVID-19 след направени 10 926 теста на 19 февруари 2021 г.
- 3694 са регистрираните нови случаи на COVID-19 на 2 април 2021 г.
- Нови 3121 случая на COVID-19 у нас при направени 17 277 случая на 12 март 2021-а
Продукти свързани с НОВИНАТА
СЪРДЕЧНАТА СУТРА - ОШО
РАДЖА ЙОГА - СВАМИ ВИВЕКАНАНДА
ПАДМАСАМБХАВА КРАТКА БИОГРАФИЯ НА СКЪПОЦЕННИЯ УЧИТЕЛ - ЙЕШЕ ЦОГЯЛ - ШАМБАЛА
УЧИТЕЛЯТ, КАКТО ГО ВИДЯХ АЗ - СЕСТРА НИВЕДИТА - ШАМБАЛА
ТАЙНАТА НА РАЗКАЗВАЧКАТА НА ИСТОРИИ - СЕДЖАЛ БАДАНИ - СИЕЛА
ФИТО БОЯ ЗА КОСА 1 ЧЕРНО
НОВИНАТА е свързана към
- Място на дравидианската (индийската) раса в историята на човешката еволюция
- Защо не искам да попълня декларация за съгласие за провеждане на антигенен тест в училище
- Сушрута Самхита и първите пластични операции, правени в Древна Индия
- Древна индийска рецепта с куркума - лек, завещан от Аюрведа
- Символ на вечната любов: 8 тайни за Тадж Махал
- Лесбианизъм в древна Индия
- Доматеният грип, открит в Индия, се оказва причиненото от вируса коксаки А16 заболяване ръка-крак-уста
- Великият Гама – борба / кеч
- Непознатата Индия – култура, религия, храна и многообразие – част 1
- Писмени източници, разказващи за естеството на древноиндийската медицина
Коментари към Индия отделя милиарди от бюджета си за проучвания върху новия коронавирус