11 март 2021 г.: 20,3% положителни проби за COVID-19 при направени 13 691 теста
Новите случаи на COVID-19 у нас са 2774, което представлява малко над 20% от направените през последното денонощие 13 691 теста. Общият брой на заразените в страната от началото на пандемията възлиза на 269 579.
Активните случаи на заразата са 38 531. 6395 пациенти са настанени в лечебни заведения, от които 501 се нуждаят от интензивни грижи.
За период от една година общо 220 049 българи са преборили вирусната инфекция, като за последното денонощие техният брой е 2531. Смъртните случаи, свързани с коронавирусната инфекция, за изминалите 24 часа са 97.
734 са новите случаи на COVID-19 за денонощие в София. Много новозаразени са установени и в Пловдив – 223, Варна – 153, Плевен – 136.
През последното денонощие са поставени 6995 дози от ваксините срещу коронавирус и общо 309 145 от началото на ваксинационната кампания. Две дози са получили общо 52 735 души.
COVID-19 в България
Изключително сериозна е ситуацията с разпространението на коронавируса в страната, което до голяма степен се дължи на британския вариант. Това заяви министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов по време на редовния брифинг.
На фона на растящата заболеваемост не се наблюдава коренна промяна относно местата, на които се нарежда страната ни сред държавите от Европейския съюз, което означава, че третата вълна е налична на територията на целия континент. По данни, представени от доц. Ангел Кунчев, 14-дневната заболеваемост в България е 380 на 100 000 души население, което нарежда страната на 16 място в ЕС и на 5 място на Балканите. През вчерашния ден, когато у нас бяха установени 2774 нови случая на COVID-19, в Гърция са регистрирани 3200 новозаразени, а в Сърбия – 4300.
По отношение на разпространението на вирусната инфекция в страната продължава да се запазва значителна разлика в отделните области. Водещи са Плевен, Кюстендил, Бургас, София, Шумен и Перник, а най-ниска заболеваемост е отчетена в Търговище, Видин, Кърджали, Разград и Добрич. През вчерашния ден в областите с най-висока заболеваемост беше взето решение за налагане на локални мерки, сред които въвеждане на дистанционно обучение за учениците от 5 до 12 клас, задължително носене на маски на открито при струпване на много хора и ограничаване на работното време на заведенията с един час.
На седемдневна база нарастването на заболеваемостта у нас е с 38%. Рязкото увеличение на новите случаи на коронавирус се наблюдава поне от 14 дни. В момента страната се намира на нивото от 5 ноември. Отчетено е и стръмно нарастване на смъртността (53%), каквото не е наблюдавано от месец септември миналата година, което изключително обезпокоително. Това заяви по време на брифинга проф. Венцислав Мутафчийски.
Данните, представени на редовния брифинг, сочат, че заетостта на леглата за леки и средно тежки случаи в лечебните заведения в страната е 58%, а тази на интензивните легла – 65%. По думите на проф. Мутафчийски към настоящия момент има болници с изчерпан или полуизчерпан капацитет. Във Военномедицинска академия свободните легла са пет, въпреки че през последните дни бяха разкрити две нови отделения. Най-тревожното в момента според началника на Националния оперативен щаб е, че при това разпространение на вирусната инфекция много бързо ще бъдат изчерпани медицинските ресурси.
Европейската агенция по лекарствата не препоръчва блокиране на партидата от ваксината на „AstraZeneca”, чиято безопасност е подложена на допълнителна проверка, до която се стигна, след като преди седмица в Австрия почина жена, ваксинирана с препарата. Това съобщи директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов. Според Европейската агенция по лекарствата няма данни смъртният случай да е резултат от поставената ваксина.
Партидата, подлежаща на проверка, съдържа общо един милион дози. В България пратката е получена в средата на февруари и към момента почти всички дози са приложени. По думите на Кирилов няма информация за странични ефекти при ваксинирани българи, различни от описаните в листовката на препарата – грипоподобни симптоми, локална болка и оток.
Освен това здравният министър заяви, че в страната е регистриран смъртен случай след поставяне на ваксина, но към момента няма данни, които да доказват, че това се дължи на препарата срещу коронавирус.
Европейската агенция по лекарствата предстои днес да вземе решение относно безопасността на ваксината срещу COVID-19 на „Janssen”, което ще предостави възможност на Европейската комисия да одобри препарата за използване в държавите от ЕС.
Относно предстоящите доставки на одобрените ваксини, по време на брифинга стана ясно, че утре се очаква пратка с 31 200 дози от препарата на „AstraZeneca”, а в понеделник 21 060 от „Pfizer/BioNTech”.
Днес, 11 март, стартира имунизацията на хората, които са заявили желание да се ваксинират чрез онлайн платформата. За целите на кампанията ще се използва предимно препарата на „Astra Zeneca”, а ваксината на „Pfizer/BioNTech” ще се поставя на тези, които чакат втора дози и участниците в изборните секции. В момента в системата се записват часове за месец март, а изборът на дата за следващия месец ще е възможен след броени дни.
Със заповед на здравния министър временно се налага забрана за износ на нискомолекулярни хепарини и лекарствени продукти от групата на миорелаксантите, които се използват в лечението на пациенти с коронавирус. Целта е нуждите на българските граждани да бъдат обезпечени в момент на повишено потребление на конкретните медикаменти, като по този начин държавата ще разполага с достатъчни количества.
COVID-19 по света
По данни на Международния съвет на медицинските сестри (ICN) над три хиляди медицински сестри са загубили живота си вследствие на заразяване с коронавирус по света. Според федерацията реалният брой на смъртните случаи най-вероятно е много по-висок от представената официална статистика.
В ICN членуват над 130 национални организации, които представляват над 27 милиона медицински сестри по целия свят. От федерацията са обезпокоени за бъдещето на професията, което е застрашено от пандемията от COVID-19. В продължение на една година медицинските сестри са подложени на огромен допълнителен натиск.
От днес, 11 март, училищата и магазините, които не са от първостепенно значение, в Малта ще затворят врати за период от един месец, с цел ограничаване на разпространението на коронавирусната инфекция в страната. Въвеждат се и други строги противоепидемични мерки, сред които забрана за събирания на повече от четирима души и преустановяване на плановите операции, за да може медицинския персонал да бъде използван в борбата срещу COVID-19. Ограниченията ще важат поне до 11 април, когато приключва великденската ваканция на учениците. Решението на здравните власти за затягане на мерките е резултат от нарастването на новите случаи в страната, чието население е половин милион души.
Унгария регистрира 8312 нови случая на коронавирус през последното денонощие в условията на засилваща се трета вълна на пандемията въпреки строгите мерки, въведени в страната на 8 март, за ограничаване разпространението на заразата. За да се справи с сложната ситуация Унгария ускори кампанията си за ваксинация, използвайки както китайската ваксина „Sinopharm“, така и руската „Sputnik-V“. Към днешна дата в страната 1,149 милиона души са получили първа доза.
Ръст на новите случаи е отчетен и в Полша, където през последното денонощие са установени 17 260 положителни проби за COVID-19. Според здравните власти влошаването на епидемичната обстановка в страната се дължи на неспазването на правилата за социална дистанция, както и на разпространението на британския вариант на коронавируса. За да се справят с усложнената ситуация, полските власти предвиждат ускоряване на кампанията по ваксиниране през второто тримесечие на годината. Към момента в Полша са поставени четири милиона дози ваксини срещу коронавирус, а над 1,4 милиона души са получили и втората доза.
В Украйна е отчетен рекорд на хоспитализираните за денонощие, показват данните на Министерството на здравеопазването. Здравният министър Максим Степанов заяви, че през последните 24 часа в лечебни заведения са приети 4250 души с установен коронавирус, което е с почти 22% от предишния рекорд от 3486 души, отчетени на трети март. През последното денонощие в страната са регистрирани 9084 новозаразени с вирусната инфекция и 262 смъртни случая.
Очаквайте подробности.
coronavirus.bg, mh.government.bg, nova.bg, reuters.com, freepik.com
- Защо не искам да попълня декларация за съгласие за провеждане на антигенен тест в училище
- 1086 нови случая на COVID-19 след направени 10 926 теста на 19 февруари 2021 г.
- 3694 са регистрираните нови случаи на COVID-19 на 2 април 2021 г.
- Висок ръст на новите случаи на COVID-19 – 4851 на 24 март 2021 г.
НОВИНАТА е свързана към
- Защо не искам да попълня декларация за съгласие за провеждане на антигенен тест в училище
- 3694 са регистрираните нови случаи на COVID-19 на 2 април 2021 г.
- 1086 нови случая на COVID-19 след направени 10 926 теста на 19 февруари 2021 г.
- Нови 3121 случая на COVID-19 у нас при направени 17 277 случая на 12 март 2021-а
- 679 са потвърдените нови случаи на COVID-19 на 15 март 2021 г.
- 16 март 2021 г.: Висок ръст на новите случаи на COVID-19 (4637) и на починалите (187)
- 17 март 2021 г.: Пореден ден с високи нива на заразени с COVID-19 (4374) и на починали (107)
- Март, 2021-а – точката на пречупване в борбата с COVID-19
- 18 март 2021 г.: 4201 са установените нови случаи на COVID-19, 1641 са излекуваните, 136 починалите
- 19 март 2021 г.: 4008 нови случая на COVID-19 при направени 17 973 теста
Коментари към 11 март 2021 г.: 20,3% положителни проби за COVID-19 при направени 13 691 теста