Нови 182 случая на COVID-19 след направени 2663 теста на 8 февруари 2021-а
Новите случаи на COVID-19 на 8 февруари 2021 г. са 182. През последното денонощие са направени 2663 теста, от които 1590 са PCR, а 1073 – антигенни. Общият брой на заразените с коронавирусната инфекция от началото на пандемията е 223 734. Това показват данните на Единния информационен портал.
Активните случаи в страната са 21 152. 3126 души са настанени за лечение в COVID отделения, от които 278 се нуждаят интензивни грижи.
Сред медицинския персонал са установени общо 9667 случая на вирусната инфекция.
През последното денонощие са оздравели 60 души с установен коронавирус, а 20 са загубили битката с болестта.
В София са установени най-много случаи на COVID-19 за последните 24 часа – 80. Следват Благоевград с 27 и Кюстендил с 14 новозаразени. В седем области (Габрово, Добрич, Кърджали, Монтана, Стара Загора, Търговище и Шумен) няма нови случаи на заразата.
COVID-19 в България
Отчетен е лек спад на новите случаи, като за последното денонощие положителните проби са 6,8% от направените тестове. Данните на Единния информационен портал показват 910 новозаразени или 7,3% от 12 463 теста на 6 февруари и 493 нови случая на коронавирус при 5733 теста (8,6%) на 7 февруари.
Първата доставка на ваксината срещу COVID-19 на „Oxford University/AstraZenca”, включваща 28 800 дози, пристигна у нас на 6 февруари 2021-а. Това е третата ваксина, одобрена от Европейската комисия, и втората по начин на образуване на антитела, която ще бъде използвана у нас с цел ограничаване на вирусната инфекция. Тя е аденовирусна, което я прави лесна за съхранение и използване. Двете дози на ваксината се поставят в интервал между 4 и 12 седмици, заради което ваксинационния щаб обмисля цялото количество да бъде използвано само като първа доза. Следващата седмица ще бъде взето окончателно решение по въпроса.
Относно това дали ваксината ще бъде използвана при хора над 55-годишна възраст здравните власти изчакват по-ясни указания, тъй като в момента се анализира информация и от Великобритания, където препаратът се поставя и на лица над 65 г.
Междувременно изследване показва, че ваксината има ограничена защита срещу варианта на коронавирус, открит в Република Южна Африка. Към момента е стартирано адаптиране на препарата към южноафриканския щам, като се очаква подобрената ваксина да бъде достъпна през есента на тази година. От „AstraZeneca” съобщиха, че при британския вариант е отчетена ефективност.
До края на месеца се очакват още четири доставки от ваксината на „Oxford University/AstraZenca”. Ваксинацията с препарата стартира в „Пирогов“ и „Александровска.
Лоши метеорологични условия са причината пратката от 17 550 дози от ваксината срещу COVID-19 на „Pfizer/BioNTech”, която се очакваше да пристигне у нас днес, да бъде отложена. От куриерската компания съобщават, че все още не е ясно кога ще може да излети самолетът.
Очаква се и нова пратка от ваксината на „Moderna”, включваща шест хиляди дози. Те ще бъдат доставени в средата на тази седмица.
Към момента в страната са поставени общо 57 038 дози от одобрените ваксини срещу коронавирус, от които 22 през последното денонощие. Общият брой на ваксинираните лица в България е 39 646, като 17 392 от тях са получили и втората доза. От вчера стартира и третата фаза на ваксинационния план, която обхваща служители на ключови за държавата сектори.
Област Ямбол отново е в червената зона по заболеваемост след наблюдаваното повишение на броя на заразените с коронавирус. През последната седмица на територията на областта са регистрирани 87 нови случая, докато броят на новозаразените през предходната са 58. Повишение се наблюдава и при пациентите, търсещи спешна медицинска помощ.
Ваксинирането на рисковите групи в област Ямбол продължава. Към момента са поставени 720 ваксини, като 275 души са с втора доза. В РЗИ-Ямбол е открит имунизационен кабинет, който е оборудван и с фризер за съхранение при минус 70 градуса. На територията на областта има осем центъра са ваксинация – седем в Ямбол и един в Елхово.
В България се наблюдава плавно покачване на заболеваемостта, което води и до увеличение на пациентите с установен коронавирус в лечебните заведения. Междувременно се ускорява процесът на ваксинация на населението. Това стана ясно на работно съвещание при премиера, в което взеха участие здравният министър, министърът на икономиката и представители на НОЩ и ваксинационния щаб.
Данни, представени от проф. Венцислав Мутафчийски, показват, че за последната седмица с хоспитализираните пациенти с коронавирус са се увеличили с 10%. Заболеваемостта на 14-дневна база пък се е повишила с около 40 процента, като най-ниската стойност е била 80 на 100 000 души, а към момента е 128 на сто хиляди.
По време на срещата Бойко Борисов акцентира, че противоепидемичните мерки се прилагат много точно и към момента не се налага въвеждането на допълнителни ограничения. Според доц. Ангел Кунчев целта на мерките е наблюдаваният ръст на новозаразените да не е драстичен.
Сред основните акценти на работното съвещание беше и образователният процес в страната. Във връзка с него министър-председателят изиска решенията за присъственото обучение да се взима локално от различните общини.
Към момента у нас няма доказани случаи на грип тип А и на грип тип Б, а това според проф. Тодор Кантарджиев се дължи на противоепидемичните мерки в страната. Засега в страната няма доказани случаи и на латиноамериканския и южноафриканския варианти на коронавирус.
COVID-19 по света
Към днешна дата случаите на COVID-19 в световен мащаб са общо 106 188 059, от които 2 317 943 души са загубили битката с болестта от началото на пандемията. Най-засегнатите държави от коронавируса в света са САЩ с 27 007 397 заразени, Индия с 10 838 194 и Бразилия – 9 524 640. Това показват данните на информационната система на Университета „Джонс Хопкинс“.
От днес, 8 февруари, се разхлабват противоепидемичните мерки в Кипър. Страната навлиза във втория етап от облекчаване на ограниченията, през който се предвижда възстановяване на занятията в част от учебните заведения, както и работата на магазините, търговските центрове и моловете. Врати отварят и театрите, кината, музеи и църквите, но при изискване за брой посетители. Ограниченията за предвижване (с текстови съобщения), събирания на публични и частни места и вечерния час (21:00 – 5:00 часа) остават в сила.
Първите 7200 дози от ваксината срещу COVID-19 на „Oxford University/AstraZenca” пристигнаха в Кипър, като препаратът ще се прилага без възрастово ограничение. През този месец страната очаква да получи близо 100 000 дози от трите одобрени ваксини, които ще бъдат използвани за ваксинация на хората над 75-годишна възраст и медицинските специалисти. До края на миналата седмица ваксини са получили близо 33 хиляди души.
В Словакия започва постепенното отваряне на училищата и детските градини, въпреки че по-голяма част от учениците над 10 години ще продължат с онлайн обучението. Предвижда се децата да представят отрицателен тест за коронавирус на родителите си, направен преди връщането им в училище. По-големите учениците ще подлежат на изследване.
От днес, 8 февруари, врати отварят детските градини и началните училища и в Румъния, Нидерландия и Дания.
В Австрия също се подготвя разхлабване на някои ограничителни мерки, сред които отварянето на магазините, които не са от първостепенно значение, и учебните заведения. Въпреки намеренията за облекчаване страната затегна контрола по границите с всички съседни държави. Също така австрийските власти препоръчват да се избягват пътуванията, които не са от съществена необходимост.
Реппублика Южна Африка спира временно прилагането на ваксината на „Oxford University/AstraZenca”. До решението се стигна след данни за ограничено действие на препарата срещу южноафриканския вариант на коронавируса. Проучване на Университета „Витватерсранд“ в Йоханесбург разкрива, че ваксината не успява да предотврати леки или умерени форми на щама. Надежда дава факта, че никой от участниците в изследването не е развил тежки симптоми.
12 014 288 души във Великобритания са получили първа доза от ваксините срещу COVID-19, а 511 447 и втората, което огромен напредък в сравнение с изоставането в страните от Европейския съюз. Това се дължи на по-ранното одобрение на ваксините на „Pfizer/BioNTech”, „Moderna” и „Oxford University/AstraZenca” в страната. При този темп на ваксиниране е изчислено, че до месец май ваксината ще бъде приложена на всички лица над 50-годишна възраст.
Великобритания е сключила договори за доставка на около 407 милиона ваксини, като освен одобрените три, се очакват пратки от „Valneva” (100 млн.), „Sanofi Pasteur” (60 млн.), „Novavax” (60 млн.), „Janssen” (30 млн.).
Очаквайте подробности.
coronavirus.bg, mh.government.bg, bnr.bg, nova.bg, yambolnews.net, gisanddata.maps.arcgis.com, reuters.com, freepik.com
- Защо не искам да попълня декларация за съгласие за провеждане на антигенен тест в училище
- 1086 нови случая на COVID-19 след направени 10 926 теста на 19 февруари 2021 г.
- 3694 са регистрираните нови случаи на COVID-19 на 2 април 2021 г.
- На 10 март 2021-а новите случаи на COVID-19 са 3502, а оздравелите - 3403
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Защо не искам да попълня декларация за съгласие за провеждане на антигенен тест в училище
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
Коментари към Нови 182 случая на COVID-19 след направени 2663 теста на 8 февруари 2021-а