Какво представлява мистериозният Хавански синдром
Акценти
|
- Какво е Хавански синдром
- Какви са симптомите на Хаванския синдром
- Хаванският синдром – болест или атака с микровълново лъчение
- Как се лекува Хаванският синдром
- Законът "Хавана" и финансовата подкрепа за справяне със състоянието
Какво е Хавански синдром
Хаванският синдром е съвкупност от изтощителни симптоми, които се проявяват за първи пъти при американските разузнавачи и служителите на посолствата, разположени в Хавана, Куба, в края на 2016 г. Една година по-късно дипломати на Съединените щати в различни части на света съобщават също за подобни признаци.
Учени, изследващи състоянието, заявяват, че синдромът, който първоначално е определен като масова истерия или реакция, вследствие на психично натоварване, може да е резултат от атака с микровълново лъчение. Симптомите са подобни на тези при сътресение или лека травма на главата и са докладвани най-често от американски дипломати, разузнавачи, военни и членове на техните семейства, намиращи се на територията на друга държава.
Към 2021 година Хаванският синдром е засегнал повече от 130 души, като няколко от тях съобщават за наличието на симптоми, докато са на територията на САЩ. Въпреки че признаците сами по себе си са притеснителни, синдромът изглежда има и дългосрочни последици.
Какви са симптомите на Хаванския синдром?
В края на 2016 г. американските дипломати в Хавана съобщават за силен пронизващ звук, последван от чувство за натиск в лицето. Болка, гадене и замаяност са сред останалите симптоми. Въпреки че звукът е краткотраен, някои хора се оплакват от продължаваща болка и замаяност, както и от проблеми с концентрацията. Симптомите са достатъчно изтощителни, за да попречат на работата на дипломатите.
През следващите години много разузнавачи и военнослужещи съобщават за симптоматика, включваща объркване, гадене и дезориентация, които обикновено са предхождани от внезапна болка и чувство за натиск в главата и ушите. Те също съобщават за затруднена концентрация, мозъчна мъгла, повишена чувствителност към светлина и проблеми със съня (сънливост и безсъние).
Дългосрочните последици на състоянието включват:
- мигрена;
- проблеми със зрението;
- често мигане;
- повтарящи се епизоди на световъртеж;
- кървене от носа.
Експертите твърдят, че симптомите са сходни с тези, съобщавани от лица с наранявания на главата, въпреки че никой от засегнатите от синдрома няма черепно-мозъчни травми или здравословни състояния, свързани с такива.
Хаванският синдром – болест или атака с микровълново лъчение?
Първоначално експертите подозират, че Хаванският синдром е причинен от случайно или умишлено излагане на токсичен химикал, пестицид или лекарство. Не са открити обаче следи от такива вещества при засегнатите хора или в домовете им.
Според специалистите най-вероятната причина за синдрома е някакъв вид механично устройство, което излъчва ултразвукова или микровълнова енергия.
Такова излагане на радиочестотна енергия чрез високоспециализирано биооръжие може потенциално да създаде микромехурчета в течността в ушите на човек. Когато тези мехурчета преминат през кръвта в мозъка, могат да причинят малки въздушни емболии, които да доведат до увреждане на клетките, подобно на декомпресионната болест (болест на водолазите) – състояние, развиващо се при бързо изплуване.
Друго обяснение е, че симптомите могат да се дължат на директно проникване на радиочестотни вълни в черепа, което нарушава електрическата и химическата активност в мозъка и пренасочва определени нервни пътища. Това може да е причина за тежките симптоми и наличието на дълготрайни последици.
Макар и изтощаващ, Хаванският синдром не е фатален.
Как се лекува Хаванският синдром?
Магнитно-резонансната томография (MRI) на засегнатите хора показва разлики в структурата на бялото мозъчно вещество в сравнение с тази на здрави индивиди. Това подкрепя хипотезата, че Хаванският синдром е разстройство, включващо неспецифични и необясними промени в мозъчната дейност и структура.
Лечението на състоянието се състои от алтернативни методи на медицината като арт терапия, медитация, дихателни упражнения и акупунктура.
Рехабилитационна програма, състояща се от специфични неврологични упражнения, прилагани в едночасови сесии, е частично успешна, но са необходими допълнителни изследвания. Всяка сесия се състои от познавателни упражнения, включващи повтарящи се сложни движения на горните и долните крайници, упражнения за баланс и ортоптични упражнения.
Законът „Хавана“ и финансовата помощ за страдащи от синдрома
На 6 юли 2021 г. Сенатът на САЩ единодушно приема законодателство в подкрепа на американските държавни служители, получили мозъчни травми вследствие на възможни енергийни атаки или на Хаванския синдром, наречен Закон „Хавана“.
Законът предвижда предоставянето на финансова подкрепа на лица, страдащи от Хаванския синдром. Централната разузнавателна агенция (ЦРУ) и Държавният департамент ще определят разпоредби, включващи критериите за подпомагане на засегнатите лица.
Новото законодателство е опит на правителството на Съединените щати да признае трудностите, пред които са изправени засегнатите държавни служители, като предостави финансова помощ, чиято цел е справяне със състоянието.
What Is Havana Syndrome?: https://www.medicinenet.com/what_is_havana_syndrome/article.htm
Коментари към Какво представлява мистериозният Хавански синдром