КНСБ: Работещите в здравеопазването са подложени на силен стрес и психическо насилие
Национално проучване на КНСБ, посветено на психосоциалните рискове в сектор „Здравеопазване“, показва ясно, че повече от половината здравни работници - 55% - са подложени на огромен стрес и дори психическо насилие по време на работа.
Проучването е направено за шест месеца, продължава от май до октомври 2019-а.
1245 лекари, медицински сестри, санитари и представители на администрацията от 53 болници и поликлиники участват в него.
Според председателя на Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ д-р Иван Кокалов трябва да бъдат предприети действия. Решаването на проблема може да стане само чрез законодателни инициативи, което означава корекции в Кодекса на труда и различните наредби в сектора. Д-р Кокалов припомня, че от КНСБ вече са предложили да настъпят законодателни промени, които ще позволят на държавата и на местната власт да доплаща заплати, в КТД да се включат стандартите и методиката за разпределението на средства, а в цените на клиничните пътеки да бъдат включени и разходите за заплащането труда на лекари и медицински сестри.
От КНСБ предлагат на социалните партньори да създадат заедно „Харта на психичното здраве“, в която ще бъдат посочени предизвикателствата при управлението на психосоциалните рискове, начините на оценяване на рисковите фактори и превантивната работа.
Дори и закъснели, мерките е важно да бъдат предприети. Проучването показва ясно, че 55,7% от участниците отговарят, че на работното си място са поставени в риск от стрес и насилие. Притеснително е, че други 60% заявяват, че са били жертви на психическо насилие на работното място. Причините за това са огромната натовареност, недостигът на персонал, все по-високите изисквания на пациентите, работата с малцинствени групи и вътрешните конфликти.
Малко над 58% определят психоклимата на работното място като лош, а 75% не получават оценка за работата си. Повече от 30% работят в изключително шумни помещения, изложени на много високи или твърде ниски температури, на химични и биологични агенти, на лъчения и прах. За 68% съществува риск за здравето по време на работа.
Сред факторите, които провокират стрес в тази среда, и които медицинските специалисти посочват, са: извънредният труд, работата през нощта и на празници, удълженото работно време, недостатъчната почивка, несвойствените задачи и бюрокрацията.
Всичко това влияе крайно отрицателно върху работещите в системата и провокира негативни тенденции в сектора. Затова протестите не спират. Затова липсват кадри, а младите лекари бързат да напуснат страната, затова и хората са недоволни.
Лош знак е, че 91% от анкетираните смятат, че не се предприемат никакви действия, за да бъдат отстранени причините за психосоциалните рискове.
КНСБ
НОВИНАТА е свързана към
- КНСБ: Бюджетът в сектор здравеопазване за 2020 г. да се увеличи със 110 000 000 лв.
- КНСБ: 65% от семействата живеят с доход, недостатъчен за издръжката им
- Решение на проблемите в здравеопазването сега поискаха от КНСБ на протест
- КНСБ с позиция по въпроса за майчинството
- КНСБ: 86 средни и големи предприятия са засегнати до момента от кризата COVID-19
- КНСБ: До три години минималната заплата да стане 450 евро, а средната 1000 евро
- Мобилно приложение на КНСБ събира сигнали за некоректни работодатели
- КНСБ предлага промени в данъчната система
Коментари към КНСБ: Работещите в здравеопазването са подложени на силен стрес и психическо насилие