Решение на проблемите в здравеопазването сега поискаха от КНСБ на протест
Да бъде намерено решение днес, при това за всички в системата на здравеопазването, поиска КНСБ на протеста на 7 октомври 2019
Синдикатът настоя бюджетът за лечение в болниците за следващата година да се увеличи с 200 000 000 лв. и след среща между ръководството на КНСБ и БАПЗГ министър Кирил Ананиев обеща, че това ще се случи. ¾ от тези пари ще бъдат за заплати, каза той и увери, че няма да има проблем месечното възнаграждение в държавните болници да достигне заложеното в КТД. Здравният министър каза още, че ще се следи стриктно как се изразходват парите и поясни, че през следващата година предвиждат част от стойността на клиничните пътеки да се отделя за възнаграждения.
Лидерът на КНСБ съобщи, че са подписани 229 колективни трудови договори (КТД) в цялата страна и на много от местата стартовите заплати са 900 лв. Пламен Димитров каза още, че по време на срещата им с Кирил Ананиев и Томислав Дончев са обсъдили и финансирането на училищното и детско здравеопазване. Средствата и за тях се повишават, но не и колкото са очаквали.
Миналата седмица БЛС, Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, Пациенските организации „Заедно с теб“ и медицинските сестри, които протестират пред здравното министерство и които вече създадоха своя Асоциация, обявиха, че няма да подкрепят протеста на КНСБ и БАПЗГ.
Според бившия здравен министър Мими Виткова няма полза протестът да се разделя. Твърде тежки са проблемите в сферата и затова е нужно да се действа обединено. Тя смята, че докато формирането на заплатите е ангажимент на търговските дружества, проблемите няма как да бъдат решени. Тя е на мнение, че публичните разходи в сектора трябва да бъдат увеличени, а разходите за пациентите да се намалят. Мими Виткова, която в момента е председател на Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване, каза пред националното радио, че в момента в страната тече процес на подмяна на общественото здравеопазване с частно и е крайно време всички да разберат, че здравеопазването е дълбоко социална система, а не сергия.
В същото време Мая Илиева, която е лицето на протеста на медицинските сестри, казва, че всички говорят единствено и само за пари и приходи, защото болниците в България са търговски дружества и работата им е да печелят. Липсата на ясни правила затова как се разпределя ресурсът и отсъствието на контрол, са в основата на проблемите. Когато към това се добави непрекъснато нарастващият брой на частни болници и очевидната липса на персонал, става ясно колко трудно е да бъде решен въпросът. Затова и протестиращите седми месец сестри, които се разграничиха и от КНСБ, и от БАПЗГ, говорят за истинска реформа и искат в сферата да няма търговски дружества, защото здравето не е стока за продан.
investor.bg, bnr.bg
НОВИНАТА е свързана към
- КНСБ: Бюджетът в сектор здравеопазване за 2020 г. да се увеличи със 110 000 000 лв.
- КНСБ: 65% от семействата живеят с доход, недостатъчен за издръжката им
- КНСБ с позиция по въпроса за майчинството
- КНСБ: 86 средни и големи предприятия са засегнати до момента от кризата COVID-19
- КНСБ: До три години минималната заплата да стане 450 евро, а средната 1000 евро
- Мобилно приложение на КНСБ събира сигнали за некоректни работодатели
- КНСБ: Работещите в здравеопазването са подложени на силен стрес и психическо насилие
- КНСБ предлага промени в данъчната система
Коментари към Решение на проблемите в здравеопазването сега поискаха от КНСБ на протест