Кутиите за изоставени бебета се завръщат в Европа
Акценти
|
През последните десет години се наблюдава завръщане на кутиите за изоставени бебета, използвани в Средновековна Европа. Според някои специалисти така се гарантира безопасността на децата, но от ООН са категорични, че мярката нарушава детските права.
Всяко дете трябва да бъде отгледано и обгрижено от родната си майка. Така е на теория. В реалния свят обаче има млади майки, които, обзети от паника, решават, че е по-добре да изоставят своето отроче. За целта те използват така наречените бебешки кутии, чийто брой в Европа не спира да расте.
Бебешката кутия (чекмедже) позволява на жената да изостави своето бебе тайно и безопасно. Много често това се случва след изнасилване, кръвосмешение или поради невъзможност да бъде отгледано (ако майката е бездомна). Понякога решението е продиктувано единствено от страх и неувереност. Жената може да се страхува за собствения си живот и да не желае други да научават, че е родила.
Кутиите за изоставени бебета в Европа
На стария континент има много бебешки кутии. Най-малко са те в Нидерландия и Белгия, а най-много в Испания и Германия.
В Испания част от тях са обект на държавна регулация. Социалната служба осигурява такива кутии в полза на жени в безизходица. Отделно, религиозните организации и неправителствените организации срещу абортите и в подкрепа на семейството също се грижат за това майките да имат достъп до бебешки кутии. Освен бебета, в Испания родител може да изостави и по-голямо дете. В същото време изоставянето на дете продължава да се счита официално за престъпление.
В Чехия бебешките кутии са законни. Първата е поставена през 2005 г., като броят им се увеличава непрекъснато.
В други държави няма закон, който да легализира или пък забранява използването им. В някои, например Белгия и Нидерландия, дори е незаконно да изоставиш бебето си.
В Белгия има две бебешки кутии, наречени Babyschuiven. В Нидерландия са създадени общо 11 „бебешки“ стаи, въпреки че нидерландските власти са против тях и смятат, че трябва да се работи за премахване на табуто, свързано с нежеланата бременност и да се помага на майките. Стаите, които обикновено се намират в болници или частни домове, не само не затварят, но и стават все повече.
В Германия има две опции: майката може да роди без околните да разбират или пък да остави бебето си в една от близо 90-е бебешки кутии на територията на страната. Те не са незаконни, но и тук съществува противоречие, защото самото изоставяне е престъпление.
Бебешки кутии има също в Австрия, Унгария, Полша, Швейцария, Латвия, Словакия и Португалия.
Европейският координатор на организацията One of Us Ана дел Пино споделя, че нуждата от такива кутии непрекъснато расте. През 2022 г. само в Испания 56 деца под 3-годишна възраст са били изоставени. Цифрата набъбва значително, ако се включат и малчуганите над тази възраст.
Защо във Франция няма кутии за изоставени бебета
Във Франция няма кутии за изоставени бебета, тъй като правителството е осигурило друг начин майките да запазят своята анонимност след раждане. Когато детето порасне и иска да научи повече за биологичните си родители, може да го направи, при условие, че майката и бащата са дали предварително своето съгласие за това.
Алтернативата: Приемно семейство
Координаторът признава, че въпросът за бебешките "чекмеджета" остава противоречив. Тя допълва: „Бих искала да нямаше нужда от тях, но реалността е различна. Да, най-добре е майката и детето да са заедно. Ако обаче това не е възможно, бих препоръчала то да бъде отгледано в приемно семейство, което би запазило връзката между него и родителите му. Третата опция е да осигурим безопасно място, където жената би могла да остави бебето и където то ще бъде нахранено и обгрижено.“
Какви са минусите и рисковете, които крият бебешките кутии
Въпреки че много хора подкрепят практиката с кутиите за изоставени бебета, не са малко и онези, които смятат, че те вредят повече, отколкото помагат.
Нормализират изоставянето на бебе
Според някои наличието на такива места със специално предназначение улеснява и нормализира изоставянето на едно дете. Ако майката се колебае дали да го направи, би взела решението много по-бързо, ако знае, че наблизо има бебешка кутия.
Да не забравяме, че в много страни изоставянето на дете е наказуемо, което означава, че използването на кутиите би довело до повече престъпления.
Улесняват трафикантите на деца
Има хора, които се страхуват, че бебето в кутията може да бъде взето неправомерно от някого, а предвид нейният дизайн идентифицирането на лицето би било невъзможно. Освен това, противниците на бебешките кутии смятат, че анонимността улеснява трафикантите на деца.
Нарушават правата на децата
Друг довод срещу кутиите е, че така изоставеното дете никога не научава кои са родителите му – право, което всяко човешко същество притежава.
Увеличават риска от злоупотреба с изоставените бебета
Дел Пино е против поставянето на кутии за изоставени бебета на всеки ъгъл. Тя е категорична, че съоръженията трябва да се контролират стриктно, за да не се допуска отвличане или друг вид престъпление.
Координаторът смята още, че много от жените не са запознати с другите алтернативи, каквато например е приемното семейство, и затова оставят децата си в кутиите. Необходима е мащабна информационна кампания, която да им покаже различните възможности, ако са решили, че не могат да се грижат за своето бебе.
Нарушават правата на жените
Критици на бебешките "чекмеджета" твърдят, че има бащи, които оказват много силен натиск върху майката да изостави детето. Психологът Кевин Браун от Нотингамския университет споделя: „Проучвания в Унгария разкриват, че невинаги майката оставя бебето си. Правят го също нейни роднини, сводници и бащи. Анонимността на кутията е нож с две остриета, защото пречи на жената да потърси психологическа подкрепа или помощ от социалните служби. Анонимността може да бъде опасна както за майката, така и за детето.“
ООН: Кутията за изоставени бебета не решава наболелите социални проблеми
Именно гореизброените аргументи накараха страните членки на ООН да се дистанцират от практиката. От Комисията за защита правата на детето към ООН заявяват, че бебешките кутии нарушават правото на децата да знаят произхода си и лишават отчаяните родители от възможността да получат адекватна помощ. „Вместо да им осигурим подкрепа и да търсим решения на някои наистина наболели социални проблеми, включително бедността, ние казваме на тези родители, че могат просто да оставят бебето и да си тръгнат“, пояснява Мария Херцог, член на Комисията.
Дел Пино не омаловажава правото на всяко дете да познава родителите си, но и не е убедена, че бебешките кутии трябва да бъдат забранени. „Основният приоритет на тези кутии е да осигурят безопасност на изоставените бебета, както и да гарантират, че те ще бъдат нахранени и обгрижени. С други думи, целта им е да създадат безопасна среда на живот, което според мен в такъв момент е много по-важно, отколкото да знаят от къде произхождат.“
Предимства на кутиите за изоставени бебета
Поддръжниците на бебешките кутии обаче не са съгласни с доводите. Те вярват, че ползите са по-големи от евентуални вреди и дават пример с жена от Германия, съдена за това, че е изхвърлила бебето си от петия етаж на сграда и така е причинила смъртта му.
Именно такива шокиращи случаи на убити бебета дават силен тласък на движението в подкрепа на кутиите в Централна и Източна Европа, Прибалтийските републики, Германия, Унгария, Чехия и Румъния. Проф. Браун смята, че масовото разпространение на кутиите е в бившите комунистически страни, както и сред католиците, които заклеймяват жените, родили, без да са сключили брак.
Бебешките кутии в Германия гарантират качествени здравни грижи
Габриел Щангъл от Берлинската болница Waldfriede вярва, че бебешките кутии помагат на отчаяните майки и не крият рискове. Тя пояснява, че бебе, оставено в кутията в Берлин, получава всички медицински грижи, които се полагат на бебе, родено в болница. Когато човек остави дете в кутията, се задейства аларма и медицински екип отива там, за да го вземе. То се транспортира до лечебното заведение, след което попада в приемно семейство, докато се задвижи процедурата по осиновяване и му бъде намерен постоянен дом. Преди да бъде осиновено, майката има възможност и право да промени решението си, но след това – не.
Кутията за изоставени бебета дава на майката време за размисъл
Една от майките, която в момент на отчание също оставя бебето си в кутия за новородени, по-късно се връща. Тя разказва, че се е уплашила, защото партньорът й я е напуснал, а тя е била много млада. Само седмица по-късно обаче разбира, че е допуснала грешка. Жената споделя, че е последвала съвета в писмо, оставено в самата бебешка кутия. Няколко дни са й били нужни, за да осъзнае, че е обърнала гръб на собственото си бебе. Оттогава тя се грижи за него, но признава, че кутията й е дала нужното време, за да проясни мислите си и да поправи стореното.
За последните десет години в една от бебешките кутии в Хамбург са оставени 42 бебета. 17 от майките по-късно се връщат, а 14 вземат децата си обратно, за да се грижат за тях.
Може би и поддръжниците, и противниците са прави. Няма еднозначен отговор на въпроса дали бебешките кутии са опасни или не. Единствено гласът на майката, която е изоставила бебето си, остава нечут. Никой не разбира какво е да се прибере у дома без него и не може да си представи колко силна е нейната болка.
Бебешките кутии в СредновековиетоИдеята за съвременната кутия за изоставени бебета датира от векове. За първи път тя е била използвана през Средновековието, като, разбира се, видът й е бил много по-различен. Тогава тя най-често е представлявала разполовено надлъжно дървено буре, поставено в ниша на църква (foundling wheel). При завъртането на дървената част майката е оставяла бебето, след което отново е завъртала така, че то да остане от вътрешната страна. Обикновено до нишата е имало и звънец, за да може тя да извести църковните служители, че там има бебе, което трябва да приберат. За да запазят своята анонимност, жените са изоставяли децата си през нощта. |
The 'baby box' returns to Europe: https://www.bbc.com/news/magazine-18585020
Why mothers leave their child behind in a “baby box”: https://cne.news/article/4113-why-mothers-leave-their-child-behind-in-a-baby-box
Снимка: twitter.com
НОВИНАТА е свързана към
- Установяване на бременност с домашни средства
- 9 начина за предпазване от нежелана бременност, използвани в древността
- Контрацепция
- Популярни средства, които предизвикват аборт, ползвани от 1898 до 1920 година
- История на изкуственото прекъсване на бременността (аборт) в медицината
- Страх от изоставяне: Причини, симптоми и терапия
- Крокодилско ако и живак: древни методи за предизвикване на аборт – част 1
- 8 черти на дъщерите, които са били изоставени от бащите си
- Женски древноегипетски контрацептив, описан в Кахун папирус
- Източници, касаещи изкуственото предизвикване на аборт сред древните народи
Коментари към Кутиите за изоставени бебета се завръщат в Европа