Към 30 април 2020-а в Русия са направени 3 490 000 теста за COVID-19
До момента в Русия са направени 3 490 000 теста за наличието на COVID-19. От Роспотребнадзор, Федералната служба за наблюдение и защита правата на потребителите и благополучието на хората обявиха преди дни, че за по-малко от месец Русия се е наредила сред най-добрите страни по отношение на броя проведени тестове на 100 000 души.
Данните показват, че на 31 януари 2020-а, когато са регистрирани първите в страната случаи на коронавирусна инфекция, тестове прави само държавният център „Вектор“ в Новосибирск. Той има и последната дума. Това затруднява работата и изнервя хората, защото пробите често се губят, изпращат се повторно, а резултатите са готови за 14 дни.
Сега ситуацията е коренно променена, на ден в страната се правят между 100 000 и 115 000 теста. От направените почти 3,5 милиона над 350 000 теста са осъществени в частни лаборатории.
Според последните насоки от руското здравно министерство от началото на април, тестването е задължително в следните случаи:
- при връщащи се от чужбина хора, които имат симптоми на простуда;
- при хора, които контактуват с болни от COVID-19;
- при хора с пневмония;
- при възрастни над 65 години със симптоми на респираторно заболяване;
- при лекари, които могат да се заразят по време на работа;
- при хора със симптоми на настинка, които са в социални заведения, образователни институции и учреждения.
Всички останали могат да се тестват за своя сметка. Само в Москва има над 30 лаборатории и клиники, където правят тестове, а цената зависи от това дали тестването става при тях или в дома на човека. В столицата е създаден и проект за безплатно тестване „Помощта е близо“, от който могат да се възползват хора с по-ниски доходи.
В края на април в Русия са регистрирани общо 17 тестови системи за откриване на вируса и една за антителата в него. Още няколко са в процес на разработка и регистрация.
Първите два диагностични комплекта от PCR-тестове са разработени от Държавния изследователски център по вирусология и биотехнология „Вектор“ за пет дни и от 24 януари 2020 г. започва производството им. До края на март Центърът остава основният производител на тестове.
По-късно се появяват и други разработки. Значителна част от регистрираните тестове са създадени в държавни институции като Централният изследователски институт по епидемиология (ЦИИЕ) към Роспотребнадзор, Централният здравен център към здравното министерство и Централният изследователски институт към Министерството на отбраната.
ЦИИЕ работи по създаването на средства за диагностика на коноравирусна инфекция от 2003 г. Светлана Яцишина, която оглавява изследователския екип, разработващ нови методи за диагностика на остри респираторни инфекции, обяснява, че тогава са създали комплект за диагностициране на тежкия остър респираторен синдром (ТОРС), който причини епидемията през 2003 г.
„До появата на COVID-19 ние натрупахме достатъчно опит и свършихме много работа. Оставаше да осъществим лабораторни и клинични изпитвания и да получим регистрация, което ни отне един месец. Така в края на март имахме PCR тест, който открива COVID-19. До 23 април пуснахме и комплекти реагенти, достатъчни за извършването на 200 000 теста“, казва тя.
Други 500 000 теста за последните два месеца произвежда „Евотек-Мирай геномикс“ (EMG). Още в началото на епидемията те започват активна работа в сътрудничество с китайския институт BGI, чийто ръководител е работил в Ухан. Тестовете на EMG са точни и бързи, те са направени така, че са в състояние да разпознаят вируса дори когато той е мутирал. Устройствата, с които се извършва тестването (на снимката) се побират в два куфара, което позволява процедурата да се извършва на различни места извън лабораторията.
Според генералния директор на компанията „ДНК-технологии“ Владимир Колин в началото на разработките никой не е разбрал мащаба на проблемите. Тогава и в Русия, и в света специалистите сравняват новия коронавирус с преминалата епидемия от атипична пневмония и със сезонния грип. Постепенно разработките се пригаждат към новите данни и изисквания на СЗО за откриване на вируса.
„Първите версии на теста бяха отхвърлени заради ниската чувствителност и бяха нужни около две седмици за подобряването им“, споделя Колин.
През първата седмица на април „ДНК-технологии“ произвеждат 80 000 теста, а сега 100 000. От компанията са предоставили 10 000 тестови системи на свои партньори, с които могат да бъдат тествани 1 000 000 души.
Към 30 април 2020 г. общият брой на заболелите в Русия е 106 498 като за последното денонощие те са 7 099. 1073 са починалите, а 11 619 оздравелите от COVID-19.
vedomosti.ru, стопкоронавирус.рф
- Правителството обявява извънредно положение в България от 13 март 2020 г.
- Увеличава се броят на заразените с COVID-19 в Ямбол, новите случаи са 12
- Инженери от НАСА разработиха прототип на система за обдишване за лечение на пациенти с COVID-19
- С нови 48 души нарасна броят на заразените с COVID-19 на 16 април 2020-а
НОВИНАТА е свързана към
- Увеличава се броят на заразените с COVID-19 в Ямбол, новите случаи са 12
- Правителството обявява извънредно положение в България от 13 март 2020 г.
- Хранене при грип
- Инженери от НАСА разработиха прототип на система за обдишване за лечение на пациенти с COVID-19
- Инфекциозното отделение в МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ приема отново пациенти
- В Испания става задължително носенето на маски за всички граждани, включително деца над 6 години
- С нови 48 души нарасна броят на заразените с COVID-19 на 16 април 2020-а
- Първи съмнения за коронавирус в България
- Над 3,5 милиона души в световен мащаб са заразени с COVID-19
- Д-р Георги Тодоров: Извънредното положение не е оправдание за погазване на права и компромис с медицинската наука!
Коментари към Към 30 април 2020-а в Русия са направени 3 490 000 теста за COVID-19