Лекари от ИСУЛ и Майчин дом извършиха сложна интервенция, за да спестят страданията на 74-годишна жена
Сложна интервенция, при която е отстранена ингвинална херния и е направена реконструкция на таза, заради инконтиненция, извършват лекарите от две столични болници – ИСУЛ и „Майчин дом“. Общите им усилия връщат към нормален живот 74-годишна столичанка.
От Университетската болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“ съобщават, че се случва за втори път медици от двете лечебни заведения да работят заедно, за да не се стига до две операции една след друга и да бъдат спестени страданията на болния.
Случаят
Жената е с болки в коремната област, има и подутина. Постъпва в Клиниката по хирургия на ИСУЛ. Тя информира преглеждащия я д-р Димитър Пейчинов, че страда от инконтиненция. Хроничното изпускане на урина е от седем години. Дължи се на усложнение, настъпило след отстраняването на матката.
Изследванията показват, че жената има ингвинална херния. Заключението е, че се налага бърза операция, тъй като има опасност от заклещване.
Съвместната операция
Веднага след поставянето на диагнозата д-р Димитър Пейчинов провежда консилиум със специалиста по Акушерство и гинекология д-р Светлозар Славов, с когото в края на май спасяват живота на жена на 44 години, извършвайки две сложни операции.
>>>Екип от ИСУЛ спасява живота на 44-годишна жена с две сложни операции
И сега двамата решават, да направят заедно операцията. Аргументът на специалистите е, че по този начин проблемът ще бъде разрешен с една интервенция и една анестезия. Това е важно, защото възрастта на дамата крие сериозни рискове за две хирургични намеси и поставянето й под анестезия на два пъти.
Д-р Пейчинов премахва хернията, а д-р Славов отстранява дефекта във влагалището, който води до неволното изпускане на урина.
Операцията преминава успешно. След два дни в Клиниката по хирургия, жената е изписана. Лечението й продължава в домашни условия, а възстановяването ще продължи месец.
Темата за операциите между две болници
Оказва се, че съвместните действия между две лечебни заведения, не фигурират в регламентите на Здравната каса. Това създава проблем, защото, както казва хирургът д-р Пейчинов, въпреки че са извършени реално две операции с една анестезия, клиничната пътека е само една. А това означава, че гинекологът д-р Славчев няма как да получи възнаграждение за труда си.
Общите усилия между екипи на две, а защо не и на няколко лечебни заведения, са начин да се помогне на болния по възможно най-добрия начин. Още по този начин се спестяват допълнителните страдания, а хоспитализацията е много по-кратка.
През 2022-а при подобна съвместна дейност между ИСУЛ и Националната кардиологична болница е извършена рядка и много рискова операция на 71-годишен мъж, на когото поставят протеза на мястото на отстранено бедро и част от коляното. Рискът е, защото мъжът е с карцином на ларинкса и на белия дроб.
Живота на недоносено дете беше спасен през 2018-а чрез общите усилия на Националната кардиологична болница и Майчин дом, а година по-късно един човешки живот е спасен след операция между екипите на ВМА и болница „Света Екатерина“.
Вероятно в бъдеще много по-често ще се случва екипите на няколко болници да се обединяват за конкретна медицинска дейност. „Добре е подобни съвместни действия да бъдат официално регламентирани, тъй като те са в името на пациентите“, категоричен е д-р Димитър Пейчинов.
Екип от ИСУЛ спасява живота на 44-годишна жена с две сложни операции
- Прилагането на брахитерапия с ниска мощност води до пълното излекуване на 94,75% от пациентите с рак на простатата в ИСУЛ
- Акад. Дамян Дамянов: Медицината се изражда, когато политиката се намеси в нея!
- Сложни ортопедични операции в ИСУЛ дават шанс за нормален живот на две възрастни жени
- Екипът на проф. Пламен Кинов от ИСУЛ изправи на крака възрастна жена с тежка артроза на глезена
Коментари към Лекари от ИСУЛ и Майчин дом извършиха сложна интервенция, за да спестят страданията на 74-годишна жена