Екипът на проф. Кинов от ИСУЛ спаси крака на 39-годишен мъж чрез иновативна операция
Екипът на проф. Пламен Кинов от Клиниката по ортопедия и травматология на Университетската болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“ спаси крака на 39-годишен старозагорец като извърши трансплантация на кост от трупен донор.
Историята на мъжа
Проблемите на 39-годишния мъж от Стара Загора, който е запален моторист, започват през октомври 2022 г. Тогава той претърпява катастрофа, вследствие на която е с фрактура на лявото бедро. Мъжът е опериран и му е поставен метален имплант.
Усложненията настъпват през февруари 2023 г. Мъжът не се чувства добре и търси помощта на проф. Пламен Кинов и неговия екип от ИСУЛ. Лекарите констатират псевдоартроза на фрактурата му и началото на инфекция. Именно това налага повторна операция.
Биологичният метод
Състоянието на мъжа налага първо да бъдат отстранени металните импланти. След като ги премахват, лекарите откриват, че в областта на счупването има тежък костен дефект. Запълват го с биологично стъкло, а самото счупване се стабилизира отново с плака като е присадена кост от тъканната банка от трупен донор. Това подпомага зарастването на увредения крак по естествен начин.
Биологичният метод на лечение означава, че целта е костта да бъде възстановена, а не заместена.
Той е за предпочитане и най-добре работещ при млади хора, казва проф. Пламен Кинов и обяснява защо: „Никога не се знае какво може да се случи в живота на един млад човек и ако се наложи друга операция е напълно възможно да няма костен субстрат. Тежките интервенции за реконструкция са инвалидизиращи, а при подобна операция рискът от усложнения е много голям. Ако настъпят, то шансовете за успешна терапия намаляват, а при сепсис дори може да струват живота на пострадалия. Затова и вместо заместване ние насочваме усилията си към възстановяване на костта“.
>>>Рискова операция на екипа на проф. Кинов от ИСУЛ връща възможността на възрастен мъж да се движи
Проф. Кинов разяснява още, че ако биологичният метод е подходящ за млади хора, той не е за предпочитане при по-възрастните. Причината: „Натоварването при възрастните е много по-малко и затова при тазобедрени фрактури е по-добре да заместим костта с метален имплант. Така натоварването започва веднага, а възстановяването е максимално бързо. Прилагаме го при най-възрастните ни пациенти, които са и по-раними, и с повече придружаващи заболявания, защото при тях залежаването може да бъде също толкова опасно, колкото и счупването“.
Рехабилитацията
При присаждането на костен материал от донор се налага щадящ режим на натоварване. Възстановяването е продължителен процес, който отнема между половин и една година.
>>>Екипът на проф. Пламен Кинов от ИСУЛ изправи на крака възрастна жена с тежка артроза на глезена
Ако шест месеца след прилагането на биологичния метод се вижда, че образуването на нов кост е започнало, то всичко е наред.
Младият мъж започна специализирана физиотерапия в ИСУЛ, след което рехабилитацията ще продължи в родната му Стара Загора.
За проф. Пламен Кинов
Проф. Плавен Кинов е началник на Клиниката по ортопедия и травматология на Университетската болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Специалист е по ендопротезиране на тазобедрена и колянна става, лечение на коксартроза и остеопороза, ревизионно ендопротезиране и съхраняващи операции. Автор на повече от 150 научни публикации и специализирал в Австрия, Германия, САЩ и Италия. Проф. Кинов консултира хора с проблеми не само в София, но и в Хасково и Велико Търново.
- В Русия започнаха строителството на Център за карбонова терапия
- Нов метод за изследване на протеини може да подпомогне създаването на иновативни лекарства
- Британски учени създадоха устройство, което проследява емоционалното състояние в реално време
- В Новосибирск започват производството на биопокритие за протези
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Във варненската УМБАЛ „Св. Марина“ реконструираха кости на ходило с иновативния заместител биостъкло
- Иновации в медицината: Скенер за състава на хранителните продукти
- Mesoestetic Pharma Group
- Британски учени създадоха устройство, което проследява емоционалното състояние в реално време
- Загубата на обоняние изисква намесата на лекар - специалист
- Нов метод за изследване на протеини може да подпомогне създаването на иновативни лекарства
- Иновативна технология за разпознаване на лица, покрити с предпазна маска, гарантира 96% ефективност
- УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ" ЕАД, гр. София
- "Innovation" като част от фармацевтичната компания Пфайзер
- Д-р Иванчо Ангелов Иванов, д.м.
Коментари към Екипът на проф. Кинов от ИСУЛ спаси крака на 39-годишен мъж чрез иновативна операция