В Русия започнаха строителството на Център за карбонова терапия
Център за карбонова терапия създават във Всеволожкия район на Ленинска област. Той ще бъде част от Многопрофилния медицински комплекс (ММК) на групата клиники „СОГАЗ Медицина“ заедно с компанията „Номеко“. Генералният директор на компанията Владислав Баранов съобщи новината по време на форум, който се проведе на 15 и 16 януари 2020 г. в Москва. Това стана в рамките на панела „Ядрените технологии в служба на медицината на бъдещето“, по време на който участниците обсъдиха актуални въпроси за развитието на отрасъла и възможностите за използване на новите технологии за лечението на онкологични, кардиологични и други социално значими заболявания.
Карбоновата (въглеродната) терапия се използва за лечение на рак, включително тумори, които са резистентни към други видове лечение. Методът е един от най-перспективните за борба с рака. Принципът на действие е подобен на широко разпространената протонна терапия, но се използват не протони, а въглеродни йони.
Методът позволява раковите клетки да бъдат целенасочено атакувани, но без да бъдат засягани здравите. Това е от огромно значение в случаите, когато до тумора се намират жизненоважни органи, които могат да бъдат поразени от облъчването. Целенасоченото облъчване позволява и да се намали радиационното натоварване на организма, което е от огромно значение при лечението на деца, но и свежда до минимум риска от развитие на вторични тумори.
Карбоновата терапия има няколко предимства. Главното от тях е, че се прилага успешно за лечение на труднодостъпни и резистентни тумори, което е надежда за хората, на които друг вид лечение не е помогнало. От друга страна високата ефективност позволява да бъде съкратен броя на сеансите и да бъдат намалени страничните ефекти.
„Въглеродната терапия допълва чудесно протонната, която вече приемаме за традиционна, но в приложението й има множество нюанси. Става дума затова, че взаимодействието на йоните с веществото има много по-сложен характер от това на протонните лъчи. Практическото приложение на йонотерапията изисква и по-сложно оборудване. Затова е от огромно значение изследователската част, както е важно и постоянното и задълбочено взаимодействие между физици и лекари. Само така ще успеем да усъвършенстваме новия метод“, обясни по време на форума президентът на Националния изследователски център „Курчатовски институт“ Михаил Ковалчук (на снимката).
Специалистите коментират, че карбоновата терапия може да бъде използвана като допълнителна при комбинирано лечение с фотони и протони, но и като отделен изключително точен метод на лъчева терапия. Според директора на клиниката по онкология и реконструктивна и пластична хирургия и рентгенология в Университета „Сеченов“ Игор Решетов има случаи, в които методът е незаменим.
„Вярно е, че комбинираната терапия дава най-добрите резултати, точно защото се използват наведнъж няколко метода, но има случаи когато единствено карбоновата терапия е спасението. На първо място тя е нужна на хора, които имат мозъчни тумори на недостъпни места. В тези случаи физиката и математиката работят така, че йонните лъчи удрят целта с висока точност и при това без да докосват околните здрави тъкани“, коментира онкологът.
Предимството на тази терапия е, че за разлика от гама-лъчението, тъканите, които са зад тумора не се увреждат, тъй като цялата енергия на йоните се разпространява единствено и само върху образуванието, обяснява от своя страна деканът на Факултета по биологична и медицинска физика Александър Мелерзанов. Той подчертава още, че използването на метода трябва да става единствено от медицински екипи с много висока квалификация, защото се работи с много сложно оборудване и са необходими задълбочени изчисления. Тези специалисти трябва да преминат през специално обучение, което е не само медицинско и техническо.
„Независимо от огромния потенциал на карбоновата терапия методът е разпространен все още слабо. В света има общо 13 действащи центъра, като шест от тях се намират в Япония. Центърът, който ние ще построим ще бъде първия в Русия и Източна Европа и ще позволи да бъдат лекувани всички видове онкологични заболявания“, коментира генералният директор на „Номеко“ Владислав Баранов (на снимката).
Той подчертава, че освен него в състава на ММК ще влязат още център по ядрена медицина, многопрофилна клиника и други обекти. Една от уникалните особености на комплекса ще бъде и наличието на център за рехабилитация и спортна медицина. Той ще бъде първият в Русия, в който ще се извършва целият спектър от рехабилитации- от травми до онкологични и заболявания на нервната и сърдечносъдовата система както при възрастни, така и при деца.
Очаква се основните обекти на Многопрофилния медицински комплекс да бъдат завършени до края на 2021 г.
nomeko.ru, iz.ru
- Системата VIPER CAR-T може да направи лечението на рак по-ефективно и по-безопасно
- Експериментално лекарство спасява 13-годишната Алис от Т-клетъчна остра левкемия
- Британски учени създадоха устройство, което проследява емоционалното състояние в реално време
- Нискобюджетен микроскоп с награда за постижение в биомедицинския инженеринг в конкурса на Националния здравен институт, САЩ
Продукти свързани с НОВИНАТА
КРАТКА ИСТОРИЯ НА ИНОВАЦИИТЕ - МАТ РИДЛИ - СИЕЛА
РАКЪТ МОЖЕ ДА БЪДЕ ИЗЛЕКУВАН - Отец Романо Заго от Ордена на францисканците минорити
ГАНОДЕРМА RG капсули * 30 DXN
ЛЕЧЕНИЕТО НА ВСИЧКИ НАПРЕДНАЛИ ФОРМИ НА РАК - Д-р Хулда Регер Кларк
КОРДИЦЕПС капсули 450 мг * 60 DXN
Безплатна доставка за България!ЛЕЧЕБНИ ГЪБИ ПРОТИВ РАК И ДРУГИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - Д-р Георги Георгиев
НОВИНАТА е свързана към
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- БЦЖ ваксина
- Как гладът убива рака
- Билки и билкови рецепти при онкологични заболявания
- Палиативно лечение
Коментари към В Русия започнаха строителството на Център за карбонова терапия