Лекарства против туберкулоза променят чревната флора и повишават чувствителността към инфекцията

Един от дългогодишните въпроси, свързани с изследванията за туберкулоза, може би намери своя отговор. Учените се опитват да разберат защо въпреки ефективността на съвременните лечения на заболяването, причинено от Mycobacterium tuberculosis (Mtb), не се предотвратява повторното заразяване и нашите тела не получават постоянен имунитет срещу туберкулозата.
Екип от специалисти от Изследователския институт към университета „Макгил“ открили отговора на този въпрос в червата. В свое проучване, публикувано в Mucosal Immunology, те показали, че противотуберкулозните лекарства причиняват промени в чревния микробиом и повишена чувствителност към Mtb инфекцията.
Чревната флора е от съществено значение за доброто ни здраве. „Добрите“ бактерии подпомагат храносмилането, борбата с патогенните микроби и укрепването на имунната ни система. Последните изследвания показват, че хроничната употреба на антибиотици води до разрушаване на микробиома в червата и това може да доведе до нарушаване на регулацията на имунната система. Все още не е ясно дали промените в състава на микробите, живеещи в червата, оказват влияние върху туберкулозната инфекция.
За да разберат дали това е така, изследователите работили с мишки, които лекували с най-често прилаганите противотуберкулозни медикаменти – изониазид, рифампицин и пиразинамид. В продължение на 8 седмици животните ги приемали. Учените установили, че докато и трите лекарства значително променят състава на чревната флора на гризачите, само мишките, третирани с изониазид, комбиниран с пиразинамид, демонстрират повишена чувствителност към Mtb инфекция.
За да се уверят, че уязвимостта на гостоприемника към инфекцията се дължи на компрометираната микрофлора, специалистите разгледали изпражненията на животните. Те пренесли фекалии от мишки, лекувани с противотуберкулозни медикаменти, в гризачи, които не били лекувани преди инфекцията. Така изследователите били напът да покажат за първи път, че трансплантацията на изпражнения е достатъчна, за да компрометира имунитета към Mycobacterium tuberculosis (Mtb).
Д-р Айра Кинг и колегите му искали още да разберат по-добре двупосочната връзка по оста черва-бял дроб и комуникационната система между микроорганизмите, пребиваващи в стомашно-чревния тракт и белите дробове. Както и по какъв начин това е свързано с Mtb инфекцията и имунитета.
За целта учените оценили известен брой белодробни клетки, за които е известно, че са важни за резистентността към Mtb инфекцията. След заразяването с туберкулоза алвеоларните макрофаги – вид имунна клетка, разположена във въздушните пътища на мишки и хора, и първа, която се сблъсква с инфекцията, бяха компрометирани в способността им да унищожават Mycobacterium tuberculosis.
„Трябва да направим повече изследвания, за да разберем как микробиома въздейства на алвеоларните макрофаги, защото тези клетки са от решаващо значение за контролиране на ранната туберкулозна инфекция. Също така трябва да идентифицираме молекулните пътища, включени в оста черва-бял дроб“, обяснява Кинг.
Изследователите ще се насочат към наблюдение на пациенти, които приемат тези три лекарства. Искат да проверят как се променя тяхната чревна флора с времето и след като лечението е завършило. Идеята е да се контролират измененията в микробиома чрез комбинация от медикаменти, които са ефективни при унищожаването на Mycobacterium tuberculosis.
Редактор: Ирина Тенева
Източник: medicalxpress.com
Снимка: medicalnewstoday.com
-
Уралски учени синтезираха вещество за борба с резистентната на лекарства туберкулоза
-
Учени разработиха нов кръвен тест за откриване на туберкулоза
-
Комбинация между антибиотик и антиоксидант убива патогена, без да нанася поражения на клетката
-
Първата фаза от клиничното изпитване на ваксина срещу туберкулоза приключи успешно
Продукти свързани с НОВИНАТА
БОРОВИ ВРЪХЧЕТА
НОВИНАТА е свързана към
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
- Туберкулоза
- Обикновена паламида, Полска паламида
- Рифампицин
- БЦЖ ваксина
- Стрептомицин
- Кава-кава, Кава, Метистинов пипер
- Бодлив залист, Месарска метла, Миши чемшир, Миши трън, Самодивски чемшир, Див чемшир
- Алтернативната медицина на помощ при туберкулоза
- Кисел трън, Царево грозде, Царско дърво, Шербет, Жълтеника, Див киселец, Берберис
Коментари към Лекарства против туберкулоза променят чревната флора и повишават чувствителността към инфекцията