От GSK направиха пробив във ваксината против туберкулоза
Експериментална ваксина на GlaxoSmithKline (GSK) може да предотврати развитието на туберкулозата при половината от хората, които я получават. Това я прави потенциално първият нов удар срещу заболяването.
През последните години има много провали в борбата срещу болестта, но с тази ваксина се смята, че има надежда за пациентите. Степента й на ефикасност засега е 54%, което е нисък показател в сравнение с имунизациите за други заболявания.
Настоящата ваксина, наречена Bacille Calmette-Guеrin (BCG), е разработена през 1921 г. и се дава рутинно на бебета в държави с високи нива на туберкулоза за предотвратяване на тежко заболяване. Недостатъкът на тази ваксина е, че след няколко години няма следа от нея и не защитава от най-разпространената форма на болестта, при която предаването на заразата може да стане чрез кихане и кашляне.
Ваксината на GSK е с предназначение да спре латентната туберкулоза да се превърне в активна и да причини заболяване. Близо 1,7 млрд. души имат подобна инфекция, която ги излага на риск да развият болестта. През миналата година 1,6 млн. души са загубили битката с туберкулозата.
Участниците в текущото проучване на ваксината, наречена M72/AS01, били проследявани средно 2,3 г. 10 от 1786 възрастни, имунизирани два пъти, развиват активна белодробна туберкулоза в сравнение с 22-ма от 1787, получили плацебо. Изследването е проведено в Замбия, Кения и Южна Африка.
Две трети от пациентите докладвали за поне едно нежелано събитие, настъпило като страничен ефект след ваксинирането. Оплакванията били предимно реакции на мястото на инжектиране или грипоподобни симптоми. Повечето от доброволците получили BCG ваксината и имали отрицателен статус за ХИВ. Хората, носители на вируса, са по-уязвими към туберкулозата заради отслабената си имунна система.
От GSK са уверени, че могат да се справят по-добре в бъдеще с по-големи проучвания и с прецезирането на схемата на дозиране. От компанията ще се насочат към конкретни групи пациенти, които ще са подходящи за целта.
Окуражителните резултати са от особено значение, тъй като е много трудно да се спре туберкулозата с ваксина. Това е така, защото бактериите, които я причиняват, могат да се скрият в имунната система на организма, а учените не разполагат със защитни маркери в кръвта, за да предскажат дали дадена ваксина ще има ефект. Затова тестването трябва да бъде в големи клинични изпитвания, което излиза скъпо и рисковано.
Редактор: Ирина Тенева
Източник: reuters.com
Снимка: pixabay.com
- Край на задължителната реимунизация с БЦЖ
- Новата наредба за контрол и профилактика на туберкулозата влезе в сила от 16 август 2019 г.
- Лекарства против туберкулоза променят чревната флора и повишават чувствителността към инфекцията
- Евродепутатите обсъждат общовалидни мерки за целия ЕС срещу ХИВ, туберкулоза и хепатит С
Продукти свързани с НОВИНАТА
БОРОВИ ВРЪХЧЕТА
ЧАНТА ЗА ВАКСИНИ EB-04.002
СПРИНЦОВКА 1 мл+игла сива 27G
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.002
НОСАЧ ЗА ВАКСИНИ GIMA ПРОФЕСИОНАЛЕН
Безплатна доставка за България!МЕЖДУ НАДЕЖДАТА И СТРАХА - ПРОФ. МАЙКЪЛ КИНЧ - СИЕЛА
НОВИНАТА е свързана към
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
- Хемофилус инфлуенце – от откриването на бактерията до въвеждането на ваксината
- Туберкулоза
- Ваксина дифтерия тетанус коклюш
- Рифампицин
- Кава-кава, Кава, Метистинов пипер
- БЦЖ ваксина
- Стрептомицин
- Ваксина морбили паротит рубеола
- Кучешко червено грозде, Дяволско грозде, Отровачка, Разваленка, Разгул
Коментари към От GSK направиха пробив във ваксината против туберкулоза