Над осем милиона души в света са с туберкулоза през 2023 г.
Акценти
|
Доклад на Световната здравна организация (СЗО) показва сериозно увеличение на новите случаи на туберкулоза в света през 2023 г. Тя се превръща в основна причина за смъртни случаи, свързани с инфекциозните заболявания и измества COVID-19.
Туберкулозата, която се завръща
През 2023 г. новите случаи на туберкулоза в света надминават 8 милиона и 200 хиляди, показва докладът на СЗО. Увеличението спрямо 2022-а е сериозно, тъй като тогава са регистрирани 7 милиона и 500 хиляди души с туберкулоза.
Авторите на документа констатират, че през 2023-а е ней-високият регистриран брой на туберкулозно болни в света от 1995 г. - годината, в която СЗО започва глобален мониторинг на болестта.
„Възмутително е, че туберкулозата продължава да разболява и да убива толкова много хора, когато разполагаме с инструменти, за да я предотвратим, открием и лекуваме“, категоричен е генералният директор на Организацията д-р Тедрос Гебрейесус и определя ситуацията като „криза в общественото здраве“.
Жертвите на туберкулозата намаляват. 1 милион и 250 хиляди души губят живота си през 2023-а. През 2022 г. болестта убива 1 милион и 320 хиляди души.
Заболяването засяга непропорционално хората в 30 страни в света. Най-много са случаите в Индия (26%), Индонезия (10), Китай (6,8), Филипините (6,8) и Пакистан (6,3).
Данните показва още, 55% от хората с туберкулоза са мъже, 33% - жени, а 12% - деца и юноши.
>>>Съединения на базата на метали са основа за лекарства срещу туберкулоза
Добрата новина е, че успехът при лечението на мултирезистентната или рзистентната на рифампицин туберкулоза е достигнал 68%.
От 400 000 души, които я развиват, само 44% са диагностицирани и лекувани през 2023 г.
Увеличението на заболеваемостта е следствие от прекъсването на диагностиката и лечението по време на пандемията от COVID-19. Затова говори и по-голямата смъртност.
Основни рискови фактори
Авторите на доклада обръщат особено внимание върху рисковите фактори, на които се дължи значителният брой нови случаи на туберкулоза. Извеждат пет основни рискови фактора, които са:
- недохранване
- ХИВ инфекция
- употреба на алкохол
- тютюнопушене
- диабет
Към тях се добавя още и бедността. За първи път в документа има представяне и оценка на засегнатите от туберкулоза домакинства, за които разходите за достъп до лекар, диагностика и лечение са катастрофални и представляват повече от 20% от годишния доход на едно семейство.
„Изправени сме пред много и огромни предизвикателства, сред които са недостатъчното финансиране и катастрофалната финансова тежест, която поемат засегнатите, климатичните промени, конфликти, миграция и разселване, пандемии и резистентна към лекарства туберкулоза, която е важен двигател на антимикробната резистентност“, констатира директорката на Глобалната програма за туберкулоза на СЗО д-р Тереза Касаева по време на пресконференцията за представяне на доклада за туберкулозата.
Проблемите
Финансирането за превенция и грижи за туберкулозата намалява през 2023 г. Това се отразява крайно негативно на страните с ниски и средни доходи, които на практика носят 98% от тежестта. От годишна цел през 2023-а от 22 милиарда долара, реално са налични 5,7 милиарда долара или едва 26%.
Международното донорско финансиране за страните в ниски и средни доходи е 1,2 милиарда долара годишно в продължение на няколко години.
„Устойчивите финансови инвестиции имат решаващо значение за превенцията, диагностиката и лечението на туберкулозата“, се посочва в доклада.
Проблем са и малкото средства, които в световен мащаб биват отделяни за научните изследвания за туберкулозата. Това възпрепятства разработването на нови модели за диагностика, на лекарства и ваксини.
>>>Жълта светлина с дължина 565 nm унищожава огнища на туберкулоза
От СЗО са категорични, че увеличението на средствата за изследвания и особено за нови ваксини срещу туберкулоза е от съществено значение за справянето с болестта.
Важно е още, казват от Организацията, правителствата на страните да работят по-активно и да предприемат реални действия, с които да се противопоставят на туберкулозата.
Продукти свързани с НОВИНАТА
БОРОВИ ВРЪХЧЕТА
НОВИНАТА е свързана към
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
- Туберкулоза
- Рифампицин
- БЦЖ ваксина
- Стрептомицин
- Бодлив залист, Месарска метла, Миши чемшир, Миши трън, Самодивски чемшир, Див чемшир
- Алое свещник, Дървовидно алое
- Кава-кава, Кава, Метистинов пипер
- Алтернативната медицина на помощ при туберкулоза
- Обикновена паламида, Полска паламида
Коментари към Над осем милиона души в света са с туберкулоза през 2023 г.