Първата фаза от клиничното изпитване на ваксина срещу туберкулоза приключи успешно
Институтът за достъп до съвременни здравни грижи (Access to Advanced Health Institute - AAHI), САЩ, публикува резултатите от първата фаза на клиничното изпитване на новата ваксина срещу туберкулоза. На този етап проучването оценява безопасността, поносимостта и имунния отговор.
Ваксината
Ваксината срещу туберкулоза на AAHI е съвкупност от няколко протеина на Mycobacterium tuberculosis – бактерията, която причинява тубрекулозата, определена като втората най-смъртоносна инфекциозна болест в света.
Става дума за четири ключови пептида, събрани в слят протеин ID93, като към тях е прибавен патентованият адювант GLA-SE, който провокира имунната система да взаимодейства много по-активно с части от протеините на туберкулозната бактерия.
Съставките са събрани в лиофилизирана формула и затова наричат ваксината „суха“. Това позволява обаче съхраняването й при всякакви условия на околната среда.
Както пояснява д-р Кристофър Фокс, който е водещ учен за създаването на ваксини в Института, едно от най-важните качества на ваксината срещу туберкулоза е, че стабилността й не зависи от температурата.
Всъщност, един от недостатъците на съществуващата от десетилетия БЦЖ ваксина, която е и основното средство за борба със заболяването, е, че трябва да бъде съхранявана в течна форма при ниска температура, което е сериозен проблем за екваториалните страни и тропиците.
Затова и екипът на д-р Кристофър Фокс от няколко години работи по протеинов заместител на БЦЖ.
Кандидатът ни за ваксина от един флакон е значителен напредък в глобалните усилия за борба с туберкулозата, казват от екипа на AAHI.
Фаза 1 на клиничните тестове
Проучването включва 48 напълно здрави доброволци. Всеки от тях получава по две интрамускулни инжекции, поставени в интервал от 56 дни. В този период учените наблюдават какъв е имунният отговор към ваксината, как се променя реакцията на имунните клетки на доброволците към живите клетки на туберкулозния вирус.
Доброволците са понесли добре инжекциите. Няма сериозни странични ефекти. Учените установяват, че новата форма на ваксината срещу туберкулоза кара Т- клетките на участниците в изпитването да реагират по-активно на туберкулозния бацил отколкото реагират имунните тела на пациенти от Южна Африка при използването на течна ваксина.
Резултатите дават основание на екипа да смята, че има голяма перспектива пред създадената от тях ваксина. Това важи особено за онези райони в света, където БЦЖ не може да бъде съхранявана.
„Разработването на безопасна, имуногенна, но и температурно стабилна ваксина срещу туберкулоза е голямо постижение и принос към нашата мисия да доставяме ваксини на хората, които имат най-голяма нужда като го правим, независимо в кой географски района се намират те“, казва главният изпълнителен директор на Института Кори Каспър.
Втората и трета фаза на клиничните изпитвания предстоят.
Резултатите от първата фаза на клиничните изпитвания са публикувани в Nature Communications.
И още за туберкулозата
През 2021 г. 10 600 000 души в света са заразени с туберкулоза, а живота си губят 1 600 000, показват данните на Световната здравна организация. Експертите на СЗО изчисляват, че почти 2 милиарда души в света са заразени от туберкулоза.
За съжаление пандемията от COVID-19 попречи сериозно на напредъка в битката със заболяването, тъй като отклони ресурси, предназначение за превенция и лечение. Освен това в периода на пандемията спира докладването за болните от туберкулоза.
Инфекцията се предава по въздушно-капков път.
Югоизточна Азия и Субсахарска Африка са сред най-уязвимите райони в света, където не само заразените са много, но и достъпът до лечение и превенция е ограничен.
>>>Д-р Сребра Родопска - създателката на една от най-добрите БЦЖ-ваксини в света
Вирусът на туберкулозата е открит от д-р Роберт Кох. През 1882 г. той представя пред Берлинското физиологично дружество доклада „За туберкулозата“. Откритието носи на д-р Кох Нобелова награда, която му бива присъдена през 1905 г.
Ваксината срещу туберкулоза е най-надеждният начин за предпазване от болестта. Известната БЦЖ ваксина е дело на френските учени Албер Калмет и Камий Герен през 1921 г.
Продукти свързани с НОВИНАТА
БОРОВИ ВРЪХЧЕТА
НОВИНАТА е свързана към
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
- Туберкулоза
- Рифампицин
- Над осем милиона души в света са с туберкулоза през 2023 г.
- БЦЖ ваксина
- Стрептомицин
- Кава-кава, Кава, Метистинов пипер
- Бодлив залист, Месарска метла, Миши чемшир, Миши трън, Самодивски чемшир, Див чемшир
- Алтернативната медицина на помощ при туберкулоза
- Обикновена паламида, Полска паламида
Коментари към Първата фаза от клиничното изпитване на ваксина срещу туберкулоза приключи успешно