Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Жълта светлина с дължина 565 nm унищожава огнища на туберкулоза

Жълта светлина с дължина 565 nm унищожава огнища на туберкулоза

от 07 март 2024г.
Редактор: Гергана Караилиева
Жълта светлина с дължина 565 nm унищожава огнища на туберкулоза - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Учени от Федералния изследователски център „Фундаментални основи на биотехнологиите“ на Руската академия на науките и от Централния изследователски институт по туберкулоза откриват начин за обезвреждане на огнища от туберкулоза. Предложението е латентните и устойчиви на антибиотици форми на Mycobacterium tuberculosis, които причиняват туберкулозата, да бъдат унищожени с помощта на жълта светлина с дължина на вълната 565 нанометра.

За латентните микробактерии и нуждата да бъдат унищожени

Пасивните патогени са резистентни към всички видове антибиотици. Затова те много често остават в белите дробове на пациентите дори след проведеното лечение. По този начин създават условия за рецидив. Или както посочват авторите в статията, показваща резултатите от проучването, публикувана в списанието Scientific Reports: “Mycobacterium tuberculosis е в състояние да премине в латентно състояние, причинявайки такова и за туберкулозата. Спящите микробактерии придобиват резистентност към всички известни антибактериални лекарства и могат да оцелеят в човешкото тяло в продължение на десетилетия преди да станат активни.“

туберкулоза

Тези невидими патогенни клетки синтезират и натрупват голямо количество порфирини – пигменти, които съдържат азот. Съвременните методи на молекулярен анализ доказват наличието му в порфирините.

И точно това е в основата на идеята на проф. Маргарита Шлеева, началник на Лабораторията по биохимия на стреса в микроорганизмите и проф. Александър Савицки, ръководител на Лабораторията по физична биохимия.

Тъй като става дума за силно чувствителни към светлината съединения, които изложени на нея, генерират реактивни кислородни видове тоест частици, които са в състояние да увредят протеините и ДНК, учените предполагат, че биха могли да използват като молекулярни оръжия срещу самите бактерии точно порфирините, които се натрупват в клетките.

Проучването

За да проверят научната си хипотеза, изследователите вземат спящи форми на Mycobacterium tuberculosis и измерват количеството порфирини, което се съдържа в клетките. Екипът констатира, че нивото на молекулите е шест пъти по-високо от иначе обичайното за активните бактерии. Учените предприемат и още една стъпка. Те успяват изкуствено да повишат нивото на порфирини в клетките 85 пъти. Правят го като добавят 5-аминолевулинова киселина (прекурсор на порфирините) към средата, върху която растат микробактериите.

>>>Магнезиеви съединения се борят активно с туберкулозата

След като получават екстракт от клетките на туберкулозната бактерия, определят дължините на вълните, при които разтворът абсорбира максимално количество светлина. Избират стойността да бъде 565 нанометра, тъй като тя съответства на най-чувствителния към светлината цинк порфирин. Идва ред на облъчването със светлина с тази дължина на вълната на спящите култури от микробактерии.

Резултатът

След 30 минути облъчване 99,99% от патогените умират. Авторите са категорични, че това не може да бъде постигнато с никакви антибиотици. Подобен ефект обаче няма върху активните форми на бактериите, тъй като на практика те не натрупват порфирини.

Така става ясно, че порфирините, натрупани в латентните туберкулозни микробактериални клетки, се превръщат в истинско молекулярно оръжие срещу бактериите.

туберкулоза

„Експериментите доказаха, че ефективността на предложения подход достига 99,99%. Той потенциално може да се използва в клиничната практика за унищожаването както на неактивни огнища на туберкулоза в белите дробове в човека, така и на причинителя на заболяването, който има лекарствена резистентност. Сега ни предстои да тестваме подхода върху лабораторни животни“, разяснява проф. Шлеева.

>>>Комбинация между антибиотик и антиоксидант убива патогена, без да нанася поражения на клетката

В клиничната практика лечението на туберкулоза може да става като се използват световоди, чрез които светлина с необходимата дължина на вълната се доставя до местата, където е концентрирано заболяването. За целта може да се използва фиброоптичен бронхоскоп, който представлява гъвкава тънка тръба, която позволява на лекаря да изследва огнищата на болестта в белите дробове. Методът е почти безболезен за болния. Според авторите на изследването интересен би бил и подход, основан на използването на гъвкави органични светодиоди като източници на светлина.

Реакции

Проф. Оксана Гизингер от Медицинския институт на Руския университет на дружба между народите смята, че изучаването потенциала на светлината и оценката за нейния ефект върху Mycobacterium tuberculosis заслужава сериозно внимание.

„При успешното решаване на въпроси, свързани с ефективността на светлинното облъчване, се отдава голяма роля на рационално подбраните параметри на излъчване“, казва проф. Гизингер идопълва, че изследванията, проведени от екипа на Изследователския център „Основи на биотехнологията“ на Руската академия на науките, демонстрират бактерицидните и бактериостатични ефекти на светлината с различни дължини на вълната, което обяснява клиничната и микробиологична ефективност на фототерапията (лечение с ултравиолетови лъчи).

>>>Първата фаза от клиничното изпитване на ваксина срещу туберкулоза приключи успешно

Като обещаваща описва технологията ръководителят на Лабораторията за анализ на показателите за обществено здраве и дигитализация в здравеопазването в Московския физико-технически университет Станислав Отставнов. Специалистът подчертава нуждата от действие, тъй като въпросите около профилактиката и лечението на туберкулозата в Русия са особено актуални, тъй като по време на пандемията от COVID-19 силите и средствата са насочени основно към битката с вируса на SARS-CoV-2.

Ако методът, при който жълтата светлина поразява местата, където са струпани бактериите, причиняващи заболяването, е осъществим клинично и икономически, това ще бъде добра перспектива. За да се превърне обаче технологията в инструмент за лекаря, ще отнеме години, защото трябва да се докажат безопасността и ефективността й, но и да се разработи дизайн, удобен за прилагането й в клинични условия“, коментира Станислав Отставнов.

Предложеният от екипа метод има съществено значение, защото в последните години опасността от латентна туберкулоза се увеличава. Причината е, че инфекцията с COVID-19 често провокира събуждането на микробактериите, а те от своя страна в повечето случаи се оказват резистентни към лекарства.

Данните показват, че Русия е на трето място в света по брой на хора с резистентна туберкулоза. Проблем е и това, че дори лечението да е успешно, в белите дробове могат да останат латентни форми на бактерията. Според СЗО по този начин Mycobacterium tuberculosis може да престои в организма в продължение на много години, а тази латентна форма на туберкулозата да се превърне в активна при 5% до 10% от случаите.

Източник:

https://www.rscf.ru/

Още по темата:
  • Микобактериите, причиняващи белодробни заболявания, се разпространяват в тялото чрез еритроцитите Микобактериите, причиняващи белодробни заболявания, се разпространяват в тялото чрез еритроцитите
  • Броят на пациентите с туберкулоза се е понижил почти двойно през последните 8 години Броят на пациентите с туберкулоза се е понижил почти двойно през последните 8 години
  • Уралски учени синтезираха вещество за борба с резистентната на лекарства туберкулоза Уралски учени синтезираха вещество за борба с резистентната на лекарства туберкулоза
  • 50 души в България страдат от рядкото заболяване Туберозна склероза 50 души в България страдат от рядкото заболяване Туберозна склероза
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

БОРОВИ ВРЪХЧЕТА
2.40лв.

БОРОВИ ВРЪХЧЕТА

Коментари към Жълта светлина с дължина 565 nm унищожава огнища на туберкулоза

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Жълта светлина с дължина 565 nm унищожава огнища на туберкулоза
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 08:54
    Коментирайте "Жълта светлина с дължина 565 nm унищожава огнища на туберкулоза"

НОВИНАТА е свързана към

  • Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
  • Туберкулоза
  • Рифампицин
  • Стрептомицин
  • Обикновена паламида, Полска паламида
  • Гудучи
  • Кава-кава, Кава, Метистинов пипер
  • Медуница, Меча пита
  • Кисел трън, Царево грозде, Царско дърво, Шербет, Жълтеника, Див киселец, Берберис
  • БЦЖ ваксина
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Може ли очите на бебе на два месеца да се повредят от мигаща светлина?

преди 2436 дни, 11 часа и 37 мин.

Естествената светлина или светлината от лампите е по-добра за човек?

преди 2710 дни, 23 часа и 4 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 17 часа и 5 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 9 часа и 46 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 16 часа и 38 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 23 часа и 39 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БОЧКО ЗАЩИТНО МЛЯКО ПРОТИВ УХАПВАНЕ ОТ НАСЕКОМИ 100 мл

ПЮР НУТРИШЪН КАНДИДА КОМПЛЕКС капсули * 60

РЕНЮБИОМ БАЦИЛУС капсули * 30

ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ВИТИС ДЖУНИЪР 6+

ИЗИВИТ ИЗИФИШОЙЛ ФОКУС таблетки за дъвчене * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival