Магнезиеви съединения се борят активно с туберкулозата
Изследователи от няколко руски научни института разработват ефективни методи за синтез на три нови магнезиеви съединения, които проявяват висока биологична активност срещу микобактериите Mycolicibacterium smegmatis и Mucobacterium tuberculosis. Резултатите от изследването показват ясно, че магнезиевите съединения могат да бъдат използвани за борба с туберкулозата.
Проучването
Научната група, съставена от химици и биолози, работи повече от три години в търсене на „нови обекти с антимикробна активност“, както споделя д-р Дмитрий Ямбулатов, старши научен сътрудник в лабораторията по химия на координационните полиядрени съединения на Института по обща изолация и химия на Руската академия на науките.
Преди да се ориентират към магнезиевите йони, учените синтезират успешно медни комплекси с фуран карбоксилни киселини и с различни олиго пиридини. Всички те проявяват висока биологична активност срещу микобактериите.
В настоящото изследване те се фокусират върху магнезиевите йони, защото: „Те са едни от най-биосъвместимите метали и те дават много големи възможности за създаването на нови комплексни съединения с различни видове антимикробна активност“, коментира усилията на екипа д-р Ямбулатов.
Докато търсят научни публикации по темата, учените установяват, че изследвания, свързани с биологичната активност на магнезиевите комплекси срещу микобактерии, липсват.
>>>Първата фаза от клиничното изпитване на ваксина срещу туберкулоза приключи успешно
Като използват едноетапен синтез, изследователите успяват да получат три нови комплексни съединения. Всички те са с биологично активни лиганди ( атоми, йони или молекули, които даряват или споделят един или повече от своите електрони чрез ковалентна връзка с централен атом или йон). След като определят структурата им, установяват, че и трите показват висока активност срещу микобактериалните линии Mycolicibacterium smegmatis, а две от тях имат висока активност срещу бацила на Koch.
Резултатите
Магнезиевите комплексни съединения с биологично активни лиганди могат да бъдат използвани като нови молекули, е основният извод на екипа.
Това е поредната стъпка напред в битката с туберкулозата, смъртността от която продължава да е висока най-вече заради антимикробната резистентност на микобактериите. Затова и търсенето на нови биологично активни вещества, които имат други механизми на действие, бива определяно като изключително важна, но и спешна задача пред научната общност.
Екипът вярва, че получените от тях резултати ще бъдат добра основа за нови изследвания на биологичната активност на магнезиевите комплекси. Подробното и задълбочено изследване на ефекта им върху микобактериалните щамове ще направи възможно да започне предклинично тестване на получените съединения.
Д-р Дмитрий Ямбулатов уточнява, че разработеният от тях метод на синтез опростява производството на всички първоначални компоненти, което е сериозни предимство.
Резултатите от проучването са публикувани в списание Crystals.
За екипа
В изследването участват различни специалисти от Института по обща и неорганична химия, Института по елементоорганични съединения и Института по обща генетика – всички те част от Руската академия на науките и от Централния научноизследователски институт за туберкулоза.
Туберкулозата
Туберкулозата е инфекциозно заболяване. Засяга главно дихателните органи, но се развиват и извънбелодробни форми. Независимо от факта, че може да бъде предотвратена и се лекува, тя продължава да бъде една от основните причини за заболеваемост и смъртност в света и особено в страните от Африка и Азия.
Въпреки усилията както на СЗО, така и на други здравни организации за овладяване на заболеваемостта, ситуацията в последните години се усложнява в резултат на феноменът резистентност.
През октомври 2022 г. СЗО информира, че за първи път от повече от 20 години новите случаи на туберкулоза в света са се увеличи. Нараснали са и смъртните случаи. Между 2020-а и 2021 г. честотата на заболеваемост е нараснала с 3,6%. С 3% се е увеличило и разпространението на резистентната на лекарства туберкулоза. През 2021 г. болестта е отнела живота на 1 600 000 души.
Продукти свързани с НОВИНАТА
БОРОВИ ВРЪХЧЕТА
НОВИНАТА е свързана към
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
- Туберкулоза
- Рифампицин
- Над осем милиона души в света са с туберкулоза през 2023 г.
- БЦЖ ваксина
- Стрептомицин
- Кава-кава, Кава, Метистинов пипер
- Бодлив залист, Месарска метла, Миши чемшир, Миши трън, Самодивски чемшир, Див чемшир
- Алтернативната медицина на помощ при туберкулоза
- Обикновена паламида, Полска паламида
Коментари към Магнезиеви съединения се борят активно с туберкулозата