Лекуват кокаинова зависимост с аналог на марихуаната?
Група учени под ръководството на Чжен Сюн Си от Националния институт за изследване на наркотиците в Балтимор /САЩ/ откри един от механизмите на формиране на психологическата зависимост и метод за нейното подтискане. Смята се, че важна роля във формирането на зависимостта играят канабиноидните рецептори, намиращи се в центъра на удоволствие в мозъка на повечето от бозайниците. Съществуват два типа такива рецептори - СВ1 и СВ2. Първият тип се среща главно в тъканите на централната нервна система, а вторият - в периферийните нервни клетки. Малко количество и от едните, и от другите рецептори има във всички части на организма. Ролята на рецепторите СВ1 в появата на зависимостта бе добре изучена през последните години. Проблемът се състоеше в това, че неговата активизация водеше до нова форма на зависимост - от веществото, което стимулира работата на тези рецептори.
Биолозите проверили как влияят рецепторите СВ2 върху работата на центъра за удоволствие, наблюдавайки за промяната в поведението на кокаинозависими мишки при добавянето на различни канабиноиди в тяхната "кокаинова" диета. Учените открили, че веществото JWH133, избирателно действащо само на рецепторите СВ2, в значителна степен подтискало неврохимичната активност на кокаина. Мишките, получаващи регулярни дози JWH133, приемали по-рядко кокаин и даже съкращавали дозите. Експериментът също така показал, че JWH133 не предизвиква зависимост и неговото действие е ограничено за период от 24 часа.
Това позволява гъвкаво да се регулира дозирането на този препарат. Сходни свойства е проявил и друг канабиноид AM251, който оказвал влияние и върху двата типа рецептори. Тези свойства, както отбелязват учените, позволяват да се използват канабиноидите и други вещества, действащи върху рецепторите СВ2, за лечението на кокаиновата зависимост.
Кокаинът за пръв път е извлечен от листата на коката от германския химик Алберт Ниеман. Веществото дълго време се е смятало за лекарство и е било достъпно през втората половина на ХІХ век. В началото на ХХ век става очевиден наркотичния характер на есенцията от листата на коката и в средата на миналия век промишленото производство и продажба на кокаина е прекратено.
Редовното приемане на кокаин предизвиква силна психологическа зависимост и води до изтощение на организма, което много често завършва с трагичен изход, посочва БГНЕС. Отсъствието на ясно изразени признаци на физиологическа зависимост силно затруднява лечението на кокаиновата наркомания.
Коментари към Лекуват кокаинова зависимост с аналог на марихуаната?