Мая Златева, психолог: Българинът започва да прави разлика между психолог и психиатър
Все повече българинът започва да прави разлика между психолог и психиатър, каза още Златева. Разликата е, че вторите работят с медикаменти, опитвайки се да успокоят организма, а ние боравим с мисловните процеси, действията, емоционалното състояние и всичко това като комбинация.
Като цяло българинът е песимистично настроен, смята Златева. Добричлията е мъдър човек според нея, който има предимството на възможността да обработва земя, да намери сезонна работа наблизо по морето и да скъта пари от рента за черни дни и това го прави по-спокоен.
Според психолога, все по-често се наблюдават случаи на нервно и стресово напрежение в семейството по икономически причини - кой от двете половинки с какъв ритъм внася пари в семейния бюджет и кой как ги харчи. Този въпрос е причина за влошени отношения при повече от половината от случаите, като лошото е, че след родителите, тежестта се пренася и върху децата. Практиката й показва още, че винаги за агресията при децата, които са чести пациенти в кабинета й, е виновна агресията на родителите.
"Ние от пеленачета ги нападаме с изисквания, жестове и интонация, съдържаща агресия", посочва Златева и съветва майките да се стимулират с положителни мисли, че са добри родители, като обаче е много важно мислите да са подкрепени с дела. Нужно е с децата да се отнасяме като с равни, с внимание и насърчение, че са значими. Не бива да ги пъдим с пренебрежение в другата стая все едно са излишни. За удряне и бой изобщо не се говори.
Наслоенията от негативните емоции, депресията и стресът могат да се излекуват с помощта на психолог и с по-малко от 10 сеанса, категорична е Мая Златева.
С разговори и специализирани практики, въздействащи върху емоциите, негативните се изчистват и свеждат до нула, а позитивните се засилват.
Коментари към Мая Златева, психолог: Българинът започва да прави разлика между психолог и психиатър