Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини МБАЛ "Вита" развива Център по метаболитна и бариатрична хирургия

МБАЛ "Вита" развива Център по метаболитна и бариатрична хирургия

от 21 март 2016г., обновено на 04 окт 2024г.
Редактор: Ивайло Тончев
МБАЛ "Вита" развива Център по метаболитна и бариатрична хирургия - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

МБАЛ "Вита" развива своя Център по метаболитна и бариатрична хирургия в рамките на хирургичното отделение на болницата, където се извършват прегледи на пациенти, страдащи от затлъстяване и свързаните с него придружаващи заболявания (диабет тип 2, високо кръвно налягане, сънна апнея, астма и други дихателни разстройства, артрит, проблеми с холестерола, гастроезофагеална рефлуксна болест, омазняване на черния дроб, уринарна стрес инконтиненция, мозъчен псевдотумор и др.)

Прегледите имат за цел да обхванат пациенти с диагностицирани придружаващи затлъстяването заболявания, нуждаещи се от евентуална оперативна намеса.

Пациентите трябва да отговарят на следните показатели:

  • Възрастова група 18-60 г.
  • Индекс на телесната маса (ИТМ)  30-35
  • Индекс на телесната маса (ИТМ) 35 и най-малко две, свързани със затлъстяването придружаващи заболявания, като диабет тип 2 (T2DM), хипертония, сънна апнея и други респираторни заболявания, неалкохолен мастен черен дроб, остеоартрит, липидни нарушения, стомашно-чревни разстройства или сърдечно заболяване.
  • Наличие на неефективни опити за трайно отслабване под медицинско наблюдение.

"С разкриването на този специализиран център вече можем да предложим на пациентите възможно най-съвременно лечение на редица социални заболявания, за които комплексното лечение към момента не навсякъде е възможно в рамките на нашата страна", сподели д-р Росен Тушев – Началник на Отделението по хирургия в болница "Вита".

След проведени множество проучвания през годините, днес Световната здравна организация признава бариатричната хирургия като единственото ефективно лечение за борба с болестното затлъстяване и поддържане загубата на тегло в дългосрочен план.

Бариатричната хирургия има за цел да промени анатомията на стомашно-чревния тракт и да предизвика различни физиологични промени в тялото така, че да се промени енергийният баланс и разграждането на мазнините.

Методът е изключително подходящ избор за хора с диабет тип 2 и затлъстяване, които не постигат успех чрез други лечебни методи. Той е свързан с драстична загуба на тегло, като подобрява и в много случаи излекува свързаните със затлъстяването придружаващи заболявания.

Резултатите от работата на центъра по думите на пациента Иван Джелев

Иван Джелев е опериран по повод наднормено тегло и затлъстяване в „Центъра по Метаболитна и бариатрична хирургия“ на ВИТА през 2019 година по време на проведения в МБАЛ Вита „Първи Бариатричен симпозиум“.
Проф. д-р Пламен Стайков – едно от големите имена в европейската метаболитна и бариатрична хирургия, прави на Иван стомашен байпас чрез лапароскопска операция.

Инженер Джелев е роден през 1961 година и в момента се занимава с поддръжката на мрежите в системата на един от големите мобилни оператори в България. Той винаги е имал проблем с наднорменото тегло. Минал е през десетки диети, спорт и какви ли не начини и прийоми за отслабване. Проблемът при него е бил, че „килограмите бързо се свалят, но ... още по-бързо след това се качват“.

Преди и сега - пациентът Иван Джелев

Около две години по-късно (юли 2021 г.) след операцията във ВИТА, десетилетната битка на Иван с килограмите е спечелена. От впечатляващите 128 килограма вече са останали само 90.

Самият той казва, че не е имал какъвто и да е проблем по време на операцията, както и след това. Благодарение на специалистите от Центъра, които стриктно са го насочвали с прегледи, съвети и изследвания по време на следоперативния период, както и през цялата следваща една година, килограмите са намалявали плавно, а самочувствието и желанието на инж. Джелев за активен и пълноценен живот се е връщало стремително.

Единственият съвет, който той казва, че може да даде на хората със затлъстяване, е „да не чакат организмът да бъде увреден необратимо от диабета, кардиологичните проблеми, сънната апнея или друго сериозно заболяване, а да вземат мерки навреме.
Хубаво е преди операцията да опитат всички други средства, но ако те не помагат, да не се колебаят да се обърнат към специализираните звена по Метаболитна и бариатрична хирургия. Те помагат да си върнете качеството и вкуса към живота “- твърди пациентът на МБАЛ ВИТА.

Хирурзи от ВИТА взеха активно участие в прочутия Мастер клас по Метаболитна и бариатрична хирургия в Германия

Д-р Спас Иванов и д-р Емил Костадинов - хирурзи в МБАЛ ВИТА успешно завършиха участието си в Мастер клас за квалификация по Метаболитна и бариатрична хирургия в Германия - 2021 г. Събитието се проведе в прочутата болница Krankenhaus Sachsenhausen – гр. Франкфурт на Майн, където бяха демонстрирани най-добрите практики в хирургичното лечение на затлъстяването.
Екип от Вита на обучение в Германия
Курсът се проведе под ръководството на легендата в бариатричната хирургия - проф. д-р Пламен Стайков – едно от големите имена в европейската метаболитна и бариатрична хирургия. Той е Медицински директор на Болница Заксенхаузен и Изпълнителен директор на Медицинската мрежа Франкфурт Рейн-Майн,  както и директор на Учебния център IBC Oxford за Германия. Лого на болница Вита

Източник:
  • Съдържание от болница Вита
Още по темата:
  • Излезе от печат новата монография на д-р Карагьозов от ВИТА Излезе от печат новата монография на д-р Карагьозов от ВИТА
  • Иновативно лечение в областта на травматологията в МБАЛ "ВИТА" Иновативно лечение в областта на травматологията в МБАЛ "ВИТА"
  • Болница ВИТА създаде Център за лечение на болката Болница ВИТА създаде Център за лечение на болката
  • Иновативна операция за лечение на диабет тип 2 в МБАЛ ВИТА Иновативна операция за лечение на диабет тип 2 в МБАЛ ВИТА
5.0/5 1 оценка

Коментари към МБАЛ "Вита" развива Център по метаболитна и бариатрична хирургия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте МБАЛ "Вита" развива Център по метаболитна и бариатрична хирургия
    www.framar.bg 
    на 09 May 2026 в 22:10
    Коментирайте "МБАЛ "Вита" развива Център по метаболитна и бариатрична хирургия"

НОВИНАТА е свързана към

  • Д-р Петър Колев: Във ВИТА използваме радиочестотна хирургия за лечение на хъркане и затруднено дишане
  • Излезе от печат новата монография на д-р Карагьозов от ВИТА
  • ГЕРБ (Гастро-езофагеална рефлуксна болест) – симптоми и лечение чрез фундопликация - д-р Спас Иванов – хирург във ВИТА
  • Д-р Ангел Митев: Избягвайте кецовете, ако искате да се спасите от гъбички
  • Д-р Емил Костадинов: Слабинна херния – как да изберем най-подходящата операция
  • Болница ВИТА създаде Център за лечение на болката
  • Д-р Анна Савчева - Какво представляват ваксините, безопасни ли са за здравето и дали ни предпазват или вредят
  • Д-р Александър Дойчиновски: Естествено раждане или секцио - как да изберем
  • Д-р Нела Владимирова: Защо жените страдат от анемия по време на бременността
  • Д-р Живко Сиромахов: От цистит страдат 80 процента от жените в България
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Angelini Pharma придобива Catalyst Pharmaceuticals за 4,1 милиарда USDAngelini Pharma придобива Catalyst Pharmaceuticals за 4,1 милиарда USD

Angelini Pharma придобива Catalyst Pharmaceuticals за 4,1 милиарда USD

от 08 май 2026г.Прочети повече
Какво трябва да знаете за перименопаузата, за да облекчите симптомите йКакво трябва да знаете за перименопаузата, за да облекчите симптомите й

Какво трябва да знаете за перименопаузата, за да облекчите симптомите й

от 08 май 2026г.Прочети повече
Катя Ивкова е новият министър на здравеопазванетоКатя Ивкова е новият министър на здравеопазването

Катя Ивкова е новият министър на здравеопазването

от 08 май 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Тихият инсулт - когато не разбираме, че сме получили мозъчен инфаркт

преди 1 дни, 9 часа и 4 мин.

Накъде да се отварят вратите в новата ми къща - навън или навътре?

преди 5 дни, 8 часа и 3 мин.
Всички

АНКЕТА

Засегнати ли сте от липсата на вода?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ТОРН L-ТЕАНИН капсули 200 мг * 90

ПРОПАСТТА ПОМЕЖДУ НИ - ТРИТИ УМРИГАР - СИЕЛА

СУОНСЪН ГЛЮКОЗАМИН СУЛФАТ 2KCL капсули 500 мг * 250

ТОРН ФОСФАТИДИЛ ХОЛИН капсули * 60

СУОНСЪН L - КАРНИТИН таблетки 500 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТИЗАНИДИН таблетки 2 мг * 50 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 май 2026г. в 19:22:32

КЛАБАКС таблетки 500 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 май 2026г. в 19:21:44

КСИФЛОДРОП солуцио 5 мг /мл 5 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 май 2026г. в 19:21:09

КЛАБАКС таблетки 500 мг * 10

Коментар на: Silviq от 08 май 2026г. в 19:14:54

ТИЗАНИДИН таблетки 2 мг * 50 ТЕВА

Коментар на: Вилиана Павлова от 08 май 2026г. в 18:34:26
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival