Д-р Петър Колев: Във ВИТА използваме радиочестотна хирургия за лечение на хъркане и затруднено дишане
Д-р Петър Колев е водещ отоларинголог в МБАЛ „ВИТА“. Специалистът има повече от 25 години опит. Оглавявал е отделението УНГ във ВМА, четири години е работил и във Военна болница в Кувейт, а сега е част от екипа на столичната болница „ВИТА“. Отоларингологът има специални интереси и в областта на отоневрологията. В МБАЛ „ВИТА“ вече използват радиочестотна хирургия, която д-р Колев определя като най-ефикасното и щадящо лечение при затруднено дишане и хъркане. Още за иновативното лечение ще научите от разговора с д-р Петър Колев.
В кои случаи имаме затруднено носно дишане и от какво е предизвикано?
Периодичните хреми и честото използване на капки за нос, постоянните алергични и неалергични хреми водят до набъбване на лигавицата, както и на носните раковини. Раковините набъбват трайно и водят до постоянно запушен нос. Когато лигавицата набъбне, дишането през носа се осъществява трудно. Когато носът е запушен, пациентите използват капки за нос, които водят до трайно увеличение на отока (медикаментозен ринит). И тогава имаме проблем.
Защо радиочестотната хирургия е по-добър метод за лечение на затрудненото носно дишане и хъркането?
В миналото и до ден днешен на много места се използваше хирургическо изрязване на раковините и на лигавицата с електрокаутер, което травмираше структурите на носа. Радиочестотната хирургия, съкратено РТК (Радиотермокоагулация), е най-модерният и щадящ метод за лечението на затрудненото носно дишане и хъркането. При РТК с апликатор носните раковини се обработват подлигавично, без засягане на физиологичните и анатомичните структури на носа. При хъркане следващ етап е обработката на мекото небце и корена на езика.
Какво означава радиочестотна хирургия /РТК/ и защо във ВИТА решихте да използвате този вид лечение?
При този метод не се третира самата лигавица, а подлигавичното пространство. Принципът на РТК е използването на високочестотна (радио) вълна, водеща до загряване на тъканите (носни раковини и меко небце) и последваща коагулация (изгаряне при ниска температура, водеща до трайно придърпване на лигавицата към костта, осигуряващо свободно носно дишане) с помощта на тънък електрод. Процедурата е най-малко инвазивната методика за лечение на затрудненото носно дишане. След нея пациентът може веднага да се върне към обичайния си ритъм на живот.
Колко време трае операцията и остава ли се в болницата след нея?
Краткото време за извършване на процедурата е около 10 минути, без болка и с постигане на оптимални резултати. Не се налага хоспитализация. Двадесет минути след манипулацията пациентът може да се върне към ежедневието си.
С упойка ли се работи?
Процедурата се извършва под местна анестезия (упойка). По желание на пациента може да бъде приложена и венозна анастезия, но и в двата случая не се налага болнично лечение.
Колко процедури са нужни за успешно лечение?
РТК процедурата гарантира над 80% подобрение в състоянието на пациента. В повечето случаи за успешното решаване на проблема е достатъчна една процедура. На малък процент пациенти се налага повтаряне на процедурата до един месец.
Резултатът от лечението запазва ли се до края на живота?
Ако основната причина за затрудненото носно дишане е добре диагностицирана от лекуващия лекар и няма допълнителни във времето заболявания, с използването на РТК положителният резултат се запазва до края на живота.
Има ли риск от усложнения при работата с този метод и какви са те?
Намесата с РТК не води до усложнения. След РТК се налага минимум двуседмично наблюдение на пациента и е възможно в този период да има остатъчно затруднено носно дишане, поради лек оток от самата манипулация, както и повишена секреция. Това налага почистване на носа с две или три контролни проследявания. След една такава манипулация резултатите са впечатляващи.
Къде може да си запишем час за преглед и консултация?
Аз и моите колеги във ВИТА сме на разположение на всички, които имат въпроси или искат да се запишат за преглед или манипулация с новата технология. Просто се свържете с нас чрез телефоните на регистратура в двете бази на ВИТА: База 1, която се намира на ул. „Драговица“ №9, телефонът е 02/ 960 49 50 и База 2 – ул. „Филип Кутев“ № 10, телефон 02/ 45 22 000.
МБАЛ "ВИТА"
- Д-р Анна Савчева: Всеки човек трябва да получи достойна грижа, не само медицинска, но и чисто човешка
- Д-р Нела Владимирова: Защо жените страдат от анемия по време на бременността
- Д-р Людмил Пеев: Липосукцията е модерен и щадящ начин за извайване на вашето хармонично тяло
- Д-р Александър Дойчиновски: Естествено раждане или секцио - как да изберем
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Д-р Людмил Пеев: Липосукцията е модерен и щадящ начин за извайване на вашето хармонично тяло
- Д-р Нела Владимирова: Защо жените страдат от анемия по време на бременността
- Д-р Александър Дойчиновски: Естествено раждане или секцио - как да изберем
- Излезе от печат новата монография на д-р Карагьозов от ВИТА
- Какво трябва да знаят бъдещите бащи за раждането
- От 10 ноември 2020 г. МБАЛ "ВИТА" отваря нов пункт за бърза диагностика на пациенти със съмнения за коронавирус
- д-р Владислав Александров Янков
- ГЕРБ (Гастро-езофагеална рефлуксна болест) – симптоми и лечение чрез фундопликация - д-р Спас Иванов – хирург във ВИТА
- Д-р Емил Костадинов: Слабинна херния – как да изберем най-подходящата операция
- Методът LILA значително подобрява състоянието при хора със захарен диабет тип 2
Коментари към Д-р Петър Колев: Във ВИТА използваме радиочестотна хирургия за лечение на хъркане и затруднено дишане