Очно здраве, конюнктивит и COVID-19 - д-р Доброслава Попова, болница Вита
Доктор Доброслава Попова е офталмолог, част от екипа на болница Вита. В това интервю ще ви разкажем за необходимите неща, които трябва да направим, за да опазим очите здрави по време на COVID-19 пандемията. Доктор Попова препоръчва добра хигиена, социална дистанция и носене на маска. Конюнктивитът е сериозен проблем, дори и да не е признак на заразяване с COVID-19.
Д-р Попова, може ли COVID-19 да ни атакува и през очите?
Вирусът все още е нов, не са добре изучени всичките му симптоми, но с всеки изминал ден научаваме все повече неща за него. Да, оказа се, че конюнктивитът понякога е един от симптомите на COVID-19. Може да го познаете по дразненето в очите, зачервяването, сърбежа, по изтичащия секрет или по сълзенето в едното или в двете ви очи. Световната здравна организация (СЗО) твърди, че при изследваните през изминалата година случаи на заразени с Covid-19 пациенти, конюнктивитът е присъствал като симптом при почти един процент от хората.
Конюнктивитът може да е белег или част и от други здравословни състояния като настинка, грип, алергии, така че е важно да знаем, че невинаги коронавирусът е виновен при проблем с очите ни. Винаги е необходим преглед при офталмолог и компетентна лекарска преценка и лечение, пазете се от самолечение особено, когато става въпрос за такъв важен орган като Вашите очи!
Възможно ли е да се заразим с коронавирус през очите?
Теоретично се смята, че може, макар и не чак толкова често, вирусът да проникне в организма и през очите. Начините са два:
- Първо - Чрез капчиците, които са във въздуха, изхвърлени при кихане или кашляне от заразения човек, попадащи в очите на човека. Това обикновено става, когато хората са на разстояние по-близо от един метър един от друг. Някои смятат, че носенето на слънчеви или предпазни очила може да попречи на вируса да попадне директно в очите и да предаде заразата.
- Второ - Вирусът може да навлезе в очите и чрез физически контакт, най-често от ръцете. Докосването на предмет, който е заразен, прехвърля вируса на ръцете, и впоследствие към очите, носа или устата, когато човек си пипне лицето.
Налага се логичният и често повтарян извод за значението на старателното измиване на ръцете, както и на това, да ги държим далеч от лицето си.
Какви са съветите ви за предпазване от заразяване с коронавирус през очите?
Съветите на Световната здравна организация не са сложни:
- Спазвайте колкото може по-голямо разстояние един от друг: Желателно е това да бъде поне 1.5 м. от другите хора, най-вече ако пък те кашлят или кихат. Това значително снижава опасността от вдишване на заразени с коронавирус капчици.
- Важно е миенето на ръцете: Мийте се често и старателно със сапун и вода или ако няма къде, използвайте антибактериален препарат със спирт. И двата метода ефективно убиват микробите, които може да се намират на ръцете Ви.
- Старайте се да привикнете да не пипате лицето си: Докосването на лицето със замърсени ръце е риск за здравето ви. То може да прехвърли вируса в организма ви през очите, носа или устата.
- Носете маска, когато сте извън дома си: Ако сте здрав, трябва да носите маска, когато се грижите за някой болен човек или сте на обществено място. Ако сте болен и кашляте и кихате, носенето на маска е повече от задължително.
Желаем Ви здраве, но ако имате нужда от консултация, преглед или просто съвет, ние във ВИТА сме на Ваше разположение. Потърсете ни в superdoc.bg или на телефоните на Регистратура. Очакваме Ви!
МБАЛ "Вита"
- Д-р Анна Савчева: Всеки човек трябва да получи достойна грижа, не само медицинска, но и чисто човешка
- Д-р Анелия Нанкова: Какво е хиперпролактинемия - причини, клинична картина, диагноза и лечение
- Д-р Димитър Пачев: Ставите правят разлика между движение и претоварване
- Д-р Елена Бенкова: Първа помощ при различните видове изгаряния
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Д-р Анелия Нанкова: Какво е хиперпролактинемия - причини, клинична картина, диагноза и лечение
- Д-р Димитър Пачев: Ставите правят разлика между движение и претоварване
- д-р Владислав Александров Янков
- Д-р Елена Бенкова: Първа помощ при различните видове изгаряния
- Д-р Нела Владимирова: Защо жените страдат от анемия по време на бременността
- Д-р Петър Колев: Във ВИТА използваме радиочестотна хирургия за лечение на хъркане и затруднено дишане
- Д-р Александър Дойчиновски: Естествено раждане или секцио - как да изберем
- ГЕРБ (Гастро-езофагеална рефлуксна болест) – симптоми и лечение чрез фундопликация - д-р Спас Иванов – хирург във ВИТА
- Д-р Христо Христов: Методи на лечение на изгаряния в болница Вита
- Д-р Мариана Недева: Тиреоидитът на Хашимото и защо расте броят на заболелите от тиреоидното заболяване
Коментари към Очно здраве, конюнктивит и COVID-19 - д-р Доброслава Попова, болница Вита