Медицински специалисти: Системата за превенция на раковите болести не е ефективна
На дискусия, посветена на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, медицински специалисти изказаха мнението, че българските пациенти имат достъп до най-модерното лечение на ракови заболявания. Но са ощетени по отношение на ранното откриване на болестта и системата е все още неефективна.
Събитието е организирано от Аджибадем Сити Клиник Онкологичен център и Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания. В него участвали водещи специалисти и национални консултанти от различни медицински сфери.
По информация на НЦОЗА през миналата година са новооткрити 30 485 случай на рак. Общият брой на онкоболните в страната в момента е 350 000 души. Най-разпространените заболявания са рак на белия дроб, на храносмилателната система, на простатата и на гърдите при жените. Националният консултант по медицинска онкология проф. Асен Дудов твърди, че тази информация може да не е прецизна заради закриването на Националния раков регистър през 2012 г. Въпреки това тенденциите са ясни.
Родните лекари могат да се похвалят с бързината, с която се въвеждат новостите, но моментът с ранната диагностика се изпуска. Началникът на Клиниката по лъчелечение и радиохирургия в Аджибадем Сити Клиник д-р Николай Недев коментира, че по отношение на скрининга за рак на шийката на матката страната ни е на равнището на изостаналите държави в Африка. Много от жените, страдащи от онкозаболяване от този вид или на гърдата, могат да бъдат спасени и да имат високо качество на живот, ако системата провокира ранното диагностициране на тези болести. Всяка година близо 9000 представителки на нежния пол се разболяват от рак на гърдата и от рак на маточната шийка.
Като друго слабо звено в грижата за пациента с онкозаболяване се определя палиативните грижи. Според председателя на Асоциацията Евгения Александрова е грешно схващането, че това е последна грижа преди човек да почине. Палиативните грижи са начин за удължаване и запазване качеството на живота при болните от рак в модерните общества.
В момента се въвежда програма, която е насочена към жени с умерено висок и висок риск от рак на гърдата. Проф. Галина Кирова, национален консултант по образна диагностика, обяснява, че протоколът за изследване на тези дами ще включва тяхната фамилна история, особености на паренхима на гърдите, придружаващи заболявания, асоциирани с това онкозаболяване, както и тяхната генетична предиспозиция.
По статията работи: Ирина Тенева
Източник и снимка: Аджибадем Сити Клиник
Продукти свързани с НОВИНАТА
РАКЪТ МОЖЕ ДА БЪДЕ ИЗЛЕКУВАН - Отец Романо Заго от Ордена на францисканците минорити
ЛЕЧЕНИЕТО НА ВСИЧКИ НАПРЕДНАЛИ ФОРМИ НА РАК - Д-р Хулда Регер Кларк
АНТИРАК - Д-Р ДАВИД СЕРВАН - ШРАЙБЕР - ИЗТОК - ЗАПАД
ПЪЛНА РЕМИСИЯ. КАК ДА ПОБЕДИМ РАКА НАПУК НА ВСИЧКО - Д-Р КЕЛИ ТЪРНЪР - ИЗТОК - ЗАПАД
ТЕРАПИЯТА ГЕРСОН. ДОКАЗАНАТА ХРАНИТЕЛНА ПРОГРАМА ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА РАКА И ДРУГИ НЕЛЕЧИМИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - ШАРЛОТ ГЕРСОН, МОРТЪН УОКЪР - ИЗТОК - ЗАПАД
ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ВСИЧКИ ВИДОВЕ РАК - Д-Р ХУЛДА КЛАРК ДР. БИОМАСТЕР
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение на синузит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Лечение при ларингит
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Антиаритмични лекарства (лекарства за лечение при аритмия)
- Лечение при краста
- Лечение при панкреатит
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
Коментари към Медицински специалисти: Системата за превенция на раковите болести не е ефективна