Медузите в Черно море не са смъртоносни, но са опасни
Нашествието не е необичайно за края на август, тъй като сега мекотелите растат най-интензивно и заради промените в температурата на морската вода приближават брега, обясняват от Института по океанология във Варна, съобщи в. "Монитор".
Според учените в нашето море няма медузи, способни да причинят парализа и смърт, но опарването им е опасно за страдащите от алергии. Мешестите не са агресивни, хранят се с микроорганизми, малки рибки и ракообразни, но при контакт с хората пипалата им отделят слуз с три токсични вещества. Тя предизвиква сърбеж, зачервяване, а понякога и поява на мехури по кожата.
Най-опасно е слузта да попадне в очите, затова е желателно да се плува с водни очила. Опари ли ви медуза, веднага промийте мястото с чиста морска вода и изчистете всички остатъци от слузта до сухо, съветват токсиколози. Помага и заливане с лимонов сок или оцет, но е грешка използването на чешмяна вода - тя утежнява реакцията на кожата, причинява подуване и може да повлече повече неприятни последици. Ако страдате от алергии или не се чувствате добре след инцидента, потърсете лекарска помощ.
Медиците обаче уверяват, че отровата на медузите е далеч по-безобидна от убождането от шиповете на опасните морски риби - дракон, скорпид и морска котка.
Коментари към Медузите в Черно море не са смъртоносни, но са опасни