Мозъкът може да елиминира бактериалните инфекции
Освен нашите мисли и основни физически функции, мозъкът ни контролира и начина, по който тялото ни отговаря на заплахата от бактериална инфекция, показа ново изследване.
Британски учени са стигнали до извода, че мозъкът ускорява производството на защитната молекула PCTR1, която помага на белите кръвни телца да елиминират бактериите.
В повечето случаи бактериите не представляват заплаха за здравето, но в някои случаи, особено при хора със слаб имунитет, бактерията би могла да причини и инфекция, а в екстремни случаи дори и сепсис, който може да доведе до фатален край.
В опит да намерят нов път за борба с бактериите учените са насочили усилията си към централната нервна система.
"Едно от последните ни изследвания показа, че намаляване на PCTR1- молекулите понижава способността на макрофагите да убиват ешерихия коли", заяви един от авторите на проучването Jesmond Dalli от Университета "Куин Мери" и допълни, че е много вероятно човек да успее да помогне на тялото си, като оптимизира концентрацията на тази и други защитни молекули, а по този начин да подпомогне справянето му с множество инфекции, като намали зависимостта му от антибиотиците.
Снимка: Keluarga.com
- Бактериофаги срещу супербактерии: ефективността на терапията е над 61%
- Наносистема, съдържаща желязо и молибден, лекува целево бактериални инфекции
- Малкото количество добри чревни бактерии увеличават риска от инфекции
- Модифицирана версия на бактерията Mycoplasma pneumoniae лекува белодробни инфекции
Коментари към Мозъкът може да елиминира бактериалните инфекции