Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Малкото количество добри чревни бактерии увеличават риска от инфекции

Малкото количество добри чревни бактерии увеличават риска от инфекции

от 24 юни 2024г.
Редактор: Гергана Караилиева
Малкото количество добри чревни бактерии увеличават риска от инфекции - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Съставът на чревната флора може да предвиди развитието на сериозни инфекции
  • Учени от Нидерландия и Финландия изследват и проследяват в продължение на 6 години над 10 хиляди души, от които 602 са хоспитализирани с инфекции
  • Оказва се, че в микробиома на хората с инфекции има по-малко бактерии, произвеждащи бутират
  • Бутират е мастна киселина, за която е известно, че има положително въздействие върху имунната система

 

Учени от Центъра за експериментална молекулярна медицина на Амстердамския университет (Нидерландия) и Университета в Турку (Финландия) установяват, че съставът на чревната флора е в състояние да предвиди възможностите за развитие на сериозни инфекции.

Изследването

До констатацията, че чревната флора може да даде ясен знак за развитието на сериозни инфекции, например, пневмония, учените стигат след като в продължение на шест години наблюдават и проследяват над 10 000 души.

В началото на проучването екипът установява, че в микробиома на всички наблюдавани 602 души, които са настанени в болница заради инфекция, има по-малко бактерии, произвеждащи бутират. Бутиратът е малка мастна киселина, за която е известно, че има положително въздействие върху имунната система.

Това, че хората със сериозни инфекции имат по-малко от тези бактерии, е познато и наблюдавано. Както отбелязва един от авторите на проучването Робърт Кулберг от Центъра за експериментална и молекулярна медицина на Амстердамския университет, екипът не знае дали по-малко здравата чревна флора се дължи на острата инфекция и лечението й или при тези хора произвеждащите бутират бактерии винаги са били по-малко. В този смисъл настоящото изследване отговаря на въпроса за яйцето и кокошката, казва изследователят.

>>>Рискът от депресия се увеличава значително при излишък или дефицит на бактерии в червата

Задачата пред екипа е да разбере дали както при мишките, така и при хората бутиратът има същия благоприятен ефект върху имунната система.

За целта биват анализирани проби от изпражненията на 10 699 души. От тях над 6000 от финландската група FINRISKI и над 4000 нидерландци от групата HELIUS.

чревни бактерии - инфекции

Участниците са избрани на случаен принцип. Нидерландците са на възраст между 18 и 74 години, а финландците – между 25 и 74 години. Всички те попълват въпросници, преминават през прегледи и представят фекална проба в началото на изследването. За Нидерландия то е между 3 януари 2013 г. и 27 ноември 2015 г., а за Финландия от 21 януари до 19 април 2002.

„Първичните променливи за прогнозиране бяха съставът на микробиотата, разнообразието и относително изобилие от бактерии, произвеждащи бутират към всяко инфекциозно заболяване по време на между 5 и седемгодишното проследяване след събиране на фекална проба. Въз основа на данни от Националния регистър изследвахме връзките между микробиотата и риска от инфекция като използвахме микробна екология и пропорционални рискове на Кокс“, пишат авторите в статия, публикувана в списанието The Lancet Microbe.

Учените анализират 16 бактерии, които произвеждат бутират като ускоряват ферментацията на диетичните фибри.

От всички над десет хиляди души 602, които са хоспитализирани по време на шестгодишното проследяване, имат в червата значително по-малко бактерии, произвеждащи бутират. Учените анализират картината в пълнота като разглеждат множество фактори – възраст, основни заболявания, история на употребата на антибиотици. С една дума, всичко което влияе на чревната микробиотика и на риска от инфекция.

„Това, което установихме е, че при хората, които имат 10% повече бактерии в червата си, шансът да получат инфекция намалява с 15% до 25%“, съобщава Кулберг.

Изводи

Чревната микробиота е потенциален рисков фактор за тежки инфекции, е основният извод на екипа. Колкото повече са бактериите, които произвеждат бутират, толкова по-малък е рискът от бъдещи хоспитализации, свързани със сериозни инфекциикато пневмония, например.

>>>Промени в микрофлората водят до развитието на невродегенеративни заболявания   

„Резултатите, които получихме, показват, че изходният състав на микробиота (преди началото на инфекцията) е свързан с риска от хоспитализация за инфекциозни заболявания в две големи независими кохорти с общо 10 699 участници и 602 случая на хоспитализация или смъртност в следствие на инфекциозно заболяване. И в двете кохорти чревната колонизация с анаеробна микробиота, произвеждаща бутират, е свързана със защита срещу инфекциозни заболявания. Чрез многопроменливи модели на пропорционалните рискове на Кокс и внимателното съпоставяне на случаите на хора с инфекции, настанени в болници с контроли, открихме, че тази връзка е стабилна и не се променя заради възрастта, пола, начина на живот, съпътстващите заболявания или приема на антибиотици“, отбелязват в статията учените.

чревни бактерии - инфекции

Настоящото проучване подчертава значението на здравия микробиом и отваря вратите пред възможностите да бъде предвиден рискът от сериозна инфекция за всеки човек.

Както поясняват изследователите обаче, защо един човек има повече бактерии, които произвеждат бутират, а друг по-малко, продължава да бъде въпрос, който чака отговор. Все още няма отговор и дали е може да бъде направено нещо, за въвеждането на тези бактерии в червата.

„Нужни са още изследвания, за да разберем как може да увеличим количеството бутират с диета или с пробиотици, например, за да предотвратим сериозни инфекции“, казва специалистът по инфекциозни болести проф. Йост Вирсинга от Амстердамския университет.

>>>ДНК на древния вирус Mushuvirus mushu е почти без промяна въпреки еволюцията от 1300 години

Изследването е важно и защото въпреки големия напредък по отношение на превенцията и лечението инфекциозните заболявания продължават да бъдат сериозно и значително глобално бреме.

Проучване показва, че през 2019 г. 25% от всички смъртни случаи в света се дължат на инфекции. Затова са нужни нови превантивни стратегии, подчертават авторите на изследването.

Източник:

https://www.amsterdamumc.org/en/

Още по темата:
  • Честата употреба на противомикробни лекарства в крехка възраст променя бактериалния профил на слюнката Честата употреба на противомикробни лекарства в крехка възраст променя бактериалния профил на слюнката
  • Бактерия защитава от рак на кожата Бактерия защитава от рак на кожата
  • Бактериофаги срещу супербактерии: ефективността на терапията е над 61% Бактериофаги срещу супербактерии: ефективността на терапията е над 61%
  • Модифицирана версия на бактерията Mycoplasma pneumoniae лекува белодробни инфекции Модифицирана версия на бактерията Mycoplasma pneumoniae лекува белодробни инфекции
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

НАУ ФУДС ПАУ ДАРКО - МРАВЧЕНО ДЪРВО капсули 500 мг * 100
28.00лв.

НАУ ФУДС ПАУ ДАРКО - МРАВЧЕНО ДЪРВО капсули 500 мг * 100

ЯБЪЛКОВИ ПОЛИФЕНОЛИ капсули * 30 VIRIDIAN
53.20лв.

ЯБЪЛКОВИ ПОЛИФЕНОЛИ капсули * 30 VIRIDIAN

РЕНЮБИОМ БУТИРИКУМ капсули * 30
73.60лв.

РЕНЮБИОМ БУТИРИКУМ капсули * 30

РЕНЮБИОМ АСПЕРГИЛУС капсули * 30
60.20лв.

РЕНЮБИОМ АСПЕРГИЛУС капсули * 30

РЕНЮБИОМ АКЕРМАНСИЯ капсули * 30
87.00лв.

РЕНЮБИОМ АКЕРМАНСИЯ капсули * 30

РЕНЮБИОМ ЦЕЛУЛОМОНАС капсули * 30
61.50лв.

РЕНЮБИОМ ЦЕЛУЛОМОНАС капсули * 30

Коментари към Малкото количество добри чревни бактерии увеличават риска от инфекции

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Малкото количество добри чревни бактерии увеличават риска от инфекции
    www.framar.bg 
    на 27 July 2025 в 12:41
    Коментирайте "Малкото количество добри чревни бактерии увеличават риска от инфекции"

НОВИНАТА е свързана към

  • Теснолистна върбовка, Иван чай, Огнена трева
  • Домашни средства срещу цистит при деца
  • Антибиотици
  • Лечение на синузит
  • Метронидазол
  • Лечение при пиелонефрит
  • Как да поддържаме добро чревно здраве
  • Лечение при токсоплазмоза
  • Лечение при ларингит
  • Лечение на бактериална вагиноза
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Стафилококова инфекция във влагалището

преди 2367 дни, 56 мин.

Възпаление, инфекция и болка в ухото - мнения и въпроси

преди 2417 дни, 1 час и 44 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 10 дни, 23 часа и 23 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 16 дни, 2 часа и 46 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 18 дни, 2 часа и 23 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 23 дни, 43 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Защитна функция на кожата Защитна функция на кожата

Защитна функция на кожата

от 24 юни 2022г. Прочети повече
Характеристика на инфекциозните причинители Характеристика на инфекциозните причинители

Характеристика на инфекциозните причинители

от 10 май 2022г. Прочети повече
Диета № 13 - при остри инфекциозни заболявания Диета № 13 - при остри инфекциозни заболявания

Диета № 13 - при остри инфекциозни заболявания

от 16 окт 2019г. Прочети повече
Заразните болести при децата през погледа на европейските специалисти от 19-ти век Заразните болести при децата през погледа на европейските специалисти от 19-ти век

Заразните болести при децата през погледа на европейските специалисти от 19-ти век

от 13 май 2019г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БИФАС ДВУФАЗЕН СПРЕЙ - БАЛСАМ ЗА БОЯДИСАНА КОСА 400 мл

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК МЕДИКА 80 г

ФЛОРАНС НЕЙЧЪР МАСАЖЕН ГЕЛ ЗА УМОРЕНИ КРАКА 150 мл

ВЕГАВЕРО ЕКСТРАКТ ОТ БИО КОПРИВА капсули * 120

КАВИЦЕТИН таблетки 10 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ВИВЕКС таблетки 500 мг * 7 СТАДА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:41:53

ДУЛОКСИ капсули 30 мг * 28 ФАРМАКОНС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:40:42

ПАНЦЕФ гранули за перорална суспензия 100 мг / 5 мл 60 мл АЛКАЛОИД

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:39:24

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:38:17

ВИВЕКС таблетки 500 мг * 7 СТАДА

Коментар на: Lubo Tonev от 25 юли 2025г. в 19:23:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival