Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Рискът от депресия се увеличава значително при излишък или дефицит на бактерии в червата

Рискът от депресия се увеличава значително при излишък или дефицит на бактерии в червата

от 03 яну 2023г.
Редактор: Гергана Караилиева
Рискът от депресия се увеличава значително при излишък или дефицит на бактерии в червата - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Група от нидерландски и британски лекари открива, че рискът от депресия нараства значително при дефицит на чревни бактерии, произвеждащи серотонин и други важни молекули. Ръководител на екипа е проф. Наджаф Амин от Университета „Еразъм“ в Ротердам, Нидерландия.

Изследователите намират първите доказателства, че съставът на микрофлората и броят на различните бактерии в червата оказват много сериозно влияние на възможността да се развият форми на клинична депресия.

Бактериите и депресията

Депресията е разстройство, което обичайно се свързва с мозъка. В същото време изследванията в Нидерландия дават ясен знак, че е напълно възможно тя да има връзка и със състоянието на чревната флора.

Очевидно, показва анализът на учените, някои от чревните бактерии са в състояние да подхранват симптомите на депресията, а други могат да се проявят като истински защитници, които не позволяват тя да се развие.

>>>Близо 80% от българите с депресивни разстройства не получават грижи

Двете изключително мащабни проучвания, реализирани от екипа на проф. Наджаф Амин, откриват общо 13 групи бактерии, свързани с риска от поява на депресия. Интересно е, че в част от случаите при хората с депресия чревните бактерии са изчерпани, докато в други те са в повече от необходимото.

депресия

Така се оказва, че както дефицитът, така и излишъкът на определени групи бактерии могат да доведат до риск от развитието на депресия.

Чревният микробиом съдържа трилиони бактерии и микроорганизми.

>>>Нормална микрофлора на червата

Със сигурност, казват учените, тези микроби правят много повече от това да подпомагат храносмилането. Проучвания показват, че на практика те участват във всичко – от защитата на имунната система до производството на витамини, противовъзпалителни съединения и дори химикали, които влияят на мозъка.

Проучванията

Едното от проучвания включва 2600 нидерландци. Те биват изследвани за депресия, но дават и проби от изпражнения, за да бъде анализиран бактериалният им състав.

Второто е сред повече от 3000 души, които живеят в Нидерландия, но много от тях са с произход от Мароко, Гана, Суринам, Турция.

Анализът и сравнението на пробите са следващите стъпки на изследователите. Те идентифицират няколко десетки вида микроби, които влияят по различен начин на случаите на депресия сред участниците в проучванията. Става дума за 13 различни групи микроби, сред които от родовете Eggerthella, Subdoligranulum, Lachnoclostridium, Hungatella и Ruminococcaceae.

Следващите проучвания на екипа представят следната картина. Повишените концентрации в храносмилателната система на бактериите от родовете Hungatella, Eggerthella и Lachnoclostridium допринасят за развитието на депресията и свързаните с нея психични разстройства.

>>>Депресия

От друга страна излишъкът на микроби от родовете Subdoligranulum и Ruminococcaceae понижава този риск.

Те носят отговорност за производството на различни молекулите, сред които глутамат, серотонин, гама-аминомаслена киселина. И тъй като част от тях имат, а това, казват учените, обяснява защо дефицитът или излишъкът на определени микроби в червата увеличава или намалява риска от развитието на заболяването.

Или както отбелязват авторите на проучванията: „Открихме, че вероятността от развитие на депресия зависи значително от изобилието и разнообразието на видовия състав на 13 рода бактерии, които живеят заедно в червата. Микробите участват в производството на най-важните мозъчни сигнални молекули, вероятно свързани с развитието на депресията.“

депресия

Както пояснява проф. Наджаф Амин: „Това, което търсим, е да идентифицираме бактериите, които се свързват с голямото депресивно разстройство (известно още като клинична, голяма или униполярна депресия). Ще ни помогне да открием биомаркер за депресия, който да се използва за обективно измерване при случаи на депресия. Важно е, защото такъв маркер липсва в момента“.

Не на последно място, ако бъдещите проучвания докажат, че бактериалните дисбаланси водят до депресия, това може да бъде добра основа за нови терапии.

Д-р Емерън Мейер

Директорът на Центъра по невробиология на стреса от Калифорнийския университет в Лос Анджелис, САЩ д-р Емерън Мейер коментира, че констатациите на екипа е по-вероятно да отразяват общ болестен ефект, а не модели на чревни бактерии, специфични за депресията. Специалистът казва още, че очевидно чревните бактерии се променят и по състав и по количество в случаите на хронично заболяване.

Д-р Мейер се съмнява, че констатациите са „клинично значими“, защото изследването включва големи групи чревни бактерии, всяка от които съдържа множество щамове, които в много случаи имат противоположни функции.

Самият той е автор на книгата „Връзката между ума и червата“

Изследването е публикувано в списанието Nature Communications.

За проф. Наджаф Амин

Първото образование на проф. Наджаф Амин е по статистика от Университета Куейд-е-Азам в Исламабад, Пакистан. Следва обучение в Нидерландия. Има две докторски степени по генетична епидемиология. Едната е от Нидерландския институт по здравни науки, а другата от Университета „Еразъм“.

Основната област, в която изследванията й са насочени, е свързана с идентифицирането на биомаркери за невро-психиатрични черти. Работи в сферата на геномиката, епигеномиката, транскриптомиката, протеомика и микробиома на червата. Чрез клетъчни изследвания търси причинно-следствените връзки.

Автор е на повече от 300 научни публикации. Сред последните са статии, свързани с рискови фактори за болестта на Алцхаймер, както и за генетичната етиология на болестта и свързаните с нея деменции.

Източник:
  • https://www.eur.nl/en
  • https://medicalxpress.com/
Още по темата:
  • Някои от най-смъртоносните бактерии се хранят с човешка кръв Някои от най-смъртоносните бактерии се хранят с човешка кръв
  • Бактериите от вида Eggerthella lenta изострят развитието на ревматоиден артрит Бактериите от вида Eggerthella lenta изострят развитието на ревматоиден артрит
  • Създадоха татуировка от генетично модифицирани бактерии Създадоха татуировка от генетично модифицирани бактерии
  • Откриха нов вид човешки антибиотик Откриха нов вид човешки антибиотик
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

ИМПРЕСАН ДЕЗИНФЕКТАНТ ЗА ПРАНЕ СЕНЗИТИВ 1500 мл
14.60лв.

ИМПРЕСАН ДЕЗИНФЕКТАНТ ЗА ПРАНЕ СЕНЗИТИВ 1500 мл

ЕНТЕРОСАН 47 таблетки 180 мг * 30
10.00лв.

ЕНТЕРОСАН 47 таблетки 180 мг * 30

Термолабилни
ПАСТА ЗА ЗЪБИ ЕЛГИДИУМ АНТИКАРИЕС 75 мл
15.40лв.

ПАСТА ЗА ЗЪБИ ЕЛГИДИУМ АНТИКАРИЕС 75 мл

МЕДИСТУС АНТИВИРУС 200 таблетки за смучене * 10
16.90лв.

МЕДИСТУС АНТИВИРУС 200 таблетки за смучене * 10

СЕБА МЕД БЕБЕ ЛОСИОН  200 мл.
29.20лв.

СЕБА МЕД БЕБЕ ЛОСИОН 200 мл.

КОРЕГА УАЙТЪНИНГ ТАБЛЕТКИ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА ПРОТЕЗИ * 30
13.40лв.

КОРЕГА УАЙТЪНИНГ ТАБЛЕТКИ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА ПРОТЕЗИ * 30

Коментари към Рискът от депресия се увеличава значително при излишък или дефицит на бактерии в червата

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Рискът от депресия се увеличава значително при излишък или дефицит на бактерии в червата
    www.framar.bg 
    на 06 July 2025 в 20:17
    Коментирайте "Рискът от депресия се увеличава значително при излишък или дефицит на бактерии в червата"

НОВИНАТА е свързана към

  • Пенсионирането попарва психиката
  • Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
  • Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
  • Литий
  • Депресия
  • Кодеин
  • Антибиотици
  • Лечение на бактериална вагиноза
  • Хлорамфеникол
  • Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Солгар Пет – Хидрокситриптофан капсули при тревожност и депресия

преди 1968 дни, 7 часа и 59 мин.

Какво ви е мнението за Ашваганда? Подходяща ли е при стрес и депресия?

преди 1976 дни, 7 часа и 23 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 2 дни, 8 часа и 19 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 9 дни, 4 часа и 28 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 10 дни, 21 часа и 10 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 23 дни, 4 часа и 1 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Проф. Иван Миланов: Болките в гърба в млада възраст са предвестник на депресия Проф. Иван Миланов: Болките в гърба в млада възраст са предвестник на депресия

Проф. Иван Миланов: Болките в гърба в млада възраст са предвестник на депресия

от 25 апр 2025г. Прочети повече
Пробиотици от полза при справяне с депресия и тревожност Пробиотици от полза при справяне с депресия и тревожност

Пробиотици от полза при справяне с депресия и тревожност

от 25 ное 2024г. Прочети повече
Депресия Депресия

Депресия

от 24 окт 2024г. Прочети повече
Страдам ли от депресия? Страдам ли от депресия?

Страдам ли от депресия?

от 08 фев 2024г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival