Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Близо 80% от българите с депресивни разстройства не получават грижи

Близо 80% от българите с депресивни разстройства не получават грижи

от 28 сеп 2022г.
Автор: Гергана Караилиева
Близо 80% от българите с депресивни разстройства не получават грижи - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Близо 80% от страдащите от различни форми на депресия у нас не получават адекватни грижи. Това съобщи представителят на СЗО за България доц. Михаил Околийски по време на организираната от Портал на пациента и Асоциация „Грижа за пациента“ кръгла маса на тема „Лицата на депресията – предизвикателства и отговорности“.

Депресията – тихата пандемия на 21 век

СЗО определи депресията като тихата пандемия, а един от аргументите затова е, че за последната година тежките депресивни разстройства са се увеличили с 25%.

Директорът на Европейския офис на СЗО д-р Ханс Клуге съобщи, че пандемията от COVID-19 е причина за нови 53 000 000 случая в света на голямо депресивно разстройство и 76 000 000 случая на тревожни разстройства.

Прогнозата на специалистите от Световната организация е, че до десет години депресивните разстройства ще бъдат основната причина за загубата на трудоспособност в света.

Данните са изключително обезпокоителни, но когато става дума за ситуацията в България, те са дори страшни. Защото, оказва се, че у нас грижа за хората с депресия почти няма.

Психиатричното здраве е в периферията, далеч от погледа на управляващите от години.

Простичък пример. Въпреки че е създаден през юли 2022 г. Националният съвет по психично здраве, все още няма подписана заповед, която да го легитимира и да позволи той реално да започне работа. И още – близо три години бяха нужни на управляващите, за да дадат зелена светлина пред Националната стратегия за психично здраве.

Освен мижавото и крайно недостатъчно финансиране, проблем е и отношението към темата, нейната значимост и последиците. Сякаш никой не чува гласа на специалистите, които не само насочват вниманието към тежките проблеми, но и предлагат решения. Министрите на здравеопазването се сменят, а тежката криза в областта на психиатричните грижи у нас се задълбочава. И така до момента, в който, както каза доц. Околийски, ще страдат поколенията след нас.

Специалистът подчерта, че здравното министерство е отхвърлило подадената от СЗО ръка и определи като истинска трагедия факта, че у нас няма реална психиатрична грижа. С действията си днес ние трябва да мислим за утрешния ден, заяви от своя страна проф. Дрозстой Стоянов, според когото властта не е успяла да се справи с управлението на риска не само по време на пандемията, но и в нормална среда. А това е сериозен проблем, защото именно той е в основата на хаоса в системата.

Ситуацията в България

Тревожна. Това е думата, с която може да се определи ситуацията в страната по отношение на психичното здраве. Създателката на Портала на пациента Елена Цонева - Папуджиева, която беше модератор на кръглата масата, информира за проучване, осъществено в края на 2021 г. и началото на 2022 г. в десет страни от Централна Европа и Балтийския район. Основната задача е да се направи преглед на състоянието на грижите за пациента, което става по определена методология. Най-тревожни са данните за България. Те показват, че у нас грижата за хората с депресивни разстройства е равна на нула. Това позволява ситуацията да бъде определена не просто като тревожна, а като драматична.

Проблемите

На 15 000 българи се пада по един психиатър. Общият им брой е около 500. В същото време има само 22 детски психиатри. Въпросът със специалистите, призвани да се грижат за психическото здраве на нацията, е драматичен, както е и с останалите медицински работници. Стават все по-малко, защото завършилите специалността рядко остават у нас, а причините затова са познати до болка. Проблемът е, че воля за разрешаването им няма.

Пътят до лекар на хората, страдащи от депресивни разстройства, е тежък, непосилен, често невъзможен и крайно несправедлив. Специалистите в частните кабинети нямат договор с НЗОК и пациентите плащат от джоба си. За тях е непосилно и затова една огромна част така и не стигат до кабинета на психиатъра.

Само 50% от лекарствата се поемат от НЗОК и по този показател страната ни е на последното място. В повечето от европейските страни като Франция, Германия, Италия, Чехия и други реимбурсирането е 100%, а в съседна Румъния е 90%.

15% от хората с депресия се лекуват в болниците. Другият тежък проблем е, че психиатричните болници в България функционират като приюти. Затова говори психиатърът д-р Цветеслава Гълъбова, която е и директор на Държавната психиатрична болница „Свети Иван Рилски“.

депресия

„В момента при нас живеят 33 пациенти. Най-дългият престой е на човек, когото заварих, когато постъпих на работа и който вече 28 години е тук“, каза д-р Гълъбова.

Диагностицирането е другият голям проблем. Така е, защото общопрактикуващите лекари трудно разпознават психичните разстройства. Проф. Петър Маринов, който е съдебен психиатър и оглавява Асоциацията на експертите по психично здраве, беше категоричен, че има крещяща нужда от скринингова диагностика на депресивните и тревожни разстройства.

>>>Изкуствен интелект ще разпознава психични разстройства според потребителски съобщения

Много е важно, подчерта проф. Маринов, общопрактикуващите да се обучават. В същото време обаче, той призна, че въпросът не е толкова в знанията и уменията на медиците, а най-вече в нагласите. Там са трудностите. Защото продължава да действа стигмата. И най-често, дори когато пациентът е споделил притесненията си, му се казва, че това ще мине, че днес не му е ден или още по-лошото – съветват го да се стегне и да не се лигави.

депресия

Не по-малко тревоги буди и липсата на комуникация. За съжаление у нас представителите на различните министерства, агенции и рояк други държавни институции не общуват помежду си. Всеки прави нещо, за което другите не знаят. Резултатите са налице – хаос в системата при това при наличието на уж ясно установени правила, регламенти, правилници.

Липсата на общуване обезсмисля всички усилия и е враг както на пациентите, така и на лекарите. Или както каза Миряна Сирийска, управител на фондация „Светът на Мария“: „Срамно е, че Министерството на здравеопазването и Министерството на труда и социалната политика не си говорят. А социалните работници не знаят как да действа. Подкрепа за хора с депресивни разстройства няма. Системата разпознава само човек, който има 50% ТЕЛК. Ами другите?“

Социализацията е не по-малък проблем. За никого не е тайна, че страдащите от различни видове депресия трудно биват назначавани на работа. За съжаление много често след поставянето на диагнозата биват и уволнявани. Как тези хора живеят и оцеляват очевидно не е проблем на държавата.

За Националната стратегия за психично здраве

Управляващите определено недооценяват темата за психичното здраве на българите. Затова ясно говори факта, че две години след създаването си стратегията влезе в дневния им ред, обясни по време на събитието д-р Цветеслава Гълъбова и допълни, че една година отнема създаването на Националния съвет по психично здраве. Орязването на бюджета, чрез който стратегията да бъде реално осъществена, е другият знак за неглижиране на темата. Така остават 26 000 000 лв. от Плана за възстановяване и устойчивост и 5 000 000 лв. национално финансиране. Повече от очевидно е, че парите няма как да стигнат, както е ясно, че без финансиране е трудно да бъде постигнато нещо реално.

Основен акцент в стратегията обаче е преди всичко възможността да се промени парадигмата, категорична беше д-р Гълъбова. Става дума за въвеждането на био – психо – социалния модел, което ще рече комплексна грижа. „В България хората с различни депресивни състояния се лекуват с най-качествените медикаменти и това е факт. Липсва психологическата и социална грижа“, заяви д-р Гълъбова и изрази надежда, че най-накрая и това ще започне да се случва.

депресия

Не на последно място е важно да започне извеждането на тези хора от болниците и тяхната социализация. Въпросът обаче е как това ще се случи с нищожно финансиране, с пренебрежение от страна на управляващите, с подценяване на проблемите, с липсата на общуване между институциите и с продължаваща стигма.

COVID-19 и случаите на депресивни разстройства

Изследване, осъществено от Националния център по обществено здраве и анализа (НЦОЗА) и представено на кръглата маса от директора на Дирекцията „Психично здраве и превенция на зависимостите“ д-р Захари Зарков, показва, че търсенето на психиатрична помощ намалява значително през 2020 г. Тогава прегледите са с 15 000 по-малко. През 2021 г. обаче те се увеличават рязко – с 23 000.

Щетите от пандемията са твърде сериозни и не бива да бъдат подценявани. Броят на продадените успокоителни се е повишил със 7%. Особено стряскащо обаче звучи, че търсенето на помощ на телефона за домашното насилие се е повишило със 150%.

Кръглата маса, посветена на измеренията на депресията у нас, постави за пореден път сериозните проблеми. Въпросът е, ще чуят ли управляващите това, което казват професионалисти и граждански организации и най-вече ще поемат ли отговорност. Психичното здраве на българите трябва да бъде приоритет, защото всеки човек поне веднъж в живота си попада в лапите на депресията. Подценяването, пренебрежението и неглижирането на това състояние има най-често тежки последици както за личността, така и за обществото.

Добре е хората на властта да знаят, че когато става дума за психичното здраве и грижата за него, това не е само ремонти на сгради, смяна на дограма и купуване на кожени столчета за директорските кабинети, както каза доц. Михаил Околийски. Това е преди всичко отговорност за настоящето, смислени политики и визия за бъдещето.

Източник:

https://www.portalnapacienta.bg/

Още по темата:
  • Повече от 11 процента от българите страдат от тревожни разстройства Повече от 11 процента от българите страдат от тревожни разстройства
  • Назалният спрей Spravato бе одобрен за самостоятелно лечение на депресия в САЩ Назалният спрей Spravato бе одобрен за самостоятелно лечение на депресия в САЩ
  • Над 300 милиона души страдат от депресия по света и броят им се увеличава всяка година Над 300 милиона души страдат от депресия по света и броят им се увеличава всяка година
  • Мобилно приложение за контрол на депресията ще представят в Санкт Петербург Мобилно приложение за контрол на депресията ще представят в Санкт Петербург
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ПОРТОКАЛ 10 мл.
7.70лв.

АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ПОРТОКАЛ 10 мл.

БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МАНДАРИНА 10 мл
5.90лв.

БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МАНДАРИНА 10 мл

МАКЕДА БОТАНИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЕРГАМОТ 10 мл
23.60лв.

МАКЕДА БОТАНИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ БЕРГАМОТ 10 мл

АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МАЩЕРКА 10 мл.
13.50лв.

АРОМА ЛАЙФ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МАЩЕРКА 10 мл.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЖЪЛТ КАНТАРИОН 5 мл
24.50лв.

ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЖЪЛТ КАНТАРИОН 5 мл

ЖЪЛТ КАНТАРИОН СТРЪК
2.90лв.

ЖЪЛТ КАНТАРИОН СТРЪК

Коментари към Близо 80% от българите с депресивни разстройства не получават грижи

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Близо 80% от българите с депресивни разстройства не получават грижи
    www.framar.bg 
    на 22 May 2025 в 04:35
    Коментирайте "Близо 80% от българите с депресивни разстройства не получават грижи"

НОВИНАТА е свързана към

  • Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
  • Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
  • Проф. Иван Миланов: Болките в гърба в млада възраст са предвестник на депресия
  • Кодеин
  • Литий
  • Депресия
  • Флуоксетин
  • Лечение със сертралин
  • МАО-инхибитори
  • Лечение с циталопрам
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Бифлокс при леки депресивни моменти - подходящ ли е

преди 1223 дни, 8 часа и 20 мин.

След Брекзит има ли опасност за българите във Великобритания?

преди 1934 дни, 12 часа и 5 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 5 дни, 16 часа и 40 мин.

Какво представлява прозяването

преди 10 дни, 7 часа и 40 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 10 дни, 7 часа и 51 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 10 дни, 7 часа и 58 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДЯВОЛСКИ НОКЪТ КОРЕН капсули 480 мг * 100 NATURE'S WAY

ИНОФАРМ ПЮР ЕЛЕМЕНТС СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ С 15% ВИТАМИН C 30 мл

ДАНДУМ охлаждащ гел 100 г

БИОХЕРБА АМИНО КОМПЛЕКС+ХРОМ капс. * 100

КАТЕТЪР ПРЕЗЕРВАТИВ 20 мм. УРО

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЕНДОТЕЛОН таблетки 150 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:58:08

ИНФЛУЦИД таблетки * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:54:33

ЛАКТОФЛОР СЕВИДА капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:40:02

ОРТОМОЛ ФЕМИН 30 дневни дози

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:36:30

РИГЕНОМА МАКС крем 100 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:35:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival