Бактериофаги срещу супербактерии: ефективността на терапията е над 61%
Акценти
|
Терапия, в основата на която е комбинация от антибиотици и подбрани индивидуално бактериофаги, насочена към инфекции, причинени от супербактерии, има ефективност над 61%. Откритието е на научна група под ръководството на проф. Жан-Пол Пирне от Военната болница „Кралица Астрид“ в Брюксел, Белгия. Резултатите от работата, която продължава над десетилетие, учените представят в статия, публикувана в Nature Microbiology.
Бактериофагите в битка със супербактериите
От десетилетия учените проучват възможността да използват бактериофагите (вирусни частици, които ядат бактерии) за лечението на тежки инфекции, причинени от различни видове супербактерии, които са резистентни на антибиотици.
Темата е значима, защото антимикробната резистентност е глобална заплаха за здравето. През 2019-а година смъртните случаи от нея в света са 1 милион и 270 хиляди, а според СЗО до 2050 г. годишно живота си ще губят 10 милиона души.
Нуждата от алтернативи е спешна. В този смисъл резултатите от екипа на проф. Жан-Пол Пирне, представени в статия в списанието Nature Microbiology, са обнадеждаващи.
„Терапията с бактериофаги за лечение на бактериални инфекции е приложена за първи от Феликс д,Ерел през 1919 г., след което е доразвита и приложена в бившия Съветски съюз. Неотдавнашен систематичен преглед потвърди, че терапията с бактериофаги може да се смята за безопасен и с ниска честота на нежелани събития метод и е обещаваща стратегия срещу антибиотичната резистентност“, пишат авторите.
>>>Антибиотик унищожава резистентни към лекарствата супербактерии
Резултатите от анализа са впечатляващи и са резултат от активна научна работа, лечение и наблюдение на 100 случая от 35 болници в 29 града и 12 държави за периода от 1 януари 2008 г. до 30 април 2022 г.
„Оценихме колко често персонализираната терапия с бактериофаги дава положителен клиничен резултат. Най-често срещани са инфекциите на долните дихателни пътища, кожата и меките тъкати“, уточняват учените.
>>>ДНК на древния вирус Mushuvirus mushu е почти без промяна въпреки еволюцията от 1300 години
Самата терапия включва комбинации от 26 бактериофаги и 6 определени смеси от тях, подбрани индивидуално, а често адаптирани предварително за насочване към причинителите на патогени.
Резултатите
Анализът показва, че терапиите, в основата на които са бактериофагите, подобряват състоянието на 77% (88 души от 114) от болните, а при 61,3% (65 души от 106) премахват напълно инфекцията.
Тъй като за лечението са използвани малки дози, изследователите са на мнение, че увеличаването на броя на вирусните частици ще повиши допълнително ефективността.
Наблюдението и анализите водят и до друг важен извод. Учените установяват, че комбинацията от антибиотици и индивидуално подбрани вируси е 70% по-ефективна в сравнение с използването на отделни бактериофаги или смеси от тях.
Важно е да се отбележи и това, че от 100 случая странични ефекти от терапия са регистрирани само в седем.
„В този преглед на първите сто последователни реални случая на персонализирано лечение с терапия с бактериофаги ние показахме на първо място, че успяхме да произведем повече от 40 партиди персонализирани бактериофаги, някои от които бяха адаптирани предварително, а в последствие бяха сертифицирани за употреба във фармацевтични препарати. На второ, че когато се използват за лечение на 114 трудно лечими инфекции от различен тип и етиология в комбинация с антибиотици в 69,3% от случаите препаратите водят до клинично подобрение при 77,2% и на трето място са докладвани седем несериозни и подозирани нежелани лекарствени реакции“, отбелязват авторите.
>>>Клас антибиотици се справят с мултирезистентни бактерии
Терапията с бактериофагите предлага незабавна помощ на хора, които не могат да си позволят да чакат с години появата на нов антибиотик. Настоящата статия представя убедителни доказателства за ефикасността на комбинираната терапия от антибиотици и бактериофаги от една страна, която е в състояние да води ефикасна битка с резистентността. От друга страна авторите представят както стандартите, така и протоколите, които имат съществено значение за прилагането на терапията с фаги.
За екипа
Екипът, реализирал настоящото проучване, се състои от учени от Белгия и Грузия. Ръководител е проф. Жан-Пол Пирне, ръководител на Лабораторията за молекулярни и клетъчни технологии във Военната болница „Кралица Астрид“. Във фокуса на научните му интереси са клетъчната терапия, тъканното инженерство, а в последните 24 години особено активно работи по темата фаготерапия.
След откриването на бактериофагите изследователите и клиницистите бързо осъзнават потенциала им и ги използват като средство за лечение на бактериални инфекции. След появата на антибиотиците обаче, терапията с тях е изоставена в повечето от страните. Изключение правят единствено страните от бившата СССР, сред които и Грузия. В Института за бактериофаги, микробиология и вирусология „Елиава“ в Тбилиси продължават да разработват и прилагат и днес терапия с бактериофаги. Един от участниците в настоящото изследване е и проф. Нина Чанишвили, която работи активни по темата от години и е автор на множество публикации.
Коментари към Бактериофаги срещу супербактерии: ефективността на терапията е над 61%