Честата употреба на противомикробни лекарства в крехка възраст променя бактериалния профил на слюнката
Човешкият микробиом играе много важна роля за здравето ни и подпомага доброто храносмилане, производството на нутриенти, устойчивостта срещу патогени и регулацията на метаболизма и функциите на имунната система.
Хората прибягват до противомикробни препарати за лечението на често срещани инфекции, макар приемът им да се отразява неизменно и върху микробното разнообразие и състав.
Повечето проучвания до момента бяха насочени към чревния микробиом, но микробите живеят и в други ниши, които също имат огромно значение за поддържането на добро здраве и общо състояние.
Финландското изследване „Здравето на тийнейджърите“ включва над 11 000 подрастващи във Финландия. Учените опитват да намерят връзка между приема на противомикробни лекарства през целия живот и промените, които настъпват в микробиомата на слюнката и нейния състав при деца между 10 и 13 години. За целта те избират на случаен принцип 808 от тях, които според официалния финландски регистър са приемали такъв тип медикаменти.
Средно, за период от 12 години, родителите им са закупували противомикробни препарати 7,4 пъти. Четирите най-често използвани лекарства са амоксицилин (43.7%), азитромицин (24.9%), амоксиклав (амоксицилин/ клавуланова киселина) (18.7%) и феноксиметилпеницилин (6.8%).
Резултатите от проучването доказват предположенията на учените, че честата употреба на противомикробни медикаменти променя бактериите в слюнката, тоест повлиява нейния микробиом. |
Сажан Ражу, учен от университета в Хелзинки, пояснява, че микробният състав на слюнката се различава в зависимост от това дали противомикробните лекарства са се приемали рядко, умерено или често. Според него значение има и половата принадлежност, както и самото действие на препаратите.
Азитромицин влияе най-агресивно върху състава на слюнката, особено при момичетата
Азитромицинът се предписва при лечение на инфекции на средното ухо, стрептококова инфекция на гърлото и пневмония. Изследването сочи, че медикаментът има най-силно влияние върху бактериите и всеки курс на лечение с него намалява разнообразието на микробиома. Особено ярко изразено е при момичетата. Ражу предупреждава, че честият прием на азитромицин може да има наистина сериозен негативен ефект, тъй като променя самия състав на слюнката.
Амоксицилинът е по-опасен за момчетата
Амоксицилинът променя микробния състав на слюнката най-вече при момчетата. Също като азитромицина, амоксицилинът се използва за лечение на инфекции на средното ухо и стрептококова инфекция на гърлото. Оказва се, че употребата на амоксицилин и амоксиклав (амоксицилин/ клавуланова киселина) намалява най-драстично концентрацията на бактериите от семейство Rikenellaceae.
Учените установяват, че честият прием на противомикробни медикаменти разрушава до известна степен и така важните за организма аминокиселини.
Неподозирани рискове за здравето
Според Сажан Ражу противомикробните препарати могат да доведат и до други неблагоприятни последици като затлъстяване или засилване резистентността на бактериите срещу антибиотичното лечение. По-голямата част от децата (около 85%), включени в проведеното проучване, са били лекувани с антибиотици през първите три години от живота си.
University of Helsinki. "Frequent use of antimicrobial drugs in early life shifts bacterial profiles in saliva." sciencedaily.com
снимка: pixnio.com
Коментари към Честата употреба на противомикробни лекарства в крехка възраст променя бактериалния профил на слюнката