Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Възможно ли е бактериите в белите дробове да помогнат при диагностиката и лечението на рак на белия дроб

Възможно ли е бактериите в белите дробове да помогнат при диагностиката и лечението на рак на белия дроб

от 24 март 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Възможно ли е бактериите в белите дробове да помогнат при диагностиката и лечението на рак на белия дроб - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Доскоро експертите смятаха, че здравите бели дробове са стерилни и лишени от каквито и да било микроорганизми. Резултатите от изследвания, проведени с най-новата технология на геномно секвениране, обаче доказват точно обратното.

Оказва се, че съвкупността от бактерии, гъбички и вируси, които живеят в дробовете на човека (микробиом на белите дробове), е свързана с някои респираторни заболявания, сред които хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ), астмата и муковисцидозата. Микробиомът в червата, устата и дробовете също може да се окаже причина за белодробни заболявания.

Изследователи от медицинското училище към университета „Jiao Tong“ в Шанхай провеждат изследване, с което искат да докажат връзката между микробиомите и рака на белия дроб и дали е възможно тя да бъде използвана при поставяне на диагноза и лечение на болестта.

Резултатите са публикувани в списание „Precision Oncology“.

Късно диагностициране на рака на белия дроб

Ракът на белия дроб е основна причина за смърт вследствие на онкологично заболяване в света. Това се дължи най-вече на факта, че в началото симптомите обикновено са труднозабележими. 75% от пациентите с рак на белия дроб са диагностицирани, когато той вече е в напреднал стадий. Вариантите за лечение са ограничени, а прогнозите не са никак обнадеждаващи. Само в САЩ близо 130 000 души вероятно ще загубят живота си заради болестта през 2022 г.

Авторите на анализа подчертават, че е много важно да се открие начин за ранно диагностициране и да се намерят нови по-ефективни методи за лечение.

Бактерии, свързвани с рака на белия дроб

Според тях бактериите Propionibacterium, Streptococcus, Haemophilus, и Veillonella в здравите бели дробове съжителстват с гъбички като as Aspergillus, Penicillium, и Candida. В същото време Pseudomonas, Streptococcus, Staphylococcus, Veillonella и Moraxella често се асоциират с рака на белия дроб.

Все пак екипът признава, че няма категорично становище по въпроса за здравословната микробиота в белите дробове.
Пилотно проучване от 2019 г. открива още една зависимост – между микробиотата и шансовете на онкологично болния пациент да оцелее.

Проф. Джиюнг Ан, молекулярен епидемиолог в областта на онкологичните заболявания към Нюйоркския университет, разкрива: „Проведохме друго, мащабно изследване, което показа, че белодробният микробиом е важен и прецизен биомаркер за възможния изход при пациенти с рак на белия дроб.“ Експертът добавя, че към момента научният доклад с резултатите се преглежда от независими специалисти, преди да бъде одобрен и публикуван.

„Смятам, че микробиомът е безценен показател за това как ще се развие и каква ще е преживяемостта на пациента, което от своя страна дава възможност за вземане на информирани решения. Разбира се, трябва да продължим с проучванията, за да сме сигурни в твърдението си“, пояснява още проф. Ан.

бели дробове

Взаимодействие между микроорганизмите в белите дробове, устата и червата

Според учените тяхното взаимодействие може да се дължи на мукуса (слузта), който лесно се пренася, и на респираторните и храносмилателните процеси. Друга възможна причина са имунните фактори и метаболитните продукти в кръвопотока. Тези комуникационни способи вероятно позволяват на „неприятелските“ чревни микроби също да влияят на здравето на белите дробове и да предизвикват ХОББ, астма, муковисцидоза и рак.

Друг анализ от 2018 г. сочи, че пациентите с рак на белия дроб имат повече бактерии, типични за устната кухина, в белите дробове, отколкото участниците от контролната група. Авторите смятат, че присъствието им е прякосвързано с повишената активност на процесите, които отключват рак.

За съжаление, какви точно са механизмите на взаимодействие остава мистерия.

Разгадаването на връзката между човешката микробиота, в частност тази на червата, и рака на белия дроб би помогнало на учените да открият алтернативни терапии. Възможностите за лечение чрез прием на пробиотици, специален режим на хранене и трансплантация на фекални микроорганизми от здрави индивиди все още не са добре проучени.

Учените от Шанхайския университет са изправени пред сериозно предизвикателство – вземането на проби директно от белите дробове. То е свързано с пречки от технически и етичен характер. Затова повечето анализи на белодробната микробиота разчитат на назален секрет, слюнка, храчка, както и на диагностичен тест, при който малка част от белия дроб се промива с течност (бронхоалвеоларен лаваж).

Много по-лесно е изследването на чревната микробиота, което става чрез вземане на фекални проби.

Как бактериите могат да причинят рак на белия дроб?

Според авторите има няколко възможни механизма, по които бактериите да доведат до рак на белия дроб.

Увреждане на мукуса в обвивката на белия дроб

След увреждане слузестата обвивка на белите дробове се възстановява бавно, което може да наруши баланса на микроорганизмите и да причини възпаление, а то след време да причини рак.

Други по-стари изследвания върху лабораторни мишки също изтъкват доказателства, че възпалението, причинено от бактерии, може да предизвика рак.

Увреждане на ДНК

Токсините или метаболититe, отделяни от бактериите, могат директно да увредят ДНК.

За щастие, учените са убедени, че познатите форми на лечение на рак на белия дроб като лъчетерапия, химиотерапия и имунотерапия имат огромен потенциал, който тепърва предстои да бъде развит.

Пробиотиците и фекалните микроорганизми например биха могли да регулират така чревната микробиота, че да се повиши ефективността на химиотерапията и да се минимизират страничните й ефекти.

Има данни, че чревният микрибиом обуславя успеваемостта и на имунотерапията. Изследване, проведено през 2019 г., разкрива, че участниците, които имат богата чревна микрофлора реагират по-добре на имунотерапия, назначена за лечение на рак на белия дроб в напреднал стадий. И обратно, приемът на антибиотици намалява нейната ефективност.

Екипът от Шанхай предстои да извърши клинични изпитания и проучвания, преди да излезе с ясна позиция относно връзката между чревната микробиота и начина, по който човешкият организъм реагира на назначената терапия при рак на белия дроб. 

Източник:

Can bacteria in the lungs help treat and diagnose lung cancer?: https://www.medicalnewstoday.com/articles/can-bacteria-in-the-lungs-help-treat-and-diagnose-lung-cancer

Още по темата:
  • Кръвен тест помага в избора на лечение за пациенти с рак на белия дроб Кръвен тест помага в избора на лечение за пациенти с рак на белия дроб
  • Лекарството osimertinib намалява наполовина риска от смърт от рак на белия дроб Лекарството osimertinib намалява наполовина риска от смърт от рак на белия дроб
  • Комбинирана терапия е по-ефективна от стандартното лечение на рак на белия дроб Комбинирана терапия е по-ефективна от стандартното лечение на рак на белия дроб
  • Протонна терапия за лечение на рак на белия дроб намалява риска от сърдечни нарушения Протонна терапия за лечение на рак на белия дроб намалява риска от сърдечни нарушения
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

ЯБЪЛКОВИ ПОЛИФЕНОЛИ капсули * 30 VIRIDIAN
53.20лв.

ЯБЪЛКОВИ ПОЛИФЕНОЛИ капсули * 30 VIRIDIAN

РЕНЮБИОМ БУТИРИКУМ капсули * 30
73.60лв.

РЕНЮБИОМ БУТИРИКУМ капсули * 30

Нов
РЕНЮБИОМ АСПЕРГИЛУС капсули * 30
60.20лв.

РЕНЮБИОМ АСПЕРГИЛУС капсули * 30

Нов
РЕНЮБИОМ АКЕРМАНСИЯ капсули * 30
87.00лв.

РЕНЮБИОМ АКЕРМАНСИЯ капсули * 30

Нов
РЕНЮБИОМ ЦЕЛУЛОМОНАС капсули * 30
61.50лв.

РЕНЮБИОМ ЦЕЛУЛОМОНАС капсули * 30

Нов
ИНОФАРМ ХОЛИСТИК БЮТИ МИКРОБИОМ БАЛАНС ФОРМУЛА капсули * 60
74.99лв.

ИНОФАРМ ХОЛИСТИК БЮТИ МИКРОБИОМ БАЛАНС ФОРМУЛА капсули * 60

Нов

Коментари към Възможно ли е бактериите в белите дробове да помогнат при диагностиката и лечението на рак на белия дроб

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Възможно ли е бактериите в белите дробове да помогнат при диагностиката и лечението на рак на белия дроб
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 09:57
    Коментирайте "Възможно ли е бактериите в белите дробове да помогнат при диагностиката и лечението на рак на белия дроб"

НОВИНАТА е свързана към

  • Възможно е ключът към облекчаване на тревожността да е скрит в чревните бактерии
  • Фекална трансплантация: създаване на първите по рода си супозитории и таблетки, разработени с чревни бактерии
  • Д-р Ален Петров: Най-разпространеното злокачествено заболяване в България е ракът на белия дроб
  • Чревните бактерии могат да бъдат показател за риска от рак на дебелото черво
  • Какво разкрива вагиналният микробиом за интимното ни здраве
  • Откриха връзка между чревните бактерии и здравето на мозъка
  • Кръвен тест помага в избора на лечение за пациенти с рак на белия дроб
  • Кожен микробиом – защо микробите по кожата са важни за нас
  • Лекарството osimertinib намалява наполовина риска от смърт от рак на белия дроб
  • Инхибиране на HDAC ензими може да помогне в лечение на тумори и възпалителни заболявания в белите дробове
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Препоръчително ли е да даваме Черен дроб от треска на бебе

преди 599 дни, 39 мин.

Карсил - пречиства ли черния дроб след употреба на наркотици и опиати?

преди 1721 дни, 58 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 22 часа и 1 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 13 часа и 1 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 13 часа и 13 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 13 часа и 20 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ИНОФАРМ УРИНАЛ СЪПОРТ капсули * 60

ДЖЕНТИК НООТРОПИКС ПАМЕТ И КОНЦЕНТРАЦИЯ капсули * 60

ДР. ФРЕЙ ДОБРО УТРО БЕЗ МАХМУРЛУК ефервесцентни таблетки * 20

ДЖОРДЖ ORAL PERFECTION ПАСТА ЗА ЗЪБИ 50 мл

ДЖЕНТИК ФИТНЕС ЕФЕКТИВНА ДИЕТА капсули * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival