Каква е връзката между синдрома на поликистозните яйчници и чревния микробиом

През последните години редица проучвания установяват, че чревният микробиом при жените със синдром на поликистозните яйчници (СПКЯ) е различен в сравнение с тези без хормоналното състояние. Всъщност учените разкриват, че жените, диагностицирани със СПКЯ, имат по-малко разнообразие от бактерии, което предполага връзка между двете състояния. Какво обаче се знае за връзката помежду им?
Чревно здраве и синдром на поликистозните яйчници
Много неща могат да повлияят на разнообразието от микроби, живеещи в червата – храна, полови хормони, качество на съня, местоживеене и телесно тегло. Но докато чревният микробиом преди е разглеждан предимно като средство за подпомагане на храносмилането, сега той е признат за „сложен играч“ в цялостното здраве на хората.
Пропускливост на червата
Скорошна теория относно ролята, която чревният микробиом играе при синдрома на поликистозните яйчници, е, че нездравословната диета може да наруши баланса на бактериите в стомашно-чревния тракт – състояние, известно като чревна дисбиоза. Теорията предполага, че този дисбаланс може да направи лигавицата на червата пропусклива, позволявайки на вредните вещества да преминат в кръвния поток. Пропускливостта на червата от своя страна може да задейства имунната система и да доведе до високи нива на инсулин, повече мъжки хормони, произвеждани в яйчниците, и проблеми с производството на яйцеклетки.
>>> Синдром на пропускливите черва
Химикали
Скорошно изследване установява, че съществува връзка между синдрома на поликистозните яйчници и някои от химикалите, произвеждани по време на процеса на усвояване на фибри от храната. Тези химикали влияят върху метаболитните и хормоналните аспекти на СПКЯ, а когато производството им се увеличи чрез прием на фибри се наблюдава подобрение на симптомите.
Жлъчни киселини
Проучване от 2021 г. открива, че специфични видове жлъчни киселини, които играят роля в храносмилането на мазнините, присъстват в по-големи количества при жени със синдром на поликистозните яйчници. По-конкретно, се наблюдава увеличение на нивата на два вида жлъчни киселини, една от които, дезоксихолевата киселина, е свързана с начина, по който тялото съхранява мазнините и регулира нивата на инсулин преди и след хранене.
Това означава, че промените в нивата на конкретни жлъчни киселини при жени със СПКЯ влияе отрицателно на чревните бактерии. Също така може да се окаже, че тези промени отслабват стените на червата, допринасяйки за появата на пропускливост, което впоследствие влошава симптомите, свързани със синдрома на поликистозните яйчници. Освен това е важно да се отбележи, че връзката между жлъчните киселини, инсулина и хормони като тестостерон е сложна и може да варира при различните хора.
Грижа за червата
Доказано е, че пробиотиците, които въвеждат полезни микроорганизми в червата, са полезни за възстановяване на микробното равновесие. Публикация от 2019 г. показва, че приемът на специфичен пробиотик, наречен bifidobacterium lactis V9, от жени със СПКЯ води до подобряване на чревното им здраве.
Проучване, което в момента е в ход, разглежда дали пробиотиците могат да понижат количеството на хормон, наречен свободен тестостерон, чиито нива често са високи при жените със синдром на поликистозните яйчници. Освен това изследователите проследяват и други неща, свързани с хормоналното състояние, като метаболизма и чревните бактерии.
Сред нещата, полезни за здравето на червата, се нареждат също здравословното хранене, качественият сън, ограниченият прием на алкохол и физическите упражнения.
Polycystic ovary syndrome and gut health: What you need to know: https://medicalxpress.com/news/2023-09-polycystic-ovary-syndrome-gut-health
-
Синдромът на поликистозните яйчници при майката крие риск за здравето на детето
-
Миризливите сирена и микроорганизмите, които живеят в тях
-
Ново проучване сочи, че специфични чревни бактерии могат да намалят тежестта на болестта на Паркинсон
-
Тежестта на астмата при децата е свързана с микробиома на горните дихателни пътища
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЯБЪЛКОВИ ПОЛИФЕНОЛИ капсули * 30 VIRIDIAN
РЕНЮБИОМ БУТИРИКУМ капсули * 30
НовРЕНЮБИОМ АСПЕРГИЛУС капсули * 30
НовРЕНЮБИОМ АКЕРМАНСИЯ капсули * 30
НовРЕНЮБИОМ ЦЕЛУЛОМОНАС капсули * 30
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Синдром на поликистозните яйчници
- Промени в микрофлората водят до развитието на невродегенеративни заболявания
- Възможно е ключът към облекчаване на тревожността да е скрит в чревните бактерии
- Хилъри Суонк съди застрахователната компания, отказала да покрие разходите й за лечение на поликистозни яйчници и ендометриоза
- Фекална трансплантация: създаване на първите по рода си супозитории и таблетки, разработени с чревни бактерии
- Синдромът на поликистозните яйчници е свързан с риск от самоубийство
- Противоречивата практика вагинално засяване не се препоръчва засега от специалистите
- Дисбалансът на чревната микрофлора е тясно свързан с болестта на Паркинсон
- Промени в чревния микробиом водят до непоносимост към сорбитол
- Какво разкрива вагиналният микробиом за интимното ни здраве
Коментари към Каква е връзката между синдрома на поликистозните яйчници и чревния микробиом