Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Откриха връзка между чревните бактерии и здравето на мозъка

Откриха връзка между чревните бактерии и здравето на мозъка

от 17 яну 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Откриха връзка между чревните бактерии и здравето на мозъка - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Все повече изследвания сочат, че милиардите микроорганизми, които живеят в червата ни, имат много повече от известните вече функции. Част от тях произвеждат витамини, други подпомагат храносмилането, трети спират растежа на някои вредни бактерии и регулират работата на имунната система. Според ново проучване на екип от медицинското училище в Сейнт Луис нашият микробиом играе ключова роля и за здравето на мозъка.

Проведеното върху мишки изследване разкрива, че до известна степен чрез произвежданите от тях късоверижни мастни киселини чревните бактерии оказват влияние върху поведението на имунните клетки в цялото тяло, включително тези, които се намират в мозъка и могат да увредят мозъчната тъкан, а оттам и да причинят невродегенеративни заболявания като болест на Алцхаймер.

Откритието е публикувано на 13 януари 2023 г. в списание „Science“ и описва нов механизъм, по който могат да се лекуват различни невродегенеративни нарушения – чрез чревния микробиом.

>>> Дисбалансът на чревната микрофлора е тясно свързан с болестта на Паркинсон

Едноседмично антибиотично лечение оказва влияние върху невродегенеративните промени в мозъка на мишки

Старши авторът Дейвид Холцман, професор по неврология, разкрива: „Давахме на мишките антибиотик в продължение само на една седмица и забелязахме постоянна промяна в техния чревен микробиом, в имунната им реакция и в неврологичното им развитие с напредването на възрастта, които се дължат на специфичния тау протеин. Установихме, че чрез лека намеса в чревната микрофлора можем да влияем и на процесите в мозъка.“

Растат доказателствата в подкрепа на теорията, че чревният микробиом при пациенти с болест на Алцхаймер е различен от този при здрави хора. Все още не е ясно обаче дали различията са резултат или причина за заболяването, или и двете едновременно, както и какъв би бил ефектът от промените в него върху развитието на болестта.

Чревни бактерии в зелено

Генетични модификации

За да разберат дали микроорганизмите в червата са причина за измененията в мозъка, учените от Сейнт Луис променят микробиома на животни, предразположени към мозъчни увреждания и когнитивен упадък, които са признаци на болестта на Алцхаймер. В резултат на генната модификация мишките експресират мутирала форма на тау протеина, чието натрупване води до нарушаване функциите на невроните и до атрофия на мозъка им до достигане на 9-месечна възраст. Животните са носители и на вариант на човешкия APOE ген, основен генетичен рисков фактор за развитие на болест на Алцхаймер. Хората с едно копие на APOE4 варианта са 3 до 4 пъти по-застрашени от болестта в сравнение с онези, които притежават по-често срещания APOE3 вариант.

В проучването на Холцман и екипа му се включва експертът по чревен микробиом и съавтор Джефри Гордън, директор на семейния център по геномни науки и системна биология „Edison“, Донг Сео, експерт по неврология, и Санграм Сисодия, професор по невробиология.

Експерименти в стерилна и нестерилна среда

В случаите, когато генетично модифицираните мишки са отглеждани в стерилни условия още от раждането, те не притежават чревен микробиом и на 40-седмична възраст увреждането на мозъка им е значително по-леко, отколкото това при мишки с нормална чревна микрофлора, отгледани в нестерилна среда.

На двуседмична възраст животните са подложени на антибиотичен курс, който променя завинаги състава на бактериите в микробиома им. Оказва се, че лечението има положителен ефект и върху измененията в мозъка, като при мъжките мишки той настъпва около 40-седмична възраст и е по-забележим при носителите на варианта APOE3. Учените смятат, че опасният вариант APOE4 успява по някакъв начин да отслаби защитата на организма след приема на антибиотици. При женските мишки медикаментозното лечение не е така ефективно и дегенеративните изменения са големи.

ДНК спирала на син фон

Мъжките мишки се повлияват по-добре от промените в чревния микробиом

Холцман отбелязва: „От различни проучвания върху мозъчните тумори и развитието на мозъка знаем, че имунните клетки в мъжкия и женския мозък реагират различно на външна стимулация. Затова не е изненада, че при нанасяне на промени в чревния микробиом, ефектът върху мъжките и женските мишки е различен.“

Късоверижни мастни киселини и невродегенеративни изменения

Последвалите научни експерименти откриват връзка между три специфични късоверижни мастни киселини – вещества, които се произвеждат от определени видове чревни микроорганизми, и невродегенеративните нарушения. В организма на животните с променен от антибиотичното лечение микробиом и трите се откриват в минимални количества, а при тези, които нямат такъв, те дори липсват.

Късоверижните мастни киселини отключват невродегенеративни процеси, като активират имунните клетки в кръвта, а те от своя страна активират имунните клетки в мозъка и ги карат да му нанасят поражения. Когато мишки на средна възраст и без микробиом са захранвани с късоверижни мастни киселини, техните мозъчни имунни клетки стават по-реактивни, което означава, че и увреждането на мозъка е по-сериозно.

Според Линда Макгавърн, програмен директор на Националния институт по неврологични заболявания и инсулти, изследването на Холцман разкрива ролята на чревния микробиом за невродегенеративните нарушения*, причинени от тау протеина. Откритието може да предложи нов подход в превенцията и лечението на невродегенеративни болести чрез промяна в чревния микробиом с помощта на антибиотици, пробиотици или специализиран хранителен режим.

Холцман споделя: „За нас е важно да разберем дали невродегенеративните промени биха се забавили, ако чревният микробиом на мишки, застрашени от невродегенеративни заболявания, бъде променен непосредствено преди появата на първите признаци. Ако това се случи, можем да приложим същия метод и върху хора на средна възраст, които все още нямат оплаквания, но попадат в рисковата група.“

* Dong-oh Seo et al, ApoE isoform and microbiota-dependent progression of neurodegeneration in a mouse model of tauopathy. Science. 2023.

Източник:
  • Gut bacteria affect brain health, mouse study shows: https://medicalxpress.com/news/2023-01-gut-bacteria-affect-brain-health
  • ApoE isoform– and microbiota-dependent progression of neurodegeneration in a mouse model of tauopathy: https://www.science.org/doi/10.1126/science.add1236
Още по темата:
  • Миризливите сирена и микроорганизмите, които живеят в тях Миризливите сирена и микроорганизмите, които живеят в тях
  • Ново проучване сочи, че специфични чревни бактерии могат да намалят тежестта на болестта на Паркинсон Ново проучване сочи, че специфични чревни бактерии могат да намалят тежестта на болестта на Паркинсон
  • Възможно е мозъкът също да има микробиом Възможно е мозъкът също да има микробиом
  • Противоречивата практика вагинално засяване не се препоръчва засега от специалистите Противоречивата практика вагинално засяване не се препоръчва засега от специалистите
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЯБЪЛКОВИ ПОЛИФЕНОЛИ капсули * 30 VIRIDIAN
53.20лв.

ЯБЪЛКОВИ ПОЛИФЕНОЛИ капсули * 30 VIRIDIAN

РЕНЮБИОМ БУТИРИКУМ капсули * 30
73.60лв.

РЕНЮБИОМ БУТИРИКУМ капсули * 30

Нов
РЕНЮБИОМ АСПЕРГИЛУС капсули * 30
60.20лв.

РЕНЮБИОМ АСПЕРГИЛУС капсули * 30

Нов
РЕНЮБИОМ АКЕРМАНСИЯ капсули * 30
87.00лв.

РЕНЮБИОМ АКЕРМАНСИЯ капсули * 30

Нов
РЕНЮБИОМ ЦЕЛУЛОМОНАС капсули * 30
61.50лв.

РЕНЮБИОМ ЦЕЛУЛОМОНАС капсули * 30

Нов
ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
94.70лв.

ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN

Коментари към Откриха връзка между чревните бактерии и здравето на мозъка

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Откриха връзка между чревните бактерии и здравето на мозъка
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 11:27
    Коментирайте "Откриха връзка между чревните бактерии и здравето на мозъка"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
  • Възможно е ключът към облекчаване на тревожността да е скрит в чревните бактерии
  • Бял трън, Мариански трън, Петнист бял трън
  • Халюцинации при деменция — как да реагираме
  • Хуперзия серата
  • Миелин базичен протеин тест
  • Доц. Маргарита Райчева: Болестта на Алцхаймер се подмладява
  • Фелинотерапия или как котките ни лекуват
  • Кои са най-обещаващите лекарства за болестта на Алцхаймер
  • Хербицидът глифозат крие риск от трайно мозъчно увреждане
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 26 дни, 14 часа и 3 мин.

Келтска сол, месолонги, трапана - каква е разликата между различните видове сол

преди 224 дни, 13 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 14 часа и 32 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 14 часа и 43 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 14 часа и 50 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 14 часа и 57 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДЖЕНТИК ДЪЛГОЛЕТИЕ ЗДРАВО СЪРЦЕ капсули * 60

ИНОФАРМ ХОЛИСТИК БЮТИ ВЪЗСТАНОВЯВАЩ КОМПЕЛКС ЗА КОСА капсули * 60

А-ДЕРМА ЕПИТЕЛИАЛ HA+ УЛТРА РИПЕЪР КРЕМ SPF50+ 100мл

ИНОФАРМ ХОЛИСТИК БЮТИ РЕКОНТРУИРАЩА ФОРМУЛА КОСА капсули * 60

БАРИТА КАРБОНИКА 200 CH

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival