Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Чревният дисбаланс при бебетата е свързан с повишен риск от аутизъм

Чревният дисбаланс при бебетата е свързан с повишен риск от аутизъм

от 09 окт 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Чревният дисбаланс при бебетата е свързан с повишен риск от аутизъм - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Учени установяват, че чревният дисбаланс при бебетата е свързан с повишен риск от неврологични нарушения.
  • Измененията в нивата на чревните бактерии настъпват в най-ранна детска възраст и предшестват с 13-14 години диагностицирането на деца с аутизъм или СДВХ.
  • Много често пациентите с аутизъм страдат от стомашно-чревни проблеми.

Учени откриват, че микробите и метаболитите, които те произвеждат в червата на бебетата, могат да предскажат риска от развитие на аутизъм, синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ) и говорни нарушения много преди появата на първите симптоми. Чревният дисбаланс може да бъде установен още след раждането или през първата година от живота. Според екипа този маркер е налице средно десет години преди детето да бъде диагностицирано с някое от гореизброените.

» Необичаен начин на разглеждане на предметите предупреждава за аутизъм при бебетата

Ролята на ранния скрининг при диагностициране на аутизъм

Ранният скрининг за възможни разстройства на неврологичното развитие, каквото е аутизмът, е изключително важен, за да се осигури навременна и адекватна подкрепа на детето. Американската педиатрична асоциация препоръчва всички малчугани да бъдат изследвани за забавяне в развитието, а родените преждевременно или с тегло под нормата да преминат някои допълнителни тестове.

Американската служба за превенция на заболяванията от своя страна призовава за провеждането на задълбочени проучвания върху ефективността на утвърдените скрининг инструменти за аутизъм. Към момента разстройството се диагностицира въз основа на проявените симптоми и поведението на пациента, когато някои ключови за развитието фази вече са преминали.

Учени и клинични специалисти са насочили вниманието си към разработването на опростени и надеждни инструменти, които биха помогнали за ранното откриване на признаци и рискови фактори, преди детето да я проявило каквито и да било симптоми.

Eкип от Университета на Флорида и Университета в Линкьопинг изследва ролята на микробиома за развитието на различни заболявания – психични и автоимунни нарушения, затлъстяване и други. Един от последните им научни трудове разкрива, че анализът на бактерии във фекалии и кръв от пъпната връв може да покаже какъв е рискът от неврологични нарушения като аутизъм и синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ).

» Високопрецизен инструмент открива признаци на аутизъм при 12-месечни бебета

малко момченце, което подрежда цветни колички

Микробите като биомаркер за аутизъм и СДВХ

Биомаркерите са биологични показатели, които сигнализират за заболяване, което все още не се е проявило. Такива са например гените, протеините и метаболитите в кръвта и изпражненията. Една от основните причини да не са открити биомаркери за ранно диагностициране на аутизъм е, че механизмите за развитие на разстройството са различни.

Връзката между чревното и мозъчното здраве е предмет на сериозен научен интерес през последните години. От чревните микроорганизми зависят имунитетът, балансът на невротрансмитери, храносмилането и много други.

Учените твърдят, че микробиомът на човека е строго индивидуален, а разликите в колониите от чревни бактерии могат да бъдат установени в най-ранна възраст.

През детството чревната микрофлора претърпява големи промени. Той се влияе също така от начина на живот и от събитията, които ни се случват.

Между 30% и 70% от пациентите с аутизъм страдат от стомашно-чревни проблеми

Стомашно-чревни оплаквания като диария, болка и запек са често срещани при деца с аутизъм и СДВХ. Между 30% и 70% от пациентите с аутизъм са диагностицирани и с функционални стомашно-чревни разстройства. Малко пилотно проучване сочи, че стомашно-чревното им здраве се подобрява след трансфер на здрави микроби отвън. При някои положителният ефект от манипулацията трае до две години.

Повечето изследвания върху връзката между микробиома и неврологичните нарушения обаче се провеждат върху хора, които вече са диагностицирани със СДВХ или аутизъм. От тях не става ясно дали микробиомът води до развитие на аутизъм или, обратно, нарушението причинява чревен дисбаланс.

епруветки с различен цвят капачки

Каква е връзката между чревния микробиом и нарушенията на неврологичното развитие

Проф. Ерик Триплет от Университета на Флорида и колегите му решават да проверят дали бактериите в червата на малките деца биха дали информация за тяхното бъдещо неврологично развитие, много преди да са проявили симптоми и да са диагностицирани. За целта те вземат проби от фекалии и кръв от пъпна връв от 17 хиляди деца на 1 година, които участват в друго по-мащабно шведско изследване върху здравето на бебета, родени между 1997 г. и 1999 г. Учените проследяват състоянието им още от раждането и установяват, че близо 1200 от тях са диагностицирани с неврологично нарушение до 23-ата си година.

Те се натъкват на значителни разлики в бактериалния състав и метаболитните нива още преди появата на симптоми като стомашно-чревни разстройства, раздразнителност и непълноценен сън.Оказва се, че тези отклонения в микробиома по-късно водят до различни проблеми – аутизъм, СДВХ или говорни нарушения.

В следващата фаза от проучването си екипът търси връзка между чревните бактерии, невротрансмитерите и витамини като рибофлавин и витамин В в детските изпражнения. Макар че и предишни изследвания са доказвали изменения в състава на микробиома при пациенти с неврологични разстройства, учените се изненадват от факта, че те настъпват толкова рано.

» Диагноза аутизъм: Кога и как да съобщите на детето

Съставът на микробите при изследваните бебета варира в много широки граници

Специалистите анализират проби от изпражнения на деца на 1 година и от кръв от пъпна връв, взета непосредствено след раждането. Резултатите показват, че съставът на микробите и метаболитите, които влияят на имунната система и мозъчното здраве, варира в широки граници.

отпечатъци от длани върну синя стена

Честата употреба на антибиотици и ушните инфекции – рискови фактори за развитие на аутизъм и СДВХ

Чревният дисбаланс в микробния състав, наричан от микробиолозите дисбиоза, кара специалистите да смятат, че непълното възстановяване след честа употреба на антибиотици може да се отрази негативно на здравето на малчуганите в този ключов етап от развитието им. Учените забелязват също така, че честите ушни инфекции увеличават двойно риска от аутизъм.

Резултати от проучването

Малчуганите, които са били лекувани често с антибиотици и страдат от чревен дисбаланс, са значително по-застрашени от аутизъм от останалите. Най-висок е рискът при децата, приемали многократно антибиотици, при които липсва бактерията Coprococcus comes, свързвана с доброто психично здраве и качество на живот, и преобладава бактерията Citrobacter, известна с антимикробната си устойчивост. Те са 2 до 4 пъти по-застрашени от разстройство на неврологичното развитие.

Все пак учените от Флорида уточняват, че антибиотиците са необходими при лечение на определени бактериални инфекции и не препоръчват тяхното избягване на всяка цена.

Друго наблюдение, до което екипът стига, е, че при децата, диагностицирани с неврологично нарушение на по-късен етап, е ниско нивото на бактерията Akkermansia muciniphila, която подсилва стената на червата и допринася за баланса на невротрансмитерите.

Дори след корекция на получените резултати с фактори като вид раждане и кърмене, връзката между нарушената микрофлора и бъдещата диагноза остава. Чревният дисбаланс настъпва средно 13-14 години преди поставянето на диагноза аутизъм, СДВХ или друго неврологично нарушение.

Проф. Триплет допълва, че в пъпната връв на новородените, които по-късно развиват аутизъм, липсват липиди и жлъчни киселини. И двете доставят важни хранителни вещества на полезните бактерии, поддържат имунитета и способстват комуникацията между мозъчните клетки.

момче с антифони на ушите

Скрининг на микробиома при всяка детска консултация

Според учените би било полезно скринингът на микробиома да се превърне в рутинно изследване при всяка детска консултация. По този начин ще могат да се откриват навреме нарушения в чревната микрофлора, особено в ключови периоди от ранното детско развитие.

Едва ли такъв тип изследване ще се превърне скоро в задължителен елемент от педиатричната грижа, защото екипът все още се нуждае от утвърдени методи за анализ на данните в клинична среда. Освен това няма информация за промените в бактериалните нива при деца от различни краища на света. И все пак, настоящото проучване е поредното, което потвърждава връзката между състава на чревния микробиом в най-ранна възраст и неврологичното развитие.

Източник:

Gut microbe imbalances could predict a child’s risk for autism, ADHD and speech disorders years before symptoms appear: https://theconversation.com/gut-microbe-imbalances-could-predict-a-childs-risk-for-autism-adhd-and-speech-disorders-years-before-symptoms-appear-233962

Още по темата:
  • Възможно ли е бактериите в белите дробове да помогнат при диагностиката и лечението на рак на белия дроб Възможно ли е бактериите в белите дробове да помогнат при диагностиката и лечението на рак на белия дроб
  • Човешкият чревен микробиом еволюира все по-бързо Човешкият чревен микробиом еволюира все по-бързо
  • Промени в микрофлората водят до развитието на невродегенеративни заболявания Промени в микрофлората водят до развитието на невродегенеративни заболявания
  • Нов научен проект ще разкрие тайните, свързани с микробиомите Нов научен проект ще разкрие тайните, свързани с микробиомите
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

ЯБЪЛКОВИ ПОЛИФЕНОЛИ капсули * 30 VIRIDIAN
53.20лв.

ЯБЪЛКОВИ ПОЛИФЕНОЛИ капсули * 30 VIRIDIAN

РЕНЮБИОМ БУТИРИКУМ капсули * 30
73.60лв.

РЕНЮБИОМ БУТИРИКУМ капсули * 30

Нов
РЕНЮБИОМ АСПЕРГИЛУС капсули * 30
60.20лв.

РЕНЮБИОМ АСПЕРГИЛУС капсули * 30

Нов
РЕНЮБИОМ АКЕРМАНСИЯ капсули * 30
87.00лв.

РЕНЮБИОМ АКЕРМАНСИЯ капсули * 30

Нов
РЕНЮБИОМ ЦЕЛУЛОМОНАС капсули * 30
61.50лв.

РЕНЮБИОМ ЦЕЛУЛОМОНАС капсули * 30

Нов
ИНОФАРМ ХОЛИСТИК БЮТИ МИКРОБИОМ БАЛАНС ФОРМУЛА капсули * 60
74.99лв.

ИНОФАРМ ХОЛИСТИК БЮТИ МИКРОБИОМ БАЛАНС ФОРМУЛА капсули * 60

Нов

Коментари към Чревният дисбаланс при бебетата е свързан с повишен риск от аутизъм

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Чревният дисбаланс при бебетата е свързан с повишен риск от аутизъм
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 01:57
    Коментирайте "Чревният дисбаланс при бебетата е свързан с повишен риск от аутизъм"

НОВИНАТА е свързана към

  • Възможно е ключът към облекчаване на тревожността да е скрит в чревните бактерии
  • Какво е да имаш синдром на Аспергер
  • Арт терапия или как изкуството лекува
  • Няма връзка между здравословното състояние на майката и риска от аутизъм при детето
  • Какво представлява невербалният аутизъм
  • 10 признака на аутизъм
  • За аутизма – причини, заблуди и решения
  • Децата с аутизъм се отличават с емоционална устойчивост
  • 10 цитата, които описват живота на хора с аутизъм и синдром на Аспергер
  • Колкото по-ниска е интелигентността на дете с аутизъм, толкова по-висока е мозъчната му възбудимост
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Имам ли риск от тромби, ако непрекъснато лежа. Инвалид съм!

преди 1870 дни, 6 часа и 37 мин.

Съжителство преди брак - риск или укрепване на връзката?

преди 2279 дни, 15 часа и 31 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 14 часа и 1 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 5 часа и 2 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 5 часа и 13 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 5 часа и 20 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival