Чревният дисбаланс при бебетата е свързан с повишен риск от аутизъм
Акценти
|
Учени откриват, че микробите и метаболитите, които те произвеждат в червата на бебетата, могат да предскажат риска от развитие на аутизъм, синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ) и говорни нарушения много преди появата на първите симптоми. Чревният дисбаланс може да бъде установен още след раждането или през първата година от живота. Според екипа този маркер е налице средно десет години преди детето да бъде диагностицирано с някое от гореизброените.
» Необичаен начин на разглеждане на предметите предупреждава за аутизъм при бебетата
Ролята на ранния скрининг при диагностициране на аутизъм
Ранният скрининг за възможни разстройства на неврологичното развитие, каквото е аутизмът, е изключително важен, за да се осигури навременна и адекватна подкрепа на детето. Американската педиатрична асоциация препоръчва всички малчугани да бъдат изследвани за забавяне в развитието, а родените преждевременно или с тегло под нормата да преминат някои допълнителни тестове.
Американската служба за превенция на заболяванията от своя страна призовава за провеждането на задълбочени проучвания върху ефективността на утвърдените скрининг инструменти за аутизъм. Към момента разстройството се диагностицира въз основа на проявените симптоми и поведението на пациента, когато някои ключови за развитието фази вече са преминали.
Учени и клинични специалисти са насочили вниманието си към разработването на опростени и надеждни инструменти, които биха помогнали за ранното откриване на признаци и рискови фактори, преди детето да я проявило каквито и да било симптоми.
Eкип от Университета на Флорида и Университета в Линкьопинг изследва ролята на микробиома за развитието на различни заболявания – психични и автоимунни нарушения, затлъстяване и други. Един от последните им научни трудове разкрива, че анализът на бактерии във фекалии и кръв от пъпната връв може да покаже какъв е рискът от неврологични нарушения като аутизъм и синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ).
» Високопрецизен инструмент открива признаци на аутизъм при 12-месечни бебета
Микробите като биомаркер за аутизъм и СДВХ
Биомаркерите са биологични показатели, които сигнализират за заболяване, което все още не се е проявило. Такива са например гените, протеините и метаболитите в кръвта и изпражненията. Една от основните причини да не са открити биомаркери за ранно диагностициране на аутизъм е, че механизмите за развитие на разстройството са различни.
Връзката между чревното и мозъчното здраве е предмет на сериозен научен интерес през последните години. От чревните микроорганизми зависят имунитетът, балансът на невротрансмитери, храносмилането и много други.
Учените твърдят, че микробиомът на човека е строго индивидуален, а разликите в колониите от чревни бактерии могат да бъдат установени в най-ранна възраст.
През детството чревната микрофлора претърпява големи промени. Той се влияе също така от начина на живот и от събитията, които ни се случват.
Между 30% и 70% от пациентите с аутизъм страдат от стомашно-чревни проблеми
Стомашно-чревни оплаквания като диария, болка и запек са често срещани при деца с аутизъм и СДВХ. Между 30% и 70% от пациентите с аутизъм са диагностицирани и с функционални стомашно-чревни разстройства. Малко пилотно проучване сочи, че стомашно-чревното им здраве се подобрява след трансфер на здрави микроби отвън. При някои положителният ефект от манипулацията трае до две години.
Повечето изследвания върху връзката между микробиома и неврологичните нарушения обаче се провеждат върху хора, които вече са диагностицирани със СДВХ или аутизъм. От тях не става ясно дали микробиомът води до развитие на аутизъм или, обратно, нарушението причинява чревен дисбаланс.
Каква е връзката между чревния микробиом и нарушенията на неврологичното развитие
Проф. Ерик Триплет от Университета на Флорида и колегите му решават да проверят дали бактериите в червата на малките деца биха дали информация за тяхното бъдещо неврологично развитие, много преди да са проявили симптоми и да са диагностицирани. За целта те вземат проби от фекалии и кръв от пъпна връв от 17 хиляди деца на 1 година, които участват в друго по-мащабно шведско изследване върху здравето на бебета, родени между 1997 г. и 1999 г. Учените проследяват състоянието им още от раждането и установяват, че близо 1200 от тях са диагностицирани с неврологично нарушение до 23-ата си година.
Те се натъкват на значителни разлики в бактериалния състав и метаболитните нива още преди появата на симптоми като стомашно-чревни разстройства, раздразнителност и непълноценен сън.Оказва се, че тези отклонения в микробиома по-късно водят до различни проблеми – аутизъм, СДВХ или говорни нарушения.
В следващата фаза от проучването си екипът търси връзка между чревните бактерии, невротрансмитерите и витамини като рибофлавин и витамин В в детските изпражнения. Макар че и предишни изследвания са доказвали изменения в състава на микробиома при пациенти с неврологични разстройства, учените се изненадват от факта, че те настъпват толкова рано.
» Диагноза аутизъм: Кога и как да съобщите на детето
Съставът на микробите при изследваните бебета варира в много широки граници
Специалистите анализират проби от изпражнения на деца на 1 година и от кръв от пъпна връв, взета непосредствено след раждането. Резултатите показват, че съставът на микробите и метаболитите, които влияят на имунната система и мозъчното здраве, варира в широки граници.
Честата употреба на антибиотици и ушните инфекции – рискови фактори за развитие на аутизъм и СДВХ
Чревният дисбаланс в микробния състав, наричан от микробиолозите дисбиоза, кара специалистите да смятат, че непълното възстановяване след честа употреба на антибиотици може да се отрази негативно на здравето на малчуганите в този ключов етап от развитието им. Учените забелязват също така, че честите ушни инфекции увеличават двойно риска от аутизъм.
Резултати от проучването
Малчуганите, които са били лекувани често с антибиотици и страдат от чревен дисбаланс, са значително по-застрашени от аутизъм от останалите. Най-висок е рискът при децата, приемали многократно антибиотици, при които липсва бактерията Coprococcus comes, свързвана с доброто психично здраве и качество на живот, и преобладава бактерията Citrobacter, известна с антимикробната си устойчивост. Те са 2 до 4 пъти по-застрашени от разстройство на неврологичното развитие.
Все пак учените от Флорида уточняват, че антибиотиците са необходими при лечение на определени бактериални инфекции и не препоръчват тяхното избягване на всяка цена.
Друго наблюдение, до което екипът стига, е, че при децата, диагностицирани с неврологично нарушение на по-късен етап, е ниско нивото на бактерията Akkermansia muciniphila, която подсилва стената на червата и допринася за баланса на невротрансмитерите.
Дори след корекция на получените резултати с фактори като вид раждане и кърмене, връзката между нарушената микрофлора и бъдещата диагноза остава. Чревният дисбаланс настъпва средно 13-14 години преди поставянето на диагноза аутизъм, СДВХ или друго неврологично нарушение.
Проф. Триплет допълва, че в пъпната връв на новородените, които по-късно развиват аутизъм, липсват липиди и жлъчни киселини. И двете доставят важни хранителни вещества на полезните бактерии, поддържат имунитета и способстват комуникацията между мозъчните клетки.
Скрининг на микробиома при всяка детска консултация
Според учените би било полезно скринингът на микробиома да се превърне в рутинно изследване при всяка детска консултация. По този начин ще могат да се откриват навреме нарушения в чревната микрофлора, особено в ключови периоди от ранното детско развитие.
Едва ли такъв тип изследване ще се превърне скоро в задължителен елемент от педиатричната грижа, защото екипът все още се нуждае от утвърдени методи за анализ на данните в клинична среда. Освен това няма информация за промените в бактериалните нива при деца от различни краища на света. И все пак, настоящото проучване е поредното, което потвърждава връзката между състава на чревния микробиом в най-ранна възраст и неврологичното развитие.
Gut microbe imbalances could predict a child’s risk for autism, ADHD and speech disorders years before symptoms appear: https://theconversation.com/gut-microbe-imbalances-could-predict-a-childs-risk-for-autism-adhd-and-speech-disorders-years-before-symptoms-appear-233962
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЯБЪЛКОВИ ПОЛИФЕНОЛИ капсули * 30 VIRIDIAN
РЕНЮБИОМ АСПЕРГИЛУС капсули * 30
НовРЕНЮБИОМ АКЕРМАНСИЯ капсули * 30
НовРЕНЮБИОМ БУТИРИКУМ капсули * 30
НовЕМОЦИОНАЛНА РЕГУЛАЦИЯ ПРИ РАЗСТРОЙСТВА ОТ АУТИСТИЧНИЯ СПЕКТЪР - ЗЛАТОМИРА КОСТОВА - СТЕНО
НОВИНАТА е свързана към
- Драстичен ръст на случаите на аутизъм в Съединените щати
- Какво е да имаш синдром на Аспергер
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- В главната роля: Ханс Аспергер и приносът му за откриването на синдрома на Аспергер
- Арт терапия или как изкуството лекува
- Симптоми на аутизъм
- Какво представлява невербалният аутизъм
- Кожен микробиом – защо микробите по кожата са важни за нас
- 10 признака на аутизъм
- Хранене при аутизъм
Коментари към Чревният дисбаланс при бебетата е свързан с повишен риск от аутизъм