10 признака на аутизъм
Аутизмът представлява разстройство на социалното развитие от така наречения аутистичен спектър. То се характеризира с проблеми в комуникацията и социалното взаимодействие. Хората с аутизъм често демонстрират ограничени, повтарящи се стереотипни интереси или модели на поведение.
Няколко са факторите, свързани с развитието на аутизъм, който често е придружен от сензорна чувствителност и медицински проблеми като стомашно-чревни разстройства, припадъци или нарушения на съня, както и редица психологични състояния като тревожност, депресия и проблеми с вниманието.
Признаци на аутизъм
Признаците на аутизъм обикновено се проявяват през първите три години от детството. Някои забавяния в развитието се изразяват дори по-рано и често могат да бъдат диагностицирани още на 18-месечна възраст. Изследванията показват, че ранната намеса води до положителни резултати в развитието хората с аутизъм на по-късен етап от живота.
1. Избягване на контакта с очи
Децата с аутизъм не могат да общуват с поглед. Част от тях не осъществяват зрителен контакт, те забелязват нещата с кратък периферен поглед.
2. Изразяване
Аутистите имат проблеми с изразяване на радостта си, така че лесно може да се забележи, ако рядко се усмихват или вълнуват и изглеждат апатично и незаинтересовано.
3. Объркване в персонификацията
Детето с аутизъм не успява да отговори, когато някой го извика по име, а когато обръщението е по друг начин – то игнорира говорещия.
4. Невербална комуникацията
Обикновено децата могат да използват невербалната комуникация, за да изразят своите желания или становища, като например кимат за "да", въртят главата си за „не".
Аутистите могат да бъдат некоординирани в невербалната комуникация. Те често имат проблеми с кимането (не правят опити да заместят липсата на реч с мимики и жестове) или дори с изразяването на чувства.
5. Характерни черти на гласа
Хората с аутизъм могат да използват гласа си по необичаен начин или да говорят с различен глас от този, който използват обикновено. Могат също да използват езика по много странен начин, като говорят за себе си в трето лице.
6. Повтарящи се движения
Детето с аутизъм може да изпълнява едни и същи движения отново и отново. Пример за такива повтарящи се движения са почти вманиачено местене на количка напред-назад, въртене на предмети, ходене на пръсти, махане нагоре-надолу с ръце, огъване на пръсти, хапане на ръце, тичане в кръг, въртене около себе си в кръг, дърпане, късане на хартия, включване и изключване на лампи.
7. Социални умения
Аутистът често среща трудности в социалните си контакти. Тъй като няма желание да създава връзки с връстниците си, съответно не се привързва и не търси приятели. Той не е способен да разбере социални сигнали като тона на гласа или изражението на лицето. На него му липсва усещане за съпричастност и често може да се изявява жестоко към други деца или да ги изолира.
8. Рутина
Нарушаване на рутината в околната среда или в ежедневния режим (дори и най-простата промяна) сериозно разстройва детето аутист и го прави раздразнително.
9. Самонараняване
То може да има склонност към самонараняване – да си нанася удари, да се хапе или да удря главата си многократно в стената.
10. Сензорна стимулация
Аутистът може да не осъзнава сензорната информация и да е с много висок праг на болка, но свръхчувствителен към светлина и звук (шум от самолет, мотор). В обратния случай, може да е свръхсетивен и да не харесва дори да бъде докосван, прегръщан и гушкан.
Специалистите са категорични, че колкото по-рано се диагностицира невроразвиващото разстройство и започне лечението му, толкова по-добри са шансовете на детето да отговори на терапията.
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Драстичен ръст на случаите на аутизъм в Съединените щати
- Какво е да имаш синдром на Аспергер
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- В главната роля: Ханс Аспергер и приносът му за откриването на синдрома на Аспергер
- Симптоми на аутизъм
- Арт терапия или как изкуството лекува
- Какво представлява невербалният аутизъм
- Хранене при аутизъм
- Алтернативни подходи в терапията на аутизъм
- Световноизвестният лекар д-р Едуард Рослер с лекция в болница "Вита" на тема:„Епидемията „аутизъм“ идва от храненето"
Коментари към 10 признака на аутизъм