Необичаен начин на разглеждане на предметите предупреждава за аутизъм при бебетата
Необичаен начин на разглеждане на предмети от деца на възраст над 9 месеца може да се окаже симптом на разстройство от аутистичния спектър (РАС), което ще се прояви на по-късен етап, сочи ново изследване на учени от Калифорнийския университет в Дейвис.
Нетипични движения на очите при разглеждането на предмети
- Наблюдаване чрез завъртане на очите настрани;
- Прекалено приближаване на предмета до лицето;
- Разглеждане чрез затваряне на едното око;
- Непрекъснато взиране в един предмет за повече от 10 секунди.
„Необичайният начин, по който децата разглеждат дадена вещ, отдавна се свързва с аутизма, но никога на такава крехка възраст – 9 месеца“, споделя Мегън Милър, доцент в катедрата по психиатрия и поведенчески науки и в института „MIND“ към Калифорнийски университет „Davis“.
Изследването, публикувано в списание „Journal of Abnormal Psychology“, също така разкрива, че подобно поведение на 9-месечно бебе може да е предвестник на социалните прояви на разстройство от аутистичния спектър (РАС), които стават видими в рамките на една година след това.
Милър уточнява, че според повечето теории децата, които страдат от това нарушение предпочитат да обръщат по-голямо внимание на предметите, отколкото на хората. Сега вече има доказателства, че и начинът, по който ги гледат, може да се окаже предупреждение за развитие на РАС, чиито социални признаци са забележими на по-късна възраст.
Разглеждане, повтарящо се поведение и социална ангажираност на деца с аутизъм
Близо 1 от 54 деца в САЩ са диагностицирани с РАС. По-малките братя и сестри на децата аутисти също са застрашени, като приблизително едно от пет развива такова разстройство.
Изследователският екип сформира така наречената високорискова група от 89 деца, чиито по-големи братя или сестри страдат от нарушението. Контролната, или нискорискова, група, включва други 58 малчугани с братя и сестри без проблеми в развитието. Наблюдава се начинът, по който всяко от тях борави и играе с различни предмети на възраст от 9, 12, 15, 18, 24 и 36 месеца.
На следващия етап от проучването се оценява степента на социална ангажираност на всеки участник, като се вземат под внимание визуален контакт, колко често детето се усмихва на другите и цялостната социална реактивност (активност).
Експертите отчитат също случаите, когато малчуганите избират да разглеждат даден предмет по различен от обичайния начин, когато започнат да го прехвърлят бързо в ръцете си, да го пускат на земята, да го подхвърлят и т.н. с цел да го накарат да се върти или разклати и когато започнат да го въртят с пръсти. Въртенето представлява обръщане, подхвърляне или самото му завъртане поне два пъти.
В последната фаза от изследването, когато децата вече са на 36 месеца, екипът ги разпределя в някоя от следните три групи: нискорискова, без РАС (58 деца), високорискова, без РАС (72 деца) и диагностицирани с РАС (17 деца).
Наблюденията им показват, че при децата с поставена диагноза РАС най-често срещаният, категоричен и ранен признак е необичайният начин на разглеждане на предметите*. На 9-месечна възраст те са прибягвали до взиране, затваряне на едното око или оглеждане с крайчеца му много по-често, отколкото всички други участници от останалите групи, като поведението се запазва в различните възрасти.
На по-късен етап се проявява предпочитанието към бързо прехвърляне и въртене на предметите, като то по-често отшумява с времето и обикновено е знак за съществуваща фамилна обремененост, а не за развитие на РАС в самото дете.
Сали Озоноф, професор по психиатрия и поведенчески науки, обобщава: „Фокусът върху предметите в ранна възраст може да е предупреждение за бъдещи много сериозни нарушения в социалното поведение. Вярваме, че направените от нас изводи могат да бъдат от полза при ранно изследване и диагностика на РАС.“
Изследването е финансирано от Националния институт за психично здраве и Националния институт за детско здраве и развитие на човека. Съавтори са Шуай Сан, Ана-Мария Йосиф, Грегъри Янг и други.
* Miller, M., Sun, S., Iosif, A.-M., Young, G. S., Belding, A., Tubbs, A., & Ozonoff, S. Repetitive behavior with objects in infants developing autism predicts diagnosis and later social behavior as early as 9 months. Journal of Abnormal Psychology. 2021.
- Unusual visual examination of objects may indicate later autism diagnosis in infants: https://www.newswise.com/articles/unusual-visual-examination-of-objects-may-indicate-later-autism-diagnosis-in-infants
- Repetitive behavior with objects in infants developing autism predicts diagnosis and later social behavior as early as 9 months: https://doi.apa.org/doiLanding?doi=10.1037%2Fabn0000692
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Драстичен ръст на случаите на аутизъм в Съединените щати
- Какво е да имаш синдром на Аспергер
- Фелинотерапия или как котките ни лекуват
- В главната роля: Ханс Аспергер и приносът му за откриването на синдрома на Аспергер
- Арт терапия или как изкуството лекува
- Симптоми на аутизъм
- Какво представлява невербалният аутизъм
- 10 признака на аутизъм
- Хранене при аутизъм
- Аутизмът има и положителни страни
Коментари към Необичаен начин на разглеждане на предметите предупреждава за аутизъм при бебетата